مطالب علمي و تاريخي

علمي و تاريخي
صفحه نخست   ::   آرشیو  ::   تماس با من   
 

ساخت کانال سوئز در 18 سال
Suez
کانال سوئز (Suez)
ایده اتصال دریای مدیترانه به دریای سرخ به زمانهای قدیم و تمدن های کهن باز می گردد. همچنانکه قبل از کانال سوئز کنونی، مصریان باستان با راه انداز راه های قایق رو، ارتباط میان دریای سرخ به رود نیل را مهیا کرده بودند. یکی از اولین تلاشهای موثر برای ساخت یک کانال ارتباطی در زمان یکی از فرعون های مصر بنام Necho که در قرن ششم قبل از میلاد می زیسته صورت گرفته است که هنگام تاخت و تاز پارسیان به مصر، داریوش اول دستور کامل کردن این کانال را صادر کرد.

حدود سال 1800 پس از میلاد به دستور ناپلئون مسئله اتصال دریای مدیترانه به دریای سرخ به منظور کوتاه تر کردن مسیر ارتباطی با هند دوباره بررسی شد. در آن زمان محاسبات یکی از مهندسان فرانسوی نشان داد که اختلاف ارتفاع آب میان دو دریا در حدود 10 متر می باشد و راه اندازی یک کانال معمولی می تواند باعث ویران شدن بسیاری از سرزمین های اطراف شود. اما بعدها مشخص شد که محاسبات قبلی درست نبوده و کنسول فرانسه در قاهره که به مهارت در حفاری کانال شهرت داشت تضمین داد که می توان کانال بزرگی برای برقراری ارتباط میان این دو دریا درست کرد.

در سال 1859 کارگران مصری شروع به کار کردند پس از گذشت 18 سال کار ساخت کانال به پایان رسید. به دنبال آن در سال 1869 کانال، بصورت رسمی توسط امیر اسماعیل (Khedive Ismail) افتتاح شد. از روسای سراسر جهان (فرانسه، انگلستان، روسیه و ...) برای افتتاح کانال دعوت شد این مراسم مقارن بود با پروژه دوباره سازی شهر قاهره.

این آبراه بزرگ ساخته شد و قاهره را به شهر جدیدی بنام اسماعیلیه متصل کرد. در آن شهر یک سالن اجرای اپرا (Opera House) هم ساخته شد و ژوزف وردی آهنگساز بزرگ معاصر اپرای معروف آیدا (Aida) را برای مراسم بهره برداری از آن تصنیف کرد.

1956 سال بحران در کانال سوئز بود. در جولای آن سال جمال عبدالناصر ریئس جمهور وقت مصر در میدان شهر اسکندریه اعلام کرد که این کانال بین المللی می باشد. قرار بر این شد تا درآمد حاصل از عبور و مرور کشتی ها از این کانال صرف ساختن یکی از سدهای بزرگ و نیمه کاره در مصر شود که برای آن قبلا" مصر وام های زیادی دریافت کرده بود. دو ماه پس از گذشت این ماجرا نیروهای اسرائیل، انگلیس و فرانسه بر علیه مصر دست به اقدام نظامی زند که خیلی زود بر اثر فشار های بین المللی مجبور به عقب نیشینی شدند و جمال عبدالناصر پیروز این میدان شد.

این کانال در سال 1967 به مدت شش روز به دلیل حمله اسرائل به قسمتی از خاک مصر بسته شد و به دنبال آن تا سال 1973 که جنگ اعراب و اسرائیل آغاز شد بارها ترمیم گشت. پس از دوسال که به علت جنگ کانال بسته بود مجددا" در سال 1975 بازگشایی شد.

امروزه کانال سوئز علاو بر آنکه بطور متوسط گذرگاه بیش از 50 کشتی در روز می باشد، اقامتگاه بسیار مفرحی برای توریست ها نیز می باشد.


چهارشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۶-23:1 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

سئوال اساسی در باره علت هوش انسان
Mathematics-Monkey
آیا ممکن است روزی حیوانات هم ریاضیات را به همان صورتی
که ما می دانیم درک کنند؟
یک تیم تحقیقاتی از دانشمندان در انگلیس اخیرا" طی مقاله ای که منتشر کرده است به این نتیجه رسیده است : "بیمارانی که به علل مختلف توانایی صحبت کردن و درک دستور زبان را از دست می دهند با این وجود می توانند اعمال ریاضی سخت را انجام دهند."

این تحقیقات نشان می دهد که درک ریاضیات و انجام محاسبات به احتمال زیاد ارتباطی به زبان گفتگوی مردم ندارد. مطالعات قبلی نشان می داد که زبان و گفتار که از مهمترین تفاوت های میان انسان و حیوان است، باعث پیشرفت و برتری انسان نسبت به سایر حیوانات می باشد. اما با این نظریه جدید دانشمندان به این باور رسیده اند که زبان بیشتر برای سایر فعالیت های ذهنی و حتی روشنفکرانه کاربرد بیشتری دارد.

روش کار به اینگونه بود که بر روی سه بیمار که به علت ضایعات مغزی توانایی درست کردن جملات و بکار بردن گرامر را از دست داده بودند و نیز قدرت بیان و تلفظ صحیح لغات را نداشتند، یک سری آزمایش انجام گرفت.

بعنوان مثال همه آنها درک درستی از لغت های انسان، شیر و شکار را داشتند، اما تفات جملات "انسان شیر را شکار میکند" و "شیر انسان را شکار میکند" را متوجه نمی شدند. اما به محض آنکه به آنها پرسیده می شد 11-52 و 52-11 چه مقدار می شود بسادگی توانایی پاسخ دادن را داشتند. در واقع با وجود آنکه آنها در درک جملات ضعف بسیار زیادی از خود نشان می داند بسادگی توانایی درک اعمال ریاضی را داشتند.

این تحقیقات نشان می دهد که برای یادگیری و درک ریاضیات نیازی به زبان وجود ندارد و زبان صرفا" عاملی است برای انتقال و آموزش آن. برخی از افراد این تیم تحقیقاتی این سئوال را مطرح می کنند که بنابراین اگر این نظریه صحت داشته باشد حیوانات هم می توانند درک ریاضی داشته باشند. درواقع این نظریه که زبان عامل اصلی باهوش بودن انسان نسبت به حیوان می باشد تا حدی زیر سئوال می رود.

یکی از دانشمندان دانشگاه کلمبیا در یکی از مقالات منتشر شده خود در این رابطه می نویسد : "به نظر می رسد در آینده باید در انتظار آن باشیم که ریاضیات با نوشتار جدیدی برای سایر حیوانات غیر از انسان نیز کاربرد داشته باشد!"


چهارشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۶-22:57 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

زندگی پس از مرگ در مصر باستان
The great pyramid of kheops
هرم بزرگ خئوپس
مردمان مصر باستان خدایان متعددی را میپرستیدند و اعتقادات مذهبی آنها، مانند بسیاری از مذاهب باستانی، برپایه وجود خدایان اساطیری و قدرتهای گوناگون آنها بود.

یکی از اعتقادات قوی در میان مصریان، اعتقاد به زندگی پس از مرگ بود که شرح آن در این مطلب نمی گنجد. در اینجا تنها به ذکر این مطلب اکتفا می کنیم که ساختن اهرام بر پایه همین اعتقاد بوده است و غراعنه مصر بیش از هر چیز نگران زندگی پس از مرگ خود بوده و اهرام در واقع قصرهایی برای این زندگی دوباره آنها به شمار می آمد که با اتاقهای متعدد و لوازم مجلل آماده شده و برای فرعون خوردنی وآشامیدنی و مال و ثروت کافی در آن قرار داده میشد.

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه از عجایب هفت گانه و در واقع تنها بازمانده این هفت بنای اعجاب آور جهان باستان به شمار می آید. چگونگی ساخته شدن این هرم هرگز به طور قاطع معلوم نشده است و درباره آن نظرهای مختلفی وجود دارد.بنا به گفته هرودوت، تاریخ نگار یونان باستان، بنای هرم 30 سال طول کشیده است و صد هزار برده برای ساختن آن به کار گرفته شده اند.

نظریه دیگری نیز سازندگان هرم را کشاورزانی عنوان کرده است که به دلیل طغیان رود نیل در فاصله ماههای تیر تا آبان، به کار ساختمان میپرداختند و برای آن دستمزد میگرفتند. طغیان رود به حمل و نقل سنگهای بنا نیز کمک میکرد. این سنگها از راه دور آورده میشد و هریک حدود 2.5 تن وزن داشتند. زمان ساخته شدن هرم سالهای 2566-2589 قبل از میلاد تخمین زده شده است و بیش از 2,300,000 بلوک سنگی در آن به کار رفته و ارتفاع آن- پس از از بین رفتن 9 متر از قسمت بالای آن- در حال حاضر به 140 متر می رسد. این هرم بزرگترین و قدیمی ترین هرم جیزه به شمار می آید.

خوفو یا خئوپس (فرئون سازنده هرم)
خوفو (Khufu) که در زبان یونانی خئوپس (Kheops) گفته میشود، دومین فرعون از سلسله چهارم فراعنه به شمار می آید و دوران سلطنتش حدود 23 یا 24 سال تخمین زده شده است. بنا به گفته هرودوت، خئوپس بر خلاف پدرش سنفرو (Sneferu) و پدربزرگش جوسر نتیریکیت (Djoser Netjeriket)، که هر دو شاهانی بخشنده و مردمدار بودند، مردی خشن و شاهی ظالم بود. او سه همسر داشت که هر یک در یکی از سه هرم کوچک دیگر دفن شده اند.

هرچند که هرم بزرگ به نوعی معرف جوهره مصر باستان به شمار می آید، از دوران سلطنت فرعون سازنده آن اطلاع چندانی در دست نیست. قرنها پس از سلطنت خئوپس، هرودوت در باره او نوشته است: " خئوپس سرزمین مصر را دچار هرنوع بدبختی ممکن کرد. او معابد را بست، تقدیم قربانی را نزد رعایای خود ممنوع اعلام کرد و آنها را وادار کرد تا بدون استثنا برایش کارگری کنند...مصریان به زحمت میتوانستند نام او را بر زبان بیاورند..و این از شدت تنفرشان بود.." نکته جالب دیگر اینکه با وجود عظمت و شکوه هرم، قایق بی نظیر تشییع جنازه و اشیای اعجاب انگیز مراسم به خاک سپاری که از خئوپس به جا مانده است، تنها تصویر موجود از چهره او یک مجسمه عاج 10 سانتی متری است.


چهارشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۶-22:57 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

زنجبیل چاشنی زندگی
Zingiber officinale
زنجبیل (Zingiber officinale)
اگر به کشیدگی عضله دچار شده اید ، گلودرد دارید و یا از بیماری مسافرت در رنج هستید برای خود یک تونیک زنجبیل درست کنید ومیل نمائید تا به قدرت شفا بخش فوق العاده آن پی ببرید. زنجبیل فواید فراوانی برای سلامتی دارد. مطلب ما درباره ساقه گرد پیچ خورده ای است که گاهی برای غذا سرخ کردنی از آن استفاده میشود .

ادویه ای قدیمی
- زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه های بنفش با نام علمی (Zingiber officinale) بدست میاید. اگرچه معمولا" از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده میشود ولی دزاصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آناست که "ریزوم" نام دارد.

- زنجبیل از زمانهای دور در چین مورد استفاده بوده وهنوز هم درطب سنتی چین نقش مهمی ایفا میکند.پزشک یونانی بهنام "دیوسکوریدس" اولین بار در قرن اول میلادی استفاده طبی زنجبیل را ثبت کرد، گرچه قرنها قبل از آن این گیاه آروماتیک از کشورهای خاور دور به اروپا صادر میشد، تا زمان قرون وسطی ، به عنوان یک ماده اولیه آشپزی در اروپا کاملا" شناخته شده بود.

در حال حاضر این گیاه در بیشتر مناطق استوایی کشت میشود. متخصصان طب هندی "آیورودا" از آن به عنوان داروی جهانی نام میبرند؛ این امر نه تنها به خاطر خواص ضد قارچی، ضد باکتری آن است، بلکه به خاطر اثر تسکین بخش آن بر روی دستگاه گوارش هم هست ، که اینها باعث شده هندیان بیش از 2000 سال زنجبیل را مصرف کرده اند ویکی از بهترین شفا بخش های طبیعی برای درمان بیماری های مسافرت، حالت تهوع و سرگیجه در غرب مطرح کرده و برخلاف بعضی داروهای مرسوم این بیماری ها هیچ عورض جانبی منفی ندارد.

در تحقیقی که در دانمارک انجام شد به 40 نفر از دانشجویان نیرو دریایی یک گرم پودر زنجبیل وبه 40 نفر دیگرمقداری پلاسبو(دارونما) داده و مشاهده شد زنجبیل به مرتب در کاهش دفعات استفراغ و از بین بردن عرق سرد موثر بوده.بعضی متخصصان زنجبیل را برای درمان تهوع صبحگاهی دوران حاملگی توصیه میکنند.البته لازم به تذکر است در این خصوص همیشه با پزشک مشورت نمایید.

ادویه ای آرامبخش
- مطالعات نشان داده اند که زنجبیل میتواند باعث جلوگیری از تهوع ناشی از عمل جراحی و شیمی درمانی شود، مطالعات بالینی در لندن انجام شد نشان داد مصرف یک گرم پودر زنجبیل در جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی به اندازه داروهای آرام بخش مرسوم موثر است. خاصیت گرم کنندگی و فعال کنندگی زنجبیل آن را بهعنوان شفابخش خانگی معرفی کرده.

خانم کریستین استوارد (Steward Christian) متخصص گیاهان دارویی از انستیتو بین المللی طیاهان دارویی میگوید :

"میتوان زنجبیل را به آب گرم اضافه کردودر مواقع سرمازدگی پاها را در آن قرار داد . در مواقع دندان درد میتوان آن را جوید و هنگام گلو درد از غرغره آن استفاده کرد . همچنین برای درمان سرماخوردگی آن را به آب گرم ، لیمو و عسل افزود .اگر علاقه ای به استفاده از این محلولها ندارید میتوانید آن را پس از خرد کردن برای تسکین سردرد به ناحیه پیشانی بمالید ؛ روغن زنجبیل را میتوان با روغنهای دیگر رقیق کرده و برای تسکین دردهای ناشی از کشیدگی عضله آسیب دیده روی آن ماساژ داد تا گردش خون رابهبود بخشیده و باعث تسکین درد شود."

دلیل معجزهگر بودن زنجبیل اجزای تشکیل دهنده اصلی زنجبیل شامل نشاسته، اسانسها مانند زینجیبرن (zingiberen) كه به زنجبیل بوی خاص مید هد، و رزین میباشد. به نظر میرسد بیشتر ارزش درمانی زنجبیل به واسطه ترکیبات ادویهای آن یعنی جینجرول ها" " Gingerols است که طعم تند و سوزاننده آن ناشی از آنهاست ، اگرچه هنوز طرز عمل آن مشخص نیست .

گیاه شناس استرالیایی نانسی بکهام نویسنده کتاب "غذاهای فوقالعاده برای نهایت سلامتی" از کاربردهای زنجبیل به این موارد اشاره میکند :

- زنجبیل تازه را برای سرماخوردگی و آنفولانزا بکارببرید.
- زنجبیل خشک شده را جهت درمان سرگیجه و تهوع مصرف کنید.
- قرص آن را برای درمان آرتریت و مشکلات گردش خون مورد استفاده قراردهید.


توجه داشته باشید که مصرف زنجبیل در افراد دچار زخم معده و یا اثنی عشر ویا همزمان بامصرف داروهای ضد انعقاد - که میتوند برای رقیق شدن خون شوند - اکیدا" منع شده است.همچنین در مورد استفاده از گیاهان دارویی، مخصوصا" اگر به نوزاد خود شیر میدهید یا حامله هستید با پزشک خود مشورت کنید.


چهارشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۶-22:57 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

زنبور عسل
Honey Bee
زنبور عسل
مطالعات و بررسی های دانشمندان زیست شناس نشان می دهد که حداقل 150 میلیون سال است که موجوداتی بنام زنبور عسل (Honey Bee) در جهان زندگی می کنند. آنها برای زمانی که گلها و گیاهان به خواب زمستانی می روند و دیگر شهدی برای تغذیه زنبورها ندارند در درون کندوهای خود اقدام به درست کردن عسل می کنند. میزان عسل تولیدی آنها معمولآ بیشتر از آن مقداری است که خودشان نیاز دارند از این رو اغلب انسان خود را شریک آنها در استفاده از این فرآورده طبیعی می کند.

زنبورهای عسل همانند مورچه ها جانورانی اجتماعی هستند که در درون کندوی خود کارها را تقسیم می کنند، یک گروه از زنبورهای عسل که در یک کندو زندگی می کنند شامل یک ملکه (ماده)، تعدادی زنبور نر و تعداد بیشتری زنبورهای کارگر هستند.

ملکه
ملکه تنها عضو ماده در یک کندو می باشد و از لحاظ اندازه بزرگترین زنبورهای کندو است و به همین دلیل اغلب توانایی ضعیفی در پرواز دارد. جالب است بدانید که ملکه را هنگامی که یک لارو (کرم حشره) دو روزه است زنبورهای کارگر انتخاب می کنند تا بعدها نقش ملکه را در کندو بازی کند. پس از حدود 11 روز این کرم حشره به زنبور تبدیل می شود. پس از آن ملکه با حدود 18 زنبور نر جفت گیری می کند و در نهایت پس از گذشت 10 روز ملکه طی یک روز اقدام به تخم گذاری میکند. یک زنبور ملکه می تواند تا 3000 تخم را طی یک روز تولید کند.

زنبور نر
Honey Bee
زنبور عسل در حال جمع آوری شهد
قوی ترین موجودات یک کندو زنبورهای نر هستند که خوشبختانه نیش ندارند. آنها وظیفه جمع آوری غذا یا شهد گلها را ندارند و تنها مسئولیت تولید مثل در کندو بعهده آنها می باشد. نکته جالب آنکه اگر تحت شرایطی در کندو غذا کاهش بیابد زنبورهای نر از کندو اخراج می شوند! این زنبورها دارای چشم و شاخک هایی بزرگتر از دیگران می باشند تا راحتتر بتوانند زنبورهای ملکه را پیدا کنند.

زنبور کارگر
کارگران کوچکترین زنبورها در کندو می باشند، جنسیت آنها ماده می باشد اما اغلب توانایی باردار شدن را ندارند. یک کندو بین 50 تا 60 هزار زنبور کارگر دارد. کارگرها مسئولیت تهیه غذا برای نوزادان و ملکه را برعهده دارند و علاوه برآن با بال زدن هوای داخل کندو را خنک نگاه می دارند، آنها محافظان کندو نیز هستند.

سایر موارد
- طول عمر زنبور نر حدود 24 روز، زنبور کارگر حدود 21 روز و ملکه حدود 16 روز می باشد.
- زنبورها شش پا دارند که سه به سه در طرفین آنها قرار دارد.
- شاخک های آنها برای احساس کردن و دریافت اطلاعات از محیط میباشد.
- چشم آنها بصورت شبکه ای متشکل از میلیونها لنز خاکستری رنگ است و توانایی دید رنگی دارند.
- زنبورها از طریق حرکات بدنی و رقصی که انجام می دهند محل گلها را به یکدیگر اطلاع می دهند.
- معمولآ در بهار زنبورهای کارگر با انتخاب یک ملکه جدید اقدام به ساخت کندو جدید می کنند.
- عسل در واقع شکر فوق اشباع شده ای است که زنبورها از شهد گلها تهیه می کنند و کمتر از 20 درصد آب دارد.
- در فصل پاییز و زمستان به علت کمبود غذا بسیاری از زنبورهای کارگر برا نجات سایر افراد کندو اقدام به خود کشی می کنند.


چهارشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۶-22:56 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

زمین و 146 درجه سانتی گراد اختلاف دما
Horn of africa
تصویر بسیار واضحی که توسط فضا پیمای شاتل از شاخ آفریقا
تهیه شده است. این تصویر در سال 1993 منتشر شد.
دانشمندان عمر زمین را به حدود 4.5 بیلیون سال تخمین می زنند، همچنین فسیل ها نشان می دهند که سابقه حیات بر روی کره زمین به 3.5 بیلیون سال پیش می رسد. دانشمندان معتقد هستند که زمین یگانه جرم آسمانی می باشد که توانایی پذیرش حیات به شکل و گونه ای که ما انسانها از آن انتظار داریم را در خود دارد. دلیل آن به عوامل زیادی بر می گردد که شاید یکی از مهمترین آنها وجود اتمسفر و کمربندهای مغناطیسی اطراف زمین باشد. مجموع این عوامل کره زیبای زمین را از گزند بسیاری خطرات موجود در فضا محافظت می کند.

با وجود آنکه از نظر ما انسانها کره زمین بسیار بزرگ و وسیع می باشد اما از دید افرادی که به فضا سفر کرده اند کره زمین بسیار کوچک بنظر می رسد. زیبایی زمین از دید فضانوردان چهره آبی رنگ اقیانوسها و دریاهای آن است که با زمین های سبز و قهوه ای از یکطرف و ابرهای خاکستری موجود در اتمسفر ترکیب شده است.

خیلی از ما بخصوص در دوران کودکی آروزی مسافرت به فضا را در سر می پرورانیم اما اگر کمی دقت کنیم خواهیم دید که همه ما به نوعی سوار بر فضا پیمای زمین با سرعت 108 هزار کیلومتر در ساعت در حال حرکت در فضا هستیم.

Antarictica
این تصویر در سال 1990 توسط فضا پیمای گالیله (Gailieo) از
قطب جنوب تهیه شد که بوضوح قطب جنوب را نمایش میدهد.
این عکس از فاصله 200 هزار کیلومتری زمین گرفته شده است.
زمین سومین سیاره نزدیک به خورشید با فاصله ای حدود 150 میلیون کیلومتر میباشد. حتما" می دانید که برای زمین حدود 365.256 روز طول می کشد تا یک سفر کامل بدور خورشید داشته باشد. احتمالا" تعجب خواهید کرد همچنین اگر بدانید که یک گردش کامل زمین به دور محور خود بر خلاف تصور اغلب مردم 24 ساعت نمی باشد بلکه چیز حدود 23 ساعت و 56 دقیقه.

متوسط شعاع کره زمین حدود 6378 کیلومتر می باشد، که اگر محیط دایره ای به این شعاع را حساب کنید به همان عدد معروف که همه ما می دانیم یعنی اینکه محیط زمین (یا همان کمربند استوا) در حدود 40 هزار کیلومتر میباشد، خواهیم رسید.

هنگامی که از فضا به زمین نگاه می شود برخی قسمتهای آن بسیار زیبا جلب نظر می کند. یکی از این قسمت ها سومالی و شاخ آفریقا می باشد که به رنگ نارنجی متمایل به قرمز و قهوه ای روشن است، میباشد. علت آن مشخصا" کمبود آب، پوشش گیاهی خاص و وجود صحرا در این قسمت از کره زمین میباشد. از دیگر قسمتهای زیبا و مشخص کره زمین می توان به Antarictica یا همان قطب جنوب اشاره کرد که از فضا زیبایی خاصی دارد.

گرمترین دمایی که تا کنون در زمین دیده شده است مربوط می شود به نقطه ای در لیبی بنام "العزیزا" که در سال 1922 در حدود 57 در جه سانتیگراد گزارش شده است. همینطور سردترین قسمت در قطب جنوب در منطقه ای بنام وستوک (Vostok) می باشد، دمای این منطقه در سال 1983 به زیر 89 درجه سانتیگراد رسید


چهارشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۶-22:56 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

ریاضیات و تجربه
Lobachevsky, Nikolay Ivanovich
Lobachevsky, Nikolay Ivanovich
لباچفسکی طرفدار طرز تفکر مترقی بود. او از درک علمی هندسه دفاع می کرد و کوششهایی را که در جهت انتساب قوانین هندسه به عقل مطلق انجام می گرفت محکوم می کرد. او می گفت :

"ما در طبیعت تنها حرکت را می شناسیم، حرکتی که بدون آن هیچ احساسی ممکن نیست. بدین جهت همه مفاهیم دیگر و مثلا" مفاهیم هندسه به وسیله مغز ما و از خواص حرکت گرفته شده است."

به همین جهت لباچفسکی با سرسختی و پیگیری این فکر را دنبال می کرد که : "مقدماتی از ریاضی که کوشش میشود از خود فکر و بدون ارتباط با عمل بدست آید برای ریاضیات بی فایده خواهد بود."

لباچفسکی با متزلزل ساختن خلل ناپذیری اصول هندسه اقلیدسی ضربه سنگینی هم به فلسفه کانت وارد کرد. کانت معتقد بود که بررسی حقایق هندسی نتیجه تجربه انسان نیست، بلکه اشکال ذاتی و غیر قابل تغییر شناخت انسانی هستند و برای این نظریه خود از خلل ناپذیری اصول هندسه اقلیدس بعنوان نقطه اتکای اساسی استفاده می کرد.

اما برعکس برای لباچفسکی تجربه و عمل همواره راهنمای کشف حقایق بود. مثلا" او برای اینکه امکان وجود هندسه ای را که به وسیله خود او کشف شده بود با تحقیق تجربی تایید کند، اقدام به اندازگیری زاویه های مثلثی نمود که راسهای آن ستارگان آسمام بودند.

این طرز تفکر که تنها تجربه و عمل می تواند اطمینان به درستی نتیجه گیری های تئوریک را بوجود آورد از مشخصات جهان بینی لباچفسکی بود که برای او راهنمایی در جهت تحکیم رابطه علم و عمل بود.

او بیش از 30 سال پرفسور دانشگاه قازان بود و حدود 20 سال رئیس این دانشگاه و در یکی از سخنرانی های خود در سال 1828 بیان کرد که :

"این کوشش بیهوده که هر دانشی را تنها از مغز بیرون بکشید، رها کنید. از طبیعت سئوال کنید، طبیعت است که شامل همه حقایق است و به پرسشهای ما بطور صحیح و متقاعد کننده جواب می دهد."

مطلب مرتبط : هندسه نا اقلیدسی ، تلاشهای اولیه


برداشت از کتاب هندسه در گذشته و حال


چهارشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۶-22:55 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

با سلام ميخواهم مطالبي در مورد مهدي موعود بگذارم البته ادامه دار هستند هر شخصي چه موافق چه مخالف ميتواند نظر خود را با دلايل قابل قبول ارائه دهد

با تشكر امير كريم خانيجمعه چهارم آبان ۱۳۸۶-0:6 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

مارها


img/daneshnameh_up/1/14/mari.jpg
استخوان بندی مار

مار دارای جمجمه ای کوچک و استخوانهای
پشتی بلند با مفاصلی
فوق العاده انعطاف پذیر است.


گرچه مارها دارای پا نیستند ولی قادرند بسیار سریع حرکت کنند و اغلب شناگران خوبی هستند . همه مارها گوشتخوارند و طعمه خود را توسط حس بویایی و یا حس ارتعاش ، شکار می کنند. آنها تمام شکار خود را با جابه جا کردن آرواره پایینی و گشودن دهان بطور وسیع به یکباره می بلعند . اکثر مارها مانند دیگر خزندگان تخم می گذارند.


مارهای چمباته زن


مارهای چمباته زن بزرگترین مارهای دنیا هستند و شامل پیتونها و بواها می باشند. آنها غیر سمی هستند و حیوانات دیگر را با فشار دادن و له کردن از پا در می آورند. مارهای جمع شونده دور شکار خود می پیچند و بتدریج حلقه راتنگ تر می کنند تا حیوان خفه شود آنها نیز مانند مارهای دیگر قادر به جویدن نیستند و شکار خود رابه یکباره می بلعند.


مارهای زهری


حدود 700 گونه از 3200 گونه مارهای دنیا زهری هستند و شامل چندین مار هستند که می توانند انسان را به هلاکت برسانند . یک مار زهری سم خود را از طریق نیشهایش که یا توخالیند و یا شیار دارند تزریق می کند. وقتیکه زهر تزریق شد مار به انتظار می نشیند تا قربانیش قبل از بلعیده شدن بمیرد.

img/daneshnameh_up/b/b3/mar1.jpg
کبری هندی

این کبری گردن خود را پهن
می کند تا وحشتناکتر جلوه کند.


حقایق ثبت شده


بزرگترین مار دنیا پیتون مشبک که ماری چمباتمه زن است از جنوب شرقی آسیاست او می تواند تا طول 10 متر (33 پا) یا بیشتر رشد کند.
یکی از بزرگترین قاتلان انسان افعی آفریقایی و هندی است.زهر این مار سالیانه باعث مرگ ده هزار نفر می گردد. حدود 30 درصد از افرادی که توسط این مار گزیده می شوند می میرند.

چند گونه مار:


مار ها زیستگاههای گسترده ای دارند در همه قاره ها به جز قطب جنوب.
جمعه چهارم آبان ۱۳۸۶-0:3 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

ادله‎ ی منكرین آیات علمی نظر كسانی كه منكر وجود آیات علمی در قرآن‎اند، در این زمینه چیست؟

کتاب ها

ادله‎ ی منكرین آیات علمی
نظر كسانی كه منكر وجود آیات علمی در قرآن‎اند، در این زمینه چیست؟

‎ دكتر رضایی: آنها عمدتاً چهار اشكال آورده‌اند:

1. مطالب علمی ثابت می‌كند كه قرآن از طرف خدا نازل شده است؛ امّا معجزه‌ی قرآن را ثابت نمی‌كند؛

2. در تمام سوره‌های قرآن اعجاز علمی وجود ندارد، در حالی كه باید اعجاز در تمام سوره‌ها باشد؛

3. اعجاز علمی، مخصوص اهل علم و اهل تخصّص است و افراد عادی این مطلب را متوجّه نمی‌شوند؛

4. این مطلب با مبحث تفسیر علمی قرآن مخلوط شده است.[1]

پاسخ اشكال اوّل: قرآن كریم با تورات و انجیل فرق دارد؛ تورات، انجیل و قرآن از طرف خدا نازل شده‎اند؛ لكن قرآن معجزه است، ولی تورات وانجیل معجزه نیستند؛ به عبارت دیگر، قرآن دو چیز را اثبات می‌كند: 1. قرآن كلامی الهی است؛ 2. قرآن معجزه‎ی پیامبر اسلام(ص) است؛ یعنی اگر كسانی می‌توانستند مثل تورات و انجیل، بیان و آیه‌ای بیاورند. لكن همانند قرآن نمی‌توانند بیاورند. پس قرآن رازگویی‌هایِ علمی دارد كه كسی نمی‌تواند در طول زمان مثل آن را بیاورد.

منظور شما تورات و انجیل تحریف شده است یا تورات و انجیل اصیل؟ به نظر می‌رسد، همین كه تورات و انجیل اصیل، كلام الهی بوده است و خداوندنیاز دانسته است كه آن را برای بشر بیان نماید دلیل بر این است كه خود بشر نمی‌توانسته به آن برسد، نظر شما در این زمینه چیست؟

‎ دكتر رضایی: در این‌جا دو مطلب وجود دارد:

1. گاهی گفته می‌شود كه مثلاً عقل عادّی بشر به چند فرمان تورات نمی‌رسد؛

2. گاهی گفته می‌شود كه در تورات، رازگویی‌های علمی‌ای كه هنوز كشف نشده است وجود دارد و آنها اعجاز‌ند. ما قایل‌ایم كه قرآن كریم، دارای چنین مطالب علمی و نیز فصاحت و بلاغت است؛ هم‎چنان‌كه خود قرآن این ‌ادعا را دارد و دیگران را به مبارزه می‌طلبد، ولی تورات و انجیل فعلی این‌گونه نیستند.

پاسخ اشكال دوّم: در اشكال دوّم گفته‌اند كه مطالب اعجاز علمی در همه‎ی سوره‌ها نیست، در حالی كه «تحدّی» قرآن در مورد تمام سوره‌های قرآن است. باید گفت كه در مورد همه‌ی ابعاد اعجاز قرآن این نكته وجود دارد؛ مثلاً آیا در تمام سوره‌های قرآن، در مورد اخبار غیبی و یا قوانین عالی و محتوای عالی قرآن كه جزء وجوه اعجاز قرآن است، مطالبی وجود دارد؟ در پاسخ می‎گوییم: خیر، بسیاری از مطالبی كه در وجوه اعجاز قرآن گفته شده است، همانند مسئله‌ی اعجاز علمی، در همه‌ی سوره‌ها نیست؛ پس اعجاز علمی با كل قرآن سنجیده و اعلام می‌شود.

جوابی كه داده شد جوابی نقضی است، به نظر می‌رسد جواب دیگری نیز می‌توان داد و آن این كه وقتی ما می‌گوییم قرآن از این ابعاد معجزه است، یعنی مجموع قرآن دارای اعجاز است؛ نظر شما چیست؟

‎ دكتر رضایی: ممكن است بعضی از نكات علمی قرآن هنوز كشف نشده باشند و بعدها كشف شوند؛ از طرف دیگر، لازم نیست كه وجوه اعجاز در تمام سوره‌ها باشد؛ زیرا همان‎طوری كه گفته شد، بعضی از احكام و قوانین غیبی و عالی در تمام سوره‌ها نیست؛ بنابراین، در بحث اعجاز علمی، قرآن در مجموع معجزه است.

پاسخ اشكال سوم: در اشكال سوم مطرح نمودند كه اعجاز مخصوص اهل علم و متخصّصان است و ممكن است مردم عادی، متوجّه این مطلب نشوند. این مطلب ممكن است در مورد بقیه‌ی وجوه اعجاز قرآن نیز گفته شود؛ مثلاً آیا فصاحت و بلاغت قرآن را كه یكی از اصلی‌ترین مباحث اعجاز قرآن است، تمام بشر متوجّه می‌شوند؟ جواب منفی است؛ شخص باید ادیب باشد تا فصاحت و بلاغت قرآن را متوجه شود. بحث اعجازعلمی قرآن نیز همین طور است.

پاسخ اشكال چهارم: امّا اشكال چهارمی كه مطرح كردند این كه ممكن است تفسیر علمی با اعجاز علمی مخلوط شود. اگر‌چه این خلط ممكن است، لكن باید توجّه نمود كه بحث اعجاز از بحث تفسیر علمی جدا شود؛ زیرا هدف تفسیر علمی، روشن كردن مقاصد و معانی آیات قرآن است؛ هر چند ممكن است گاهی یكی از اهداف تفسیر علمی هم، اثبات اعجاز علمی قرآن باشد.

عدم استقبال از تفسیر علمی طنطاوی

به چه دلیل تفسیر طنطاوی مورد استقبال واقعی قرار نگرفته است؟

‎ دكتر رفیعی: طنطاوی از دانشمندان قرن سیزدهم هجری در مصر است. در تفسیر الجواهر ـ كه بیست و شش جلد است ـ و در كتاب القرآن و العلوم العصریّة، مطالب علمی زیادی را مطرح كرده است. اولاً ایشان در این تفسیر ، علم‎زده و منفعل واقع شده و به نظر خودش، با نیّت خیر كار خود را آغاز كرده و قایل است كه مسلمانان باید برای دفاع از قرآن و اسلام در مقابل تمدّن مهاجم غرب به علوم جدید مسلح شوند؛ لكن به حدّی شأن علوم طبیعی را بالا برده است كه در مقدمه‌ی تفسیر جواهر می‌گوید:

علوم طبیعی، همان علم توحید، همان علم دین، همان حب خداوند، رسیدن به خدا، پیش‎رفت ملّت‌ها و دوستی خداوند، خشیت از او، ترقّی ملّت‌ها در دنیا، برتری آنها در آخرت از نظر مقام، رسیدن به لقاءالله، بهره‌برداری از نظر وجه اللهی است و رسیدن به تمام این‌ها با این علوم امكان‌پذیر نیست.[2]

به قول ذَهَبی:

تفسیر طنطاوی بیش از آن‌كه مورد قبول واقع شود، مورد نقد و خشم و اعتراض واقع شد.[3]

و به تعبیر دكتر «فهد رومی»:

طنطاوی در این تفسیرش، تصاویر فراوانی از افلاك،‌سیارات، خورشید، ماه، آب‌ها، درختان،‌حشرات، ماهی‌ها، گیاهان، اجزای بدن انسان، جدول‌های ریاضی، شیمی، فیزیك، فلكی و نقشه‌های جغرافیایی را می‌كشد و بیش از آن كه متوجه این باشد كه مراد آیه را بیان كند، استشهادش به همین مسائل، یعنی تصاویر و جدول‌های كتاب هزار و یك شب و كلیله و دمنه و جمهوریت اخوان الصّفا و مطالب انجیل و تورات، و... بیش از آن چیزی است كه از خود آیات استفاده می‌شود.[4]

به قول یكی از نویسندگان معاصر كه می‌گوید:

اگر چه نگارش طنطاوی، علمی و علم آلود است، ولی نگرش طنطاوی علمی نیست. طنطاوی، در این تفسیر، آنچه كه باید در تبیین آیات علمی داشته باشد، افراط نموده و این تفسیر را از مطالبی پر كرده كه بعضاًَ شبه علمی است و نمی‌توان آنها را علمی خواند، دلیل مخالفان هم ممكن است همین باشد.[5]

ذهبی می‌گوید:

الجواهر، دایرة المعارف علمی است كه در آن از هر علم و فنی، به مقدار زیاد سخن گفته شده است.

و در جای دیگر می‌گوید:

همه چیز، غیر از تفسیر، در آن می‌باشد.[6]

بنده تحت چند عنوان، ویژگی‌های تفسیر طنطاوی را بر می‌شمارم:

1. تكیه‌ی بیش از حد بر علوم تجربی، علم‌زدگی و ثابت پنداشتن فرضیه‌های علمی.

در تفسیر حروف مقطعه‌ی قرآن مطالبی دارد كه اصلاً نمی‌توان از قرآن دلیل بسیار قوی برای آن یافت؛ مثلاً در تفسیر سوره‌ی مباركه‌ی «طه» می‌گوید:

«دو عبارت «ط» و‌ «ه»، رمزی برای بررسی دروس علوم ریاضی، طبیعی و نجوم است؛ در حالی كه هیچ ارتباطی با این دروس ندارد. یا در ارتباط با تفسیر «الف، لام، میم» در آغاز سوره‌ی مباركه‌ی بقره می‌گوید:

این حروف به جهاد و علوم طبیعی اشاره دارد.

یعنی در سوره‌ی بقره دو چیز وجود دارد: یكی جهاد و دیگری علوم بشری، كه خداوند متعال قبل از شروع سوره، در غالب عبارت «ا، ل، م،» به آن اشاره كرده است، این ادّعا رد شده است؛ زیرا به موضوع اشاره نكرده است. یا در بحث «خَلَقَ الْجَانَّ مِنْ مارِجٍ مِنْ نار»، بحث تركیب نورهای هفت‌گانه و شعله‌های لرزان و... را مطرح كرده[7] و این فرضیه‌های ثابت نشده را به قرآن تحمیل نموده است.

2. در تفسیر ایشان، تفسیر به رأی و به كار بستن سلیقه و نظر شخصی وجود دارد. در موارد بسیاری، ایشان دیدگاه‌های فردی خود را بر یك آیه تحمیل كرده و منجر به تأویل شده است.

3. در تفسیر ایشان، خود‌باختگی در برابر فرهنگ غرب وجود دارد؛ هر چند به جهت دل‎سوزی مسلمانان است. ایشان قایل است مسلمانان باید در مقابل فرهنگ غرب مجهّز باشند و یكی از راه‌های تجهیز را تفسیر قرآن بر اساس علوم روز و ایستادن در مقابل دانش امروز غرب می‌داند. این مطلب صحیح به نظر نمی‌رسد.

4. ایشان، هدف اصلی قرآن را، كه هدایت و تربیت بشر است، فراموش كرده و بیش‌تر به مباحث علمی، مانند علوم فقهی و مباحث شبه علمی و فرا روان‎شناسی پرداخته است. بسیار تحت تأثیر تحلیل هیپنوتیسم و احضار ارواح قرار گرفته است؛ اما درباره‌ی توحید، و آیات اخلاقی، به یك تفسیر لفظی، شرح مفردات و ترجمه‌ی ساده اكتفا كرده است.

5. بحث‎های علمی را اصل و آیات را فرع قرار داده است.

6. برداشت‌هایش، كه ناشی از همان تطبیق ایشان است، با قرآن كریم ناسازگار است. قرآن كریم آیات را مكمّل یك‌دیگر دانسته و اختلاف در آن را رد نموده است؛ امّا برداشت‌های ایشان منجر به اختلاف شده‌اند.

7. مطالب بی‌ارتباط با تفسیر، مانند مناظر طبیعی، حیوانات، تصاویر و... در آن وجود دارد؛ لذا احمد حنفی می‌گوید:

گرچه من تلاش پاك و صادقانه‎ی مرحوم استاد طنطاوی را ستایش می‌كنم، ولی وی در بیان علوم مختلف، زیاده‌‎روی كرده است، تا آن‌جا كه از حدود معانی آیات تجاوز نموده است.[8]

یكی از دانشمندان معاصر نیز می‌گوید:

اگر كسی مختصر آشنایی با قرآن و ترجمه‌ی آن داشته باشد و وارد تفسیر طنطاوی شود، می‌بیند كه او به شدّت در برابر فرهنگ غرب، به جای دفاع، به خود‌باختگی مبتلا شده است.[9]

‎ دكتر رضایی: در مورد تفسیر طنطاوی یك نكته‌ی اساسی وجود دارد كه ممكن است ریشه‌ی مشكلات تفسیر او در همین باشد. ما بحثی با عنوان تفاوت بین روش تفسیر و گرایش تفسیر داریم؛ روش تفسیر این است كه مطالب علمی را در خدمت آیات علمی قرآن دهیم و برای فهم بهتر قرآن استخدام كنیم؛ امّا گرایش تفسیر علمی این است كه مطالب مختلفی را جمع كرده و داخل تفسیر قرار دهیم؛ در حالی كه ممكن است ارتباط چندانی با آیه نداشته باشد و تفسیر آیه را روشن‌تر نكند. در حقیقت، تفسیر طنطاوی از جمله تفسیرهایی است كه داخل گرایش تفسیر علمی قرار می‌گیرد؛ یعنی طنطاوی برای فهم بهتر آیات قرآن، از مطالب علمی استفاده نكرده است، بلكه انباری ساخته است كه مطالب مختلف علمی را به صورت دایرة المعارف، داخل آن قرار داده است.جمعه چهارم آبان ۱۳۸۶-0:2 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

وقتی انسان می‏میرد، روح او زنده است، گرچه بدنش می پوسد و خاک می شود.
بعد از مردن، حجاب زمان و مکان و ماده و علائق آن برداشته می شود و روح از قیود عالم طبع و ماده خلاصی می یابد و بسیاری از کارهایی را که نمی توانست انجام دهد، به سهولت و سادگی انجام می دهد. مخصوصاً ارواح طیّبه و طاهره که به مقام اخلاص رسیده اند، قدرتهای غیر قابل توصیفی از جانب خداوند پیدا میکنند.

مرحوم علّامه طباطبایی صاحب تفسیر قیّم و ارزشمند « المیزان » برادری داشتند به نام حاج سید محمد حسن الهی طباطبایی که از علمای برجسته تبریز بودند.
مرحوم علامه می فرمودند برادر من شاگردی داشت که به او درس فسلفه می گفت و آن شاگرد احضار ارواح می نمود ، یعنی قدرت داشت که بعضی از ارواح را حاضر کند و از آنها سؤالاتی کند. آن شاگرد، قبل از شروع به درس روح ارسطو را احضار می کند.

ارسطو می گوید: « کتاب اسفار ملاصدرا را بگیر و برو نزد آقای حاج سید محمد حسن الهی بخوان.» او هم کتاب را می گیرد و پیغام ارسطو را - که حدود سه هزارسال پیش زندگی می کرده؛ به آقای الهی می دهد، ایشان هم قبول می کنند.

مرحوم علامه طباطبایی می فرموند: برادرم می فرمود: « ما به وسیله این شاگرد با روح بسیاری ازبزرگان ارتباط برقرار می کردیم و سؤالاتی می نمودیم، مثلاً مشکلاتی که در عبارات افلاطون حکیم داشتیم، از خود او می پرسیدیم یا اینکه روح ملاصدرا را حاضر می کردیم و مشکلات« اسفار» را از خود او می پرسیدیم.» ایشان می فرمود: « روزی روح افلاطون را حاضر کردیم.

افلاطون گفت: « شما قدر و قیمت خود را بدانید که در روی زمین می توانید «لا اله الا الله» بگویید. ما در زمانی بودیم که بت پرستی آن قدر غلبه کرده بود که یک «لا اله الا الله» نمی توانستیم بر زبان جاری کنیم. آن شاگرد گاهی مسائل مشکلی را از آن ارواح می گرفت و نمی فهمید، ولی آقای الهی کاملاً می فهمید.

می فرمود: « ما روح بسیاری از علما را حاضر کردیم، مگر روح دو نفر را که نتوانسیتم احضارکنیم یکی روح مرحوم سید بن طاووس و دیگری روح مرحوم سید مهدی بحرالعلوم رضوان الله علیهما. این دو نفر گفته بودند: « ما وقف خدمت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام هسیتم و ابداً مجالی برای پائین آمدن نداریم.»

حضرت علامه طباطبایی می فرمودند: « از عجایب و غرایب این بود که وقتی نامه ای از تبریز از طرف برادرم به قم آمد، درآن نامه برادرم نوشته بود که شاگرد ما روح پدرمان را احضار کرد و از او سؤالاتی پرسیدیم و او جواب داد و در ضمن از شما گله ای داشتند که در ثواب این تفسیری که نوشته اید (تفسیرالمیزان) ایشان را شریک نکرده اید.»

مرحوم علامه می فرمودند: « آن شاگرد ابداً مرا نمی شناخت و از تفسیر ما اطلاعی نداشت و برادر ما هم نامی از من در نزد او نبرده بود و اینکه من پدرم را در ثواب تفسیر شریک نکرده ام، کسی غیر از من و خدا نمی دانست، حتی برادر ما هم اطلاعی نداشت.
چون راجع به نیت و قلب من بود و آن نه از این جهت بود که می خواستم امساک کنم، بلکه آخر کارهای ما چه ازرشی دارد که حالا پدرم در آن سهیم کنم؛ من قابلیتی برای خدمت خودم نمی دیدم.» (مخفی نماند که تفسیرالمیزان تفسیری است که از صدر اسلام تابه حال مانند آن نوشته نشده و گاهی آن چنان عنان قلم ازدست می رود که جز تأیید الهی و الهام سبحانی محمل دیگری ندارد.)
به هرحال نامه برادرم که به دستم رسید، بسیار شرمنده شدم و گفتم : « خدایا اگر این تفسیرما نزد تو مورد قبول است و ثوابی دارد، من ثواب آن را به روح پدر و مادرم هدیه نمودم.»

هنوز جواب نامه برادرم را نفرستاده بودم که باز نامه ای از طرف ایشان به دستم رسید که در آن چنین نوشته شده بود: « ما این بار که با پدر صحبت کردیم، خوشحال بود و گفت خداعمرش بدهد، تأییدش کند، سید محمد حسین هدیه ما را فرستاد.» قابل ذکر است که نقل این داستان برای این بود که اجمالاً احضار ارواح و تجرد و زنده بودن روح را گفته باشیم، اما جواز از این عمل احضار ارواح مورد بحث است و ممکن است شرعاً حرام باشد. مانند علم موسیقی که قطعاً دارای خواص و آثاری است، ولی شارع مقدس بنا به مصالحی، آن را تحریم فرموده است و همچنین است علم سحر و ارتباط با جنّ و تسخیر آنها و تسخیر ستارگان و امثال آن.

همانطور که گفتیم قیامت انسان با مردن او برپا می شود و لذا اگر فردی متقی و پرهیزکار و اهل طاعت و عبادت حضرت حق تعالی باشد، قبر او باغی از باغهای بهشت می گردد و اگر اهل معصیت و ظلم و طغیان باشد، قبر او گودالی از گودالهای آتش می شود.

افرادی که با عالم برزخ ارتباطی داشته اند و خداوند حجاب ماده را از جلوی چشم آنها برداشته است، نعمتها و عذابها برزخی را به چشم برزخی دیده اند و حکایات در این مورد اولاً از افرادی که شکّی در تقوا و طهارت و صدق آنها نیست.
ثانیاً مواردش به قدری زیاد است و قرائن درستی آن به حدّی است که جای هیچ گونه انکاری باقی نمیگذارد.

مرحوم محدث قمی آقای شیخ عباس که صاحب تالیفات نافعه فراوانی است، می فرمود: « روزی برای زیارت اهل قبور به قبرستان وادی السلام در نجف اشرف رفتم که ناگهان از دور، صدای نعره شتری که می خواهند او را داغ کنند بلند شد. او صیحه ای می کشید و ناله ای می کرد که گویی زمین وادی السلام می لرزید. من به سرعت به طرف صدا رفتم. دیدم شتری در کار نیست، بلکه جنازه ای است که برای دفن آورده اند و این نعره ها از اوست.

ولی اطرافیان اصلاً متوجه نیستند. این جنازه مرد متعدّی و ظالمی بود که در اولین وهله از ارتحالش به چنین عقوبتی دچار شده بود.» مرحوم آیه الله اقای سید جمال الدین گلپایگانی که از اعاظم علما و مراجع تقلید نجف اشرف بودند و به مقام کرامت نفس و پاکی روح و تزکیه و تهذیب و اجتناب از هواهای نفسانیّه رسیده بودند، می فرمودند: « من در اصفهان نزد دو استاد بزرگ مرحوم آخوند کاشی و مرحوم جهانگیرخان درس اخلاق و سیر و سلوک می آموختم و به دستور آنها به قبرستان تخت فولاد می رفتم. عادت من این بود که شب پنجشنبه و جمعه می رفتم و یکی دو ساعت در بین قبرها حرکت می کردم و در عالم مرگ و ارواح تفکّر می نمودم؛ بعد از چند ساعتی استراحت می کردم و سپس برای نماز شب و مناجات برمی خاستم.

شبی از شبهای زمستان که برف می آمد و در یکی از حجره ها رفتم؛ خواستم دستمالم را باز کنم و چند لقمه ای غذا بخورم که در این حال در مقبره را زدند و جنازه ای را آوردند و گفتند که متصدّی آن مقبره تا صبح قرآن بخواند و آنها صبح برای دفن جنازه بیایند. همراهیان، جنازه را گذاشتند و رفتند که ناگهان دیدم ملائکه عذاب آمدند و چنان گرزهای آتشین برسر او می زدند که آتش به آسمان زبانه می کشید و فریادهایی از این مرده برمی خاست که گویی تمام قبرستان متزلزل شده بود.

من از مشاهده این منظره از حال رفتم، بدنم به لرزه در آمد. اما آن صاحب مقبره هیچ نمی فهمید. هر چه به او اشاره کردم که «حال من بد است، در را باز کن!» او نمی فهمید و من هم زبانم قفل شده بود و حرکت نمیکرد. بالاخره به او فهماندم که می خواهم بروم. او گفت: « کجا می روی؟ هوا سرد است. برف آمده، گرگها تو را می درند!» ولی من نمی توانستم به او بفهمانم که طاقت ماندن ندارم.

به هرحال از مقبره خارج شدم و خود را به سختی به اصفهان رساندم؛ در راه چندین بار به زمین خوردم و یک هفته مریض بودم و استادان من از من پذیرایی می کردند تا کم کم قدری قوه و نیرو گرفتم.» مرحوم آیه الله حاج میرزا جواد آقای انصاری همدانی رحمه الله علیه می فرمود: « جنازه ای را در همدان تشییع می کردند.
من دیدم او را به طرف تاریکی مبهم و عمیقی میبرند و روح آن مرد در بالای جنازه اش می رفت و پیوسته می خواست فریاد بزند که: « ای خدا مرا نجات بده!» ولی زبانش به نام خدا جاری نمی شد. سپس رو کرد به مردم و گفت: « ای مردم !مرا نجات دهید! نگذارید مرا ببرند!» ولی کسی صدای او را نمی شنید.

مرحوم انصاری فرمود: « من صاحب آن جنازه را می شناختم.، و مردی ستمگر و حاکمی ظالم در همدان بود.»؛ مرحوم دکتر حسین احسان که بسیار مرد شایسته و دلسوز و خیر خواهی بود می فرمود: « جنازه ای را آوردند به کاظمین . وقتی خواستند جنازه را به طرف حرم مطهر ببرند، من هم مقداری تشییع کردم که ناگهان دیدم یک سگ سیاه مهیب روی جنازه نشسته است. من بسیار تعجب کردم و متوجه نبودم که این سگ،« بدن مثالی» آن جنازه است. آمدیم تا در صحن، دیدم آن سگ از روی تابوت به پایین پرید و گوشه ای ایستاد. جنازه را به داخل حرم بردند و طواف دادند. همین که جنازه را خارج کردند، دوباره آن سگ به روی تابوت پرید و بالای آن جنازه قرار گرفت.

مرحوم علّامه طباطبایی از مرحوم آیه الله حاج میرزا علی آقای قاضی رحمه الله علیه که استاد ایشان بوده اند، نقل کردند که نزدیکی منزل ما در نجف، زنی از افندیها فوت کرد. افندیها سنّی های عثمانی بودند که به مشاغل حکومتی اشتغال داشتند.
دختر این زن ضجّه و ناله زیادی می کرد، به طوری که همه را منقلب کرده بود. وقتی خواستند مادر را داخل قبر بگذارند، دختر گفت: « من از مادرم جدا نمی شوم!» هر چه خواستند او را آرام کنند، نشد.

بالاخره بنا شد دختر را هم کنار مادر بخوابانند و تخته ای بگذارند و سوراخی درست کنند که هر وقت خواست از آن بیرون بیاید. دختر در شب اول قبر، نزد مادر ماند. فردا که آمدند و تخته را برداشتند، دیدند دختر تمام موهای سرش سفید شده است. پرسیدند: « چه شد؟» گفت: « من کنار مادرم خوابیده بودم که دیدم دو مَلَک آمدند و شخص محترمی هم به همراه آنها وارد قبر شد.

آن دو فرشته از مادرم از خدا و پیغمبر پرسیدند. او جواب داد، اما وقتی پرسیدند: « امام تو کیست؟» آن شخص محترم - که امیرالمؤمنین علیه السلام بوده است فرمود: « من امام او نیستم.» دراین حال، آن دو فرشته چنان گرزی برسر مادرم زدند که آتش به آسمان زبانه کشید.»

مرحوم قاضی فرمودند: « تمام طایفه آن دختر که همه سنّی مذهب بودند به برکت این دختر، شیعه شدند. » امام صادق علیه السلام فرمود: « رسول خدا صلی اله الله وآله و سلم می فرمود که حضرت عیسی علیه السلام از کنار قبری عبور کردند و دیدند که صاحب آن قبر را عذاب می کنند، سال آینده که از آنجا گذشت، عذاب برداشته شده بود. عرضه داشت: « بار پروردگارا!چه شده که عذاب او قطع شد؟» خداوند وحی فرستاد که ای روح الله این مرد، فرزندی داشت که به سنّ بلوغ رسید و او فردی صالح و نیکوکار است و او راهی را برای مردم هموار کرد و یتیمی را جای داد. پس من به برکت عمل فرزندش از گناه او در گذشتم.»جمعه چهارم آبان ۱۳۸۶-0:1 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

در این مبحث هواپیماها و کشتیهای مهمی که تا سال 1974 در مثلث برمودا ناپدید شده‌اند، را لیست کرده‌ایم.

هواپیماهای مهم مفقود شده

 1. 5 دسامبر 1945 : 5 هواپیمای جنگنده TBM متعلق به نیروی دریایی که در یک پرواز آموزشی از پایگاه دریایی هوایی فورت لادردیل در فلوریدا به هوا برخاستند و همگی ناپدید شدند. مجموع خلبان و سرنشینان آن 14 نفر بودند.

 2. 5 دسامبر 1945 : هواپیمای بمب افکنهای PBM مارتین مارینر با 13 خدمه که جهت نجات هواپیماهای TBM اعزام شده بود، چند دقیقه بعد از پرواز ارتباط رادیویی‌اش قطع شده و ناپدید گشت.

 3. 1947 : هواپیمای سوپر فورت C-54 متعلق به ارتش آمریکا در 100 مایلی برمودا ناپدید شد.

 4. 29 ژانویه 1948 : هواپیمای چهار موتوره استارتایگر از نوع تئودور 4 در حالیکه ارتباط رادیویی‌اش با مرکز قطع گردیده بود، در 380 مایلی شمال شرقی برمودا با 13 سرنشین و خدمه گم شد.

 5. 28 دسامبر 1948 : هواپیمای Dc-3 در مسیر سن خوان به میامی با 32 سرنشین به اضافه خدمه ناپدید شد.

 6. 17 ژانویه 1949 : استارآریل همتای هواپیمای استارتایگر ، در مسیر لندن به سانیتاگوی شیلی از طریق برمودا و جامائیکا ، در 380 مایلی جنوب و جنوب غربی برمودا سمت کینگستون پس از قطع ارتباط رادیویی‌اش ، ناپدید شد.

 7. مارس 1950 : هواپیمای آمریکای گلوب ماستر در شمالی‌ترین قسمت مثلث در حالیکه رهسپار ایرلند بود، گم شد.

 8. 2 فوریه 1952 : هواپیمای باربری انگلیسی یورک در شمال مثلث که رهسپار جامائیکا بود، با 33 سرنشین ، ناپدید شد.

 9. 30 اکتبر 1954 : هواپیمای نیروی دریایی سوپر کانستلیشن با 40 سرنشین در شمال مثلث ناپدید گشت.

 10. 9 نوامبر 1956 : هواپیمای گشتی P5M متعلق به نیروی دریایی با 10 خدمه نزدیک برمودا ناپدید شد.

 11. 8 ژانویه 1962 : هواپیمای نیروی هوایی در مسیر لنگلی فیلد ، در ویرجینیا به آزورز ، گم شد.

 12. 28 آگوست 1963 : دو هواپیمای جدید متعلق به نیروی هوایی ، چهار موتوره از نوع KC- 135 استراتوتانکرز از پایگاه هوایی همستید ، در فلوریدا به قصد پیوستن به گروه اختصاص یافته جهت سوخت گیری ، در 300 مایلی جنوب غربی برمودا ناپدید شد.

 13. 5 ژوئن 1965 : هواپیمای C- 119 باکسکار با 10 خدمه در جنوب شرقی باهاما ناپدید گردید.

 14. 11 ژانویه 1967 : هواپیمای YC- 122 شکاری که به هواپیمای باری تبدیل شده بود، با 4 سرنشین در ناحیه گلف استریم بین پالم‌بیج و گراند باهاما گم شد.

 15. 22 سپتامبر 1963 : هواپیمای بازی C-132 که رهسپار آزوزر بود، ناپدید گشت.

کشتیهای مهم مفقود شده

لیست زیر کشتیهای مهمی که در مثلث برمودا ناپدید شده‌اند یا بدون هیچ سرنشینی به حالت غرق شده در آبها پیدا شده‌اند، را نشان می‌دهد.


 1. 1840 : کشتی بزرگ فرانسوی رزالی که از اروپا عازم هاوانا بود، در مثلث برمودا با تمام وسایل دریانوردی و مجموعه‌های دست نخورده پیدا شد، در حالی که تمام سرنشینان آن ناپدید شده بودند.

 2. ژانویه 1880 : کشتی جنگی بادبان‌دار انگلیسی آتلانتا ، برمودا را به مقصد انگلستان با 290 سرنشین ترک کرد که احتمالا در محلی نه چندان دور از برمودا باید ناپدید شده باشد.

 3. اکتبر 1902 : کشتی آلمانی سه دکله فریا ، مدت زمانی کوتاه بعد از ترک مانزانیوی کوبا در حالیکه خیلی ناجور کج شده و قسمتی از دکل آن از بین رفته و لنگر آن آویزان بود، پیدا شد. تقویم اتاق کاپیتان 14 اکتبر یعنی روز بعد از حرکت را نشان می‌داد.

 4. مارس 1918 : کشتی نیروی دریایی آمریکا به نام یواس. اس سیکلوپز ، 19000 تنی با طول 500 پا در چهارم مارس از باربادوس با 309 سرنشین و خدمه به طرف نورفولک حرکت کرد. نه هوا بد بود، نه پیامی رادیویی دریافت شد و نه قطعه شکسته‌ای هرگز از آن بدست آمد.

 5. 1925 : اس. اس. کاتوپاکسی که از چارلستون عازم هاوانا بود، ناپدید گردید.

 6. آوریل 1932 : دو کشتی دکل‌دار جان و مری ، ثبت شده در نیویورک ، شناور اما خالی از سرنشین در 50 مایلی جنوب برمودا در حالیکه بادبانهایشان جمع شده بود و بدنه آنها به تازگی نقاشی گردیده بود، پیدا شدند.

 7. فوریه 1940 : کشتی گلوریا کلیت از سینت وینسنت ، متعلق به کمپانی هند غربی ، بدون سرنشین از 200 مایلی جنوب موبایل در آلاباما پیدا شد، در حالیکه همه وسایل آن دست نخورده و منظم بود.

 8. 22 اکتبر 1944 : کشتی باری کوبایی به نام رابیکن در حالی که همه سرنشینان آن به به جز یک سگ ، به نظر می رسید که کشتی را ترک کرده‌اند، بوسیله گارد ساحلی در گلف استریم از سواحل فلوریدا پیدا شد.

 9. ژوئن 1950 : کشتی باری اس. اس. سندرا به طول 350 پا از ساوانای جورجیا به مقصد پورتو کابلو ، در ونزوئلا با 300 تن محموله حشره‌کش از سینت آگوستین در فلوریدا ، عبور کرد و سپس بدون باقی گذاشتن هیچ اثری از خود ناپدید گردید.

 10. سپتامبر 1955 : کشتی کانمارا 4 به طرزی مرموز در 400 مایلی جنوب غربی برمودا غرق شده بود.

 11. 2 فوریه 1963 : کشتی باری مارین سولفور کوئین به طول 425 پا که از بیومونت در تگزاس رهسپار نورفولک در ویرجنیا بود، بدون ارسال هیچ پیامی اثری یا باقی گذاشتن شکسته پاره‌ای از خود با تمام خدمه و سرنشینان ناپدید شد.

 12. اژوئیه 1963 : کشتی کوچک ماهیگیری اسنو بوی با 63 پا طول و 40 سرنشین ، در جامائیکا به مقصد شمال شرقی کی ، در 80 مایلی جنوب برمودا ناپدید گشت.

 13. 1924 : کشتی باری ژاپنی ری فوکو مارو در فاصله‌ای بین باهاما و کوبا تقاضای کمک کرد و سپس ناپدید شد.

 14. 1931 : کشتی باری استیونجر با 43 خدمه ناپدید گردید.

 15. مارس 1938 : کشتی باری استرالیایی آنجلو استرالین با 39 خدمه ، خبری را بدین مضمون "همه چیز خوب است" برای آخرین بار از آزورز مخابره کرد.
 16. دسامبر 1967 : قایق مسابقه‌ای رواناک با 46 پا طول در حالیکه از خشکی اطراف قابل روئیت بود، ناپدید گردید.

 17. 24 دسامبر 1967 : کشتی ویچ کرافت به حالت شناور در بندری در یک مایلی میامی پیداش شد، در حالیکه کابین هدایت کشتی سرنشینان و مالک آن همگی ناپدید شده بودند.

 18. آوریل 1970 : کشتی باری میلتون یاتریدز که از نیو اورلئان عازم کیپ تاون بود، ناپدید شد.

 19. مارس 1973 : کشتی باری هزار تنی آنتیا که با 32 خدمه در مسیر نیوپورت نیوز به آلمان در حال دریانوردی بود، ناپدید گردید.


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:57 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

خدا با ماست

خدا پناهگاه و قوت ماست! او مددکاری است که در سختیها فورا به کمک ما می شتابد.۲بنابراین، ما نخواهیم ترسید اگر چه زمین از جای بجنبد و کوهها به قعر دریا فرو ریزند، ۳دریا غرش نماید و کف برآرد و طغیانش کوهها را بلرزاند!

۴نهریست که شعبه هایش شامانی به شهر خدا می آورد و خانه مقدس خدا را پرنشاط می سازد. ۵این شهر هرگز نابود نخواهد شد، زیرا خدا در آن ساکن است. پیش از آنکه اتفاقی رخ دهد خدا به یاری آن خواهد شتافت. ۶قومهای جهان از ترس فریاد بر می آورند؛ حکومتها لرزانند؛ خدا ندا میدهد و دنیا مانند موم گداخته می شود.

۷خدای قادر متعال با ماست! خدای یعقوب پناهگاه ماست!  ۸بیائید کارهای خداوند را مشاهده کنید. ببینید در دنیا چه خرابیها برجای نهاده است. ۹او جنگها را در سراسر متوقف ساخته است؛ کمانها را خواهد شکست، نیزه ها را خرد خواهد کرد و عرابه ها را به آتش خواهد کشانید. ۱۰آرام باشید و بدانید که من خدا هستم و در میان قومهای جهان مورد عزت و احترام خواهم بود. ۱۱خداوند قادر متعال با ماست! خدای یعقوب پناهگاه ماست!پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:56 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

نصب ويندوز XP

آموزش نصب ويندوز XP از طريق ويندوز موجود:

ابتدا بايد يك cd ويندوزxp داشته باشيد .
دقت كنيد كه اين cd بايد bootable باشد. اگر مي خواهيد كه ويندوز فعلي را تبديل به ويندوز xp كنيد يا update كنيد نيازي به cd بوت نداريد. cd ويندوز را درون cd rom گذاشته و ويندوز اتوماتيك auto run خواهد شد.
دقت كنيد كه اگر بخواهيد ويندوز فعلي خود را كه مثلا 98 ياme يا2000 ميباشد را update كنيد اطلاعات شما مثلا my document شما و برنامه هاي نصب شده شما حفظ خواهد شد.ولي اگر ويندوز شما ايراد دارد.بهتر است ان را از اول فرمت و نصب كنيد كه اين نوع نصب در اينجا توضيح داده شده است.

بعد از اين كه cd ويندوز را گذاشتيد. خود به خود مرحله نصب ويندوز شروع خواهد شد . روي گزينه install windows xp كليك كنيد. در قسمت بعد از شما پرسيده ميشود كه ميخواهيد يك ويندوز جديد نصب كنيد يا ويندوز فعلي را update كنيد در صورتي كه در ويندوز فعلي شما ايرادي ندارد و ميخواهيد ان را تبديل به xp كنيد اين مرحله را رد كنيد و دست نزنيد زيرا به طور خودكار upgrade recommandedانتخاب شده است.ولي چنانچه قصد داريد ويندوز جديدي در درايوي ديگر نصب كنيد بايد new instalation را انتخاب كنيد.در اين صورت بعد از نصب كامل ويندوز xp هنگامي كه سيستم را روشن مي كنيد دو منو ظاهر شده و از شما پرسيده خواهد شد كه ميخواهيد وارد كدام ويندوز شويد.بدين ترتيب شما 2 ويندوز خواهيد داشت. در مرحله بعد بايد سريال ويندوز را وارد كنيد اين سريال احتمالا در پشت كيس cd يا درون خود cd داخل فايلي به نام serial يا cd key يا readme نوشته شده است.
در قسمت بعد روي دكمه advanced option كليك كرده و در پنجره جديد گزينه دوم را تيك بزنيد.اين براي اين است كه شما درايوي را كه ويندوز در ان ريخته شود را انتخاب كنيد.همچنين جهت تسريع كار ميتوانيد گزينه اول را تيك بزنيد تا تمامي فايلهاي ويندوز روي هارد ريخته شده و از انجا نصب شوند.بر روي ok كليك كنيد. در قسمت پايين ميتوانيد زبان خود را انتخاب كنيد ان را farsiانتخاب كنيد تا ابزار فارسي نصب شوند. (اگر تصميم داريد از فارسي سازي مثل سينا پك يا سپهر XP استفاده كنيد اين قسمت را دست نزنيد).

حال بر روي next كليك كنيد. در اين مرحله از شما سوال ميشود ميخواهيد نصب ويندوز رو از اينترنت به روز كنيد؟ چنانچه مايل باشيد ميتوانيد گزينه بالا را انتخاب كرده و next را بزنيد در اين صورت اخرين update ها از اينترنت دانلود خواهد شدولي با انتخاب گزينه پاييني بدون update وارد مرحله بعد مي شويد.به هر حال بعد از رد كردن اين قسمت فايلهاي ضروري اتوماتيك كپي يا دانلود خواهند شد و سيستم restart خواهد شد.

منتظر بمانيد تا ويندوز مراحل نصب را طي كند بعد از اين كه به متني كه حاوي توضيحات مايكروسافت و نوعي قرارداد با شما ميباشد رسيديد.روي F8 كليك كنيد تا تائيد شود. در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ويندوزي داشته باشيد از شما خواهد شد كه ميخواهيد روي همان ويندوز نصب شود يا انتخاب با شما باشد. با زدن دكمه R ميتوانيد روي همان ويندوز نصب كنيد و با زدن دكمهEsc انتخاب درايو ظاهر خواهد شد.پيشنهاد ما Escميباشد. اگر Escرا زده باشيد اين قسمت يعني قسمت انتخاب درايو ظاهرمي شود. ميتوانيد درايو مورد نظر را انتخاب كنيد همچنين با زدن دكمه Dميتوانيد درايو را پاك كنيد تا بعدا تبديل به درايو جديد يا تبديل به دو يا چند درايو كنيد. بعد از اين كه D را بزنيد دوباره دكمه Lرابزنيد حال درايو پاك شده.ميتوانيد درايو پاك شده را انتخاب و با زدن دكمهCان را دوباره بسازيد.وقتي ان را ميسازيد ميتوانيد هجم ان را تايين كنيد .
مثلا اگر ميخواهيد درايو را تبديل به دو درايو كنيد.بايد هجم فعلي را تبديل به 2 كرده و Enter كنيد.حال دو درايو جديد خواهيد داشت.البته براي عوض كردن يا تقسيم هجم درايو ميتوانيد از Partition Magic هم استفاده كنيد يا اين كه براي ساخت پارتيشن هاي خود بايد Fdisk ‌را بلد باشيد به حر حال با انتخاب درايو مورد نظر خود ميتوانيد وارد قسمت بعد شويد. در اينجا ميتوانيد انتخاب كنيد كه فرمت درايو شما چه باشد FAT يا NTFSتفاوت اين دو را در اينجا ببينيد و انتخاب كنيد.بهتر است گزينه هايي كه جلوي ان كلمه Quick نوشته شده را انتخاب نكنيد زيرا فرمت كامل مناسب تر است. بعد از اين كه مراحل را رد كرديد ويندوز فرمت انتخابي شما را آغاز كرده و سپس فايلهاي مورد نياز را كپي ميكند. سپس سيستم restartخواهد شد. بعد از شروع مجدد سيستم منتظر بمانيد تا مرحل نصب اتوماتيك پيش برود تا اينكه شما با پنجره اي مواجه خواهيد شد.در اينجا زبان خود را انتخاب ميكنيد .چنانچه در قسمت چهارم شما فارسي را انتخاب كرده ايد اين قسمت را دست نزنيد . فقط در قسمت details عربي را remove كنيد(البته اين كار بستگي به نوع كيبورد شما دارد ولي در اكثر كيبوردها با اين كار چند ايراد جزئي بر طرف خواهد شد به هر حال فارسي سازي ويندوز xp كامل نيست و ايراداتي در حروف ي پ ژ گ احتمالا خواهيد داشت براي فارسي كردن ويندوز ميتوانيد از يك فارسي ساز استفاده كنيد) رو دكمه ok زده و nextكنيد.

از اينجا به بعد براي هر دو حالت نصب از روي ويندوز و نصب از boot مشترك ميباشد.
در اين جا نام خود و نام كمپاني يا شركت يا هرچه دوست داريد.مثلا home در اينجا نام كامپيوتر خود را مينويسيد كه نامي به عنوان پيش فرض نوشته ميشود.در قسمت پايين ميتوانيد پسور مديريت كامپيوتر را وارد كنيد به اين ترتيب كسي نميتواند به جاي شما وارد شود زيرا شما مديريت كامپيوتر را داريد و ميتوانيد حتي براي استفاده كننده هاي ديگر هم قواعدي خواص تايين كنيد مثلا برادر كوچك شما نتواند فايلها را پاك كند. اين قسمت براي تنظيمات اتصال به اينترنت است.روي منوي پايين روي اول زده و ايران را انتخاب كنيد.در قسمت WhatAreaCode استان را ميزنيد مثلا براي تهران 021 در قسمت dial nomber چيزي ننويسيد.و در پايين هم نوع ارتباط تلفني خود تون يا پالس را انتخاب كنيد و next كنيد. در اينجا ساعت محلي را انتخاب ميكنيد.جلوي time zone اگر در ايران هستيد GMT+03:30 Tehran را انتخاب كنيد.و بر روي next كليك ميكنيد .ويندوز نصب را ادامه داده و سر انجام به پايان ميرساند و سيستم restart خواهد شد. بعد از شروع مجدد ويندوز از شما سوالاتي خواهد شد شما تمام گزينه هايي كه از شما ميخواهد ويندوز را توسط اينترنت رجيستر كنيد را كنسل كنيد(بايد گزينه هاي پايين را انتخاب كنيد) زيرا هنوز معلوم نيست مودم شما به درستي كار ميكند يا نه ؟
سپس در اخر از شما خواسته ميشود 5 user معرفي كنيد كه شما براي اولي نام خود را وارد كرده و finish را بزنيد.حال شما وارد ويندوز جديد شده ايد.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:54 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

مثلث برمودا رازي در آسمان و دريا

beermoda.jpg

در غرب اقيانوس اطلس، در آن سوي سواحل جنوب شرقي ايالات متحده، ناحيه ‌اي وجود دارد كه به شكل مثلث است . اين ناحيه از برمودا در شمال آغاز مي‌شود و تا قسمت جنوبي فلوريدا امتداد مي‌يابد، سپس از سمت شرق با گذشتن از جزاير باهاما و پورتوريكو،به طول جغرافيايي 40 درجه به سمت غرب كشيده مي‌شود و دوباره به برمودا باز مي‌گردد.

اين ناحيه كه به مثلث برمودا معروف است،در ليست رازهاي ناشناخته جهان به مكاني اضطراب انگيز وباور نكردني به ثبت رسيده است . در اين مكان بيش از صدها هواپيما وكشتي بدون آنكه كوچكترين اثري از آنان باقي بماند، ناپديد شده‌اند .اغلب اين حوادث از سال 1945 به بعد روي داده است،و در طول 26 سال اخير بيش از 1000نفر در اين ناحيه از جهان جان خود را از دست داده اند، بي آنكه حتي اثري از جسد يكي از آنها يا نشانه اي از بقاياي هواپيماهاو كشتي‌هاي ناپديد شده باقي مانده باشد .

موقعیت مثلث برمودا

مثلث برمودا واقعا یک مثلث نیست، بلکه شباهت بیشتری به یک بیضی (و شاید هم دایره‌ای بزرگ) دارد که در روی بخشی از اقیانوس اطلس در سواحل جنوب شرقی آمریکا واقع است. راس آن نزدیک برمودا و قسمت انحنای آن از سمت پایین فلوریدا گسترش یافته و از پورتوریکو گذشته، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از میان دریای سارگاسو عبور کرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. طول جغرافیایی در قسمت غرب مثلث برمودا 80 درجه است، بر روی خطی که شمال حقیقی و شمال مغناطیسی بر یکدیگر منطبق می‌گردند. در این نقطه هیچ انحرافی در قطب نما محاسبه نمی‌شود.

وینسنت گادیس که مثلث برمودا را نامگذاری کرده، آن را به صورت زیر توصیف می‌کند: « یک خط از فلوریدا تا برمودا، دیگری از برمودا تا پورتویکو می‌گذرد و سومین خط از میان باهاما به فلوریدا بر می‌گردد. »

آخرین پیامهای مخابره شده آنها با برج مراقبت حاکی از وضعیت غیر عادی، عدم روئیت خشکی، از کار افتادن قطب نماها یا چرخش سریع عقربه آنها و اطمینان نداشتن از موقعیتشان بود. این در حالی بود که شرایط جوی برای پرواز مساعد بود و خلبانان و دیگر سرنشینان افرادی با تجربه و ورزیده بودند. با وجود مدتها جستجو هیچ اثری از قطعه شکسته، لکه روغن، آثاری از اجسام شناور، خدمه یا تجمع مشکوکی از کوسه‌ها دیده نشد. هیچ حادثه‌ای چه قبل و چه بعد از آن، تا این حد حیرت‌آورتر از ناپدید شدن دسته جمعی هواپیماهای مذکور نبوده است. در حوادثی مشابه در این منطقه ‌قایقها و کشتیهایی مفقود شده‌اند (قربانیان مثلث برمودا)، در برخی موارد هم فقط خدمه و سرنشینان ناپدید گشته‌اند.

منطقه وحشت همه روزه هواپیماهای متعددی بر فراز مثلث برمودا پرواز می‌کنند. کشتیهای بزرگ و کوچک در آبهای آن در حال تردند و افراد زیادی برای بازدید، به این منطقه مسافرت می‌کنند، بدون آنکه اتفاقی بیفتد. از طرف دیگر، در دریاها و اقیانوسها در سراسر دنیا، کشتیها و هواپیماهای زیادی مفقود شده و می‌شوند. پس چرا فقط مثلث برمودا از بقیه مناطق تفکیک شده است. علت این است که اولا هیچ امیدی برای یافتن حتی اثر و نشانه‌ای وجود ندارد. ثانیا در هیچ منطقه دیگر چنین ناپدید شدنهای بی دلیل، بیشمار و نامعلوم روی نداده و به این خوبی ثبت نشده است.

مشاهدات و گزارشات در بیشتر اتفاقات مثلث برمودا، اکثر هواپیماها در حالی ناپدید شده‌اند که تماس رادیویی خود را با ایستگاههای مبدا و مقصدشان تا آخرین لحظه حفظ کرده‌اند و یا برخی دیگر در لحظات آخر پیامهای غیر عادی مخابره کرده‌اند که حاکی از عدم کنترل آنان بر روی دستگاه و ابزارها بوده است و یا چرخش عقربه‌های قطب نما به دور خود و تغییر رنگ آسمان اطراف به زردی و مه آلودی، آن هم در روز صاف و آفتابی و یا تغییراتی غیر عادی در آبها که تا لحظاتی قبل آرام بوده‌اند، بدون بیان هیچ دلیل روشنی از چگونگی این وقایع.

این پیامها رفته رفته ضعیف‌تر و غیرقابل تشخیص‌تر شده و یا سریعا قطع شده‌اند. دقیقا مثل اینکه چیزی ارتباط رادیویی را قطع کرده باشد و یا چنانچه اظهار عقیده شده، در حال دور شدن و عقب رفتن از فضا و زمان بوده و دورتر و دورتر شده‌اند. در برخی موارد گزارشها حاکی از آن بود که نوری ناشناخته و غیر قابل تشریح روئیت شده است. همچنین توده سیاه و تاریکی در سطح دریا که پس از مدتی ناپدید شده، در جریان اتفاقات مزبور گزارش شده است.

در مواردی هم گزارش شده که نقطه تاریک بزرگی در میان ستارگان در آسمان دیده شده که نوری متحرک از طرف زمین به آن قسمت وارد شده و سپس هر دو ناپدید شده‌اند. در تمام مدت دیده شدن تاریکی، دستگاهها و سایر ابزارهای قایق‌های ناظر از کار افتاده بودند که پس از رفع تاریکی آسمان، دوباره شروع بکار کرده‌اند.

در یک مورد هم پیامی عجیب از یک کشتی باری ژاپنی بدین مضمون دریافت گردید. "خطری همانند یک خنجر هم اکنون ... به سرعت می‌آید ... ما نمی‌توانیم فرار کنیم ..." در هر حال بدون اینکه مشخص شود خنجر چه بود، کشتی ناپدید شد.

علل واقعه ,علل فرضی طبیعی توضیحات و علل فرضی مختلفی درباره حوادث مثلث برمودا ارائه شده است که معمول‌ترین فرضیات بر اساس مرگ غیر طبیعی (زیرا هیچ جسدی تا کنون بدست نیامده است.) بنا شده است. این توضیحات عبارتند از: جزر و مد ناگهانی دریا در نتیجه زلزله در اعماق دریا، وزش بادهای مخرب و اختلالات جوی، گویهای آتشفشان که موجب انفجار هواپیماها می‌شود، گرفتار آمدن در جاذبه یک گرداب یا گردباد که باعث سقوط و انهدام هواپیماها یا انحراف مسیر کشتیها و مفقود شدن آنها در آب می‌شود، تحت تاثیر نیرویی مغناطیسی قرار گرفتن و اختلالات امواج الکترومغناطیسی، ولی این دلایل توجیه قابل قبولی برای ناپدید شدن هواپیماها و کشتیهای متعدد در یک منطقه نیست.

علل فرضی غیر طبیعی

دستگیری و ربوده شدن به وسیله زیردریایی یا بشقاب پرنده‌هایی متعلق به کراتی دیگر که برای تحقیق درباره حیات و زندگی باستان و حال ما انسانها به کره زمین آمده‌اند، می‌تواند علتی غیر طبیعی برای توجیه وقایع باشد.

یکی از عجیب‌ترین پیشنهادات در این مورد بوسیله ادگار کایس، پیشگو و روانکاو و حکیم در دهه پنجم قرن بیست، ارائه شده است. به عقیده وی قرنها قبل از کشف اشعه لیزر، بومیان سواحل اقیانوس اطلس از کریستال به عنوان یک منبع انرژی و قدرت استفاده می‌کردند. به نظر کاین نوعی نیروی شیطانی القا شده از سوی آنها، در عمق یک مایلی در قسمت غرب اندروس غرق شده که هنوز در برخی مواقع باعث از کار انداختن ابزار و وسایل الکتریکی کشتیها، هواپیماها و در نهایت نابودی آنها می‌گردد.

ام. ک. جساپ که یک فضانورد، منجم و متخصص کره ماه است، در کتابش به نام « در مورد بشقاب پرنده‌ها » ابزار می‌دارد که ناپدید شدن کشتیهای مشهور در مثلث برمودا، به وسیله اجسام پرنده صورت گرفته است. وی مفقود شدن خدمه آنها را نیز به اجسام مزبور ربط می‌دهد. به عقیده جساپ یوفوها هر چه هستند، حوزه مغناطیسی موقتی ایجاد می‌کنند که دارای طرحی یونیزه شده است و می‌تواند باعث متلاشی شدن یا ناپدید شدن هواپیماها و کشتیها گردد. او روی این سوال کار می‌کرد که چگونه نیروی مغناطیسی کنترل شده و می‌تواند باعث نامرئی شدن گردد. نظریه میدان واحد انیشتین او را مجذوب کرده بود. جساپ هر دو اینها را کلیدی می‌دانست برای ظهور و محو شدن ناگهانی بشقاب پرنده‌ها و ناپدید شدن کشتیها و هواپیماها. ولی مرگ امکان ادامه فعالیت و نتیجه گیری را از جساپ گرفت  تحقیقاتش نیمه تمام ماند. داستانی عجیب حادثه‌ای در اثر اختلال زمانی در فرودگاه میامی رخ داد که هرگز توضیحی قابل قبول برای آن وجود نداشته است. این واقعه مربوط به یک هواپیمای مسافربری بود که برای فرود در باند آماده بود و با رادار مرکز کنترل هوایی ردیابی می‌گردید که ناگهان ده دقیقه از صفحه رادار ناپدید شد و سپس دوباره ظاهر گشت. هواپیما بدون هیچ واقعه‌ای فرود آمد و خلبان و خدمه از آنچه افراد پایگاه می‌گفتند ابراز تعجب کردند، زیرا تا آنجا که به خدمه مربوط می‌شد، هیچ اتفاق غیر عادی نیفتاده بود. جالب این که ساعتهای همه آنها حدود ده دقیقه از زمان واقعی عقب‌تر بود. در حالی که هواپیما درست 20 دقیقه قبل از این واقعه وقت اصلی را کنترل کرده بود و در آن هنگام هیچ اختلاف زمانی وجود داشت. آیا مثلث برمودا و نقاط مشخص دیگر به صورت ماشینی عظیم عمل می‌کنند تا اختلالاتی بوجود آورند؟ آیا آنها می‌توانند گردابهایی را چه در داخل و چه در خارج از جو بوجود آورند که اجسام و اشیا به داخل آنها بیفتد و به بعد زمان و مکانی دیگر منتقل شوند؟ گذشته و آینده برمودا

به نظر می‌رسد که این منطقه طی زمانهای متمادی گذشته نیز در افسانه‌ها به منزله مکانی ترسناک وجود داشته و حتی خیلی قبل از تاریخ کشف آن و بعد از آن تاریخ تا صدها سال با عناوین «دریایی از مقبره‌ها»، «مثلث شیطان»، «مثلث مرگ»، «دریای بدبختی»، «گورستان آتلانتیک» نامیده می‌شده است. شومی و بدشگونی مثلث برمودا حتی در عصر فضا نیز باعث تعجب انسانهایی چون کریستف کلمب و فضانوردان آپولو 13 که یکی کاشف در زمین و دیگری در فضاست، شده است. اینکه چرا وقایع عجیب این منطقه گزارش نمی‌شود، شاید به دلیل ایجاد رعب و وحشت عمومی باشد، شاید هم چون دلیل اصلی وقایع معلوم نیست، اتفاقات مربوطه بازتاب نمی‌یابد. البته در اغلب گزارشات ارائه شده هم سانسورهایی وجود دارد که اصل وقایع را سرپوشیده نگه می‌دارد.

آیا این مثلث دوباره قربانیان دیگری می‌گیرد؟ آیا بشر موفق به کشف راز آن خواهد شد؟ و بسیاری آیاها و پرسشهای بی جواب دیگر که مسلما در ذهن شما هم وجود دارد.

كشف يك علت طبيعي براي حوادث مثلث برمودا

يك دانشمند ژئوفيزيك ساكن شهر وارونژ روسيه مدعي كشف يك علت طبيعي براي حوادث ناگوار مثلث برمودا شد. ولاديسلاو بوكريف، در اين زمينه گفت: ويژگي عجيب مثلث برمودا توسط طبيعت برنامه ريزي شده است. يكي از شعبات جريانات گرم گلف استريم، با گردش در جهت عقربه هاي ساعت در منطقه درياي سارگاسوف، روي مي دهد. اين حركت به يادآورنده پرتاب كننده ديسك است كه در آغاز خود مي چرخد و تنها در لحظه اي كه بالاترين سرعت زاويه  اي را به دست آورد، ديسك را به جلو پرتاب مي كند.

به نظر وي وجود ميكرو و ماكرو گودال هايي در اين منطقه، مولد آشفتگي هاي جاذبه  اي و مغناطيسي مي باشد كه در نتيجه آن دستگاه ها از كار افتاده و ارگانيزم انسان سنگيني اي را تحمل مي كند كه گاهي مرگبار است.

وي مي گويد: چون در اين منطقه، گردش آب در جهت عقربه هاي ساعت است، برمودا همانند گرداب، اشيا را به سمت خود مي كشد، يعني بردار جاذبه به سمت عمق دريا و مركز زمين است. برمودا براي وسايط نقليه هوايي و دريايي تنها در زمان وقوع جزر در دريا خطرناك است. در اين فاز، ابتدا گودال هاي آبي و پس از آن گودال هاي هوايي پديدار مي شوند. اين وضعيت همانند فنجاني است كه به طور ناگهاني انتهاي آن را باز كنند. آب به سمت شكاف حركت مي كند و حركتي گردشي به خود مي گيرد و در امتداد خود، جريان هوا را مي راند. اين دانشمند ژئوفيزيك روسيه مي افزايد: با دانستن فاز جريان مد و ويژگي تشكيل جريانات، مي توان روشي را ايجاد كرد كه وقوع حادثه را در اين مثلث ناآرام، همچنين در ساير نقاط خطرناك جهان هشدار دهد.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:53 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

فناوري هاي مهم در مصرف گاز

فناوري هاي مختلفي در مصرف گاز وجود دارند كه بيشترآنها در بخش حمل و نقل كاربرد دارند. براي مثال، استفاده از گاز طبيعي فشرده شده (سي.ان.جي) به عنوان سوخت خودروها يك فناوري كاملاً شناخته شده است. در كشور ايتاليا، از دهه۱۹۴۰، گاز طبيعي فشرده براي خوروها استفاده شده است و در قياس با گاز طبيعي مايع شده (ال.ان.جي) و متانول كه هر دو از گاز طبيعي به دست مي آيند، فناوري خودروهاي با سوخت سي.ان.جي گسترش بيشتري يافته است. در حال حاضر در دنيا، تعداد بيش از يک ميليون خودروي گازسوز كه با سوخت سي.ان.جي كار مي كنند، در حال تردد هستند.
ال.ان.جي را نيز مي توان به عنوان سوخت در خودروها به كار برد. در قياس با سي.ان.جي، استفاده از ال.ان.جي به عنوان سوخت خودرو بسيار محدودتر است، زيرا ال.ان.جي بايد در دماي بسيار پاييني نگهداري شود. ال.ان.جي به عنوان سوخت وسايل نقليه تنها در كشورهايي مانند آلمان، ژاپن و آمريكا به كار گرفته شده است. در آمريكا، استفاده از ال.ان.جي براي وسيله نقليه، رشد بيشتري نسبت به ساير كشورها داشته است. اكثر وسايل نقليه ذكر شده، خودروهاي سنگين مانند تراكتورها، كاميون ها و اتوبوس ها هستند. در ژاپن نيز فعاليت هاي تحقيق و توسعه درباره به كارگيري ال.ان.جي در حال انجام است، ولي به طور عمده خودروهاي با سوخت ال.ان.جي در اين كشور نيز وسايل نقليه سنگين هستند.

گاز را همچنين مي توان به متانول تبديل كرد و به عنوان سوخت در خودروها به كار برد. ايالات متحدآمريكا، از متانول به دست آمده از گاز طبيعي به عنوان سوخت در خودروها به صورت تجاري استفاده مي كند. متانول همچنين علاوه بر سوخت در موتورهاي احتراق داخلي، مي تواند در خودروهاي پيل سوختي نيز به كار رود.

در اين كشور متانول موجود به دو صورت در بازار وجود دارد كه با علامت اختصاريM85 و M100 شناخته مي شود. M85 مخلوطي از 85 درصد متانول و15 درصد بنزين است و M100به صورت100 درصد خالص از متانول است كه از M85در خودروهاي سبك و M100 در خودروهاي سنگين مانند تراكتورها و اتوبوس ها كاربرد دارد. استفاده از M100در خودروهاي پيل سوختي نيز استفاده مي شود. البته كاربرد خودروهاي پيل سوختي هنوز در مرحله آزمايشي است.
بايد اشاره كرد كه قيمت سوخت سي.ان.جي در مبناي واحد در قياس با متانول، بنزين و گازوييل ارزان تر و آلايندگي آن نيز به مراتب كمتر است. سوخت سي.ان.جي در احتراق، عدد اكتان بالاتري نسبت به بنزين دارد. گفتني است كه درجه اكتان سي.ان.جي و متانول در حدود120 و درجه اكتان بنزين92 است.
سوخت سي.ان.جي در قياس با ال.ان.جي و متانول به عنوان نيروي محركه وسايل نقليه، فناوري شناخته شده تري دارد، اما از نظر قدرت موتور، موتورهاي با سوخت سي.ان.جي در قياس با ال.ان.ي قدرت كمتري دارند. قدرت موتور با سوخت سي.ان.جي در قياس با خودروهاي گازوييلي و بنزيني نيز كمتر است.
حمل و نقل و ذخيره سازي ال.ان.جي بسيار گران تر از سي.ان.جي است. ال ان جي ظرفيت انرژي بالاتري نسبت به سي ان جي و متانول دارد. ولي اين ظرفيت از گازوييل و بنزين کمتر است؛ بنابراين استفاده از ال ان جي براي وسايل نقليه سنگين مانند تريلرها و اتوبوس هاي ترانزيت و لوکومتيوها در مسافت هاي طولاني تر، مطلوب تر است. سوخت ال ان جي از 95 تا 99 درصد متان تشکيل شده است، در حالي که در سي ان جي حدود 88 درصد متان موجود است؛ بنابراين آلايندگي ال ان جي نسبت به سي ان جي، گازوييل و بنزين و همچنين از متانول بسيار کمتر است. قيمت ال ان جي نيز در قياس با متانول، گازوييل و بنزين ارزان تر است، همچنين فناوري توليد، ذخيره سازي و حمل و نقل آن نيز شناخته شده است؛ با وجود اين هزينه حمل و نقل ال ان جي در قياس با متانول، گازوييل و بنزين بالاتر است، زيرا حمل آن دشوارتر است و بايد حمل و نقل آن تحت فشار و برودت خاصي باشد که براي اين کار نياز به تانکر هايي با فناوري خاص است.

گرچه فناوري خودروهاي با سوخت ال ان جي نسبت به سي ان جي کمتر شناخته شده است، ولي فناوري ايجاد جايگاه هاي سوخت رساني و کيت هاي خودروهاي با سوخت ال ان جي در قياس با سي ان جي مدام در حال تکامل هستند که پيش بيني مي شود تا در آينده از لحاظ قيمت، کاهش بيشتري در اين زمينه صورت مي پذيرد. در حال حاضر وسايل نقليه با سوخت ال ان جي از نظر تعداد درقياس با خودروهاي با سوخت سي ان جي بسيار کمتر هستند، ولي استفاده از آن در کشورهايي مانند بلژيک، سوئد، فنلاند، نروژ، ژاپن، آلمان، ازبکستان و آمريکا در حال گسترش است.

در مورد خودروهاي متانول سوز، يک نقطه ضعف اساسي براي خودروهاي متانول سوز، قيمت سوخت آن است که بسيار گران تر از سي ان جي، ال ان جي، گازوييل و بنزين است. خودروهاي متانول سوز معضلي ديگر از لحاظ انتشار فرمالدئيد دارند که البته نصب اگزوزهاي کاتاليستي تا حد زيادي آن را کاهش مي دهد.
گرچه خودروهاي متانول سوز در بازار قابل دسترس هستند، ولي تعداد آنها محدود است. موتورهاي احتراق داخلي با سوخت متانول هنوز در مرحله آزمايش و توسعه هستند. وقتي متانول در خودروهاي پيل سوختي به کار برده مي شود، هزينه هاي آن درقياس با خودروهاي بنزيني رقابتي تر مي شود. در حال حاضر کارآيي انرژي در خودروهاي بنزيني 19 درصد است، اما اين رقم در خودروهاي پيل سوختي حداقل38 درصد است. بر همين اساس، خودروهاي پيل سوختي مي توانند55 مايل را به ازاي هر گالن معادل بنزين طي كنند كه اين رقم براي خودروهاي بنزيني در حدود27/5 گالن در همان مسافت است؛ بنابراين مصرف سوخت خودروهاي پيل سوختي بسيار كمتر از موارد مشابه بنزيني، گازوييلي و حتي خودروهاي با سوخت سي.ان.جي است. مزيت ديگر خودروهاي پيل سوختي، آلايندگي ناچيز آنها در قياس با تمام خودروهاي موجود با سوخت هاي بنزين، گازوييل، سي.ان.جي و حتي ال.ان.جي است، زيرا خودروهاي پيل سوختي هيچ گونه آلايندگي از لحاظ انتشار اكسيد كربن و اكسيد نيتروژن ندارد.

امروزه در جهان با توجه به امتياز فراوان زيست محيطي خودروهاي پيل سوختي، زمينه توسعه فناوري آن فراهم شده و در آينده به صورت يك سوخت جانشين مهم مطرح خواهد شد. به اين نكته بايد توجه كرد. فناوري پيل سوختي تنها منحصر به خودروها نيست و در جنبه هاي مختلفي كاربرد دارد.
امروزه استفاده از توربين هاي سيكل تركيبي با سوخت گاز براي توليد برق در جهان محبوبيت زيادي يافته است. ويژگي هاي نيروگاه هاي سيكل تركيبي گاز سوز را مي توان به صورت زير برشمرد:
- ايجاد تأسيسات نيروگاه هاي سيكل تركيبي درقياس با نيروگاه هاي اتمي و يا زغالي از نظر زمان ساخت بسيار كوتاه تر است. ساخت نيروگاه سيكل تركيبي حدود2 سال طول مي كشد كه در قياس با نيروگاه اتمي و يا زغالي كه4 تا5 سال است، از نظر مطلوب بودن ساخت سبب شده است توجه بيشتري به ساخت چنين نيروگاه هايي معطوف شود كه در نتيجه سبب افزايش تقاضا براي سوخت آن در جهان شده است.

- كارآيي نيروگاه هاي سيكل تركيبي حدود55 درصد است كه در قياس با نيروگاه هاي زغالي مشابه كه كارآيي آنها حداكثر24 درصد است از مطلوبيت زيادي برخوردارند.
- هزينه ساخت نيروگاه سيكل تركيبي در قياس با نيروگاه هاي مشابه مانند ديزلي و يا نيروگاه هاي با سوخت زغال سنگ بسيار كمتر است. براي مثال، تنها ميزان انتشار كربن برحسب گرم به ازاي هر كيلووات 50 درصد كمتر است.گفتني است نيروگاه هاي اتمي نيز به علت توليد زباله هاي بسيار سمي كه زمان بسياري زيادي اثرهاي آن در محيط زيست باقي مي مانده، نمي توانند رقيب قدرتمندي براي نيروگاه هاي سيكل تركيبي به شمار روند.
- قيمت پايين سوخت گاز در قياس با ساير فرآورده هاي نفتي سبب شده است كه استفاده از نيروگاه هاي سيكل تركيبي مطلوبيت بيشتري دارد.
ويژگي هاي يادشده موجب شده اند تا استفاده از نيروگاه هاي سيكل تركيبي در جهان توجيه اقتصادي و زيست محيطي مناسبي داشته باشد؛ از اين رو استفاده از گاز به عنوان سوخت اين نيروگاه ها مطلوبيت فراواني يافته است.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:50 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

عوامل ریزش مو

چطور در برابر پرتوهاي آفتاب محتاطانه رفتار كنيم ؟ 

در فصل تابستان با اجراي تدابير لازم از پوستتان در برابر آفتاب محافظت كنيد . برنزه كردن پوست با آفتاب معادل پيري و چروك خوردگي پوست در آينده است . برنزه كردن پوست با گرفتن حمام آفتاب هر تأثيري دارد غير از زيبايي و مانند آفتاب سوختگي ، آنرا مي توان نشانه اي از آسيب هاي پوستي و عاملي براي بروز سرطان و پيري زودرس پوست در انسان دانست .
( پوستي چروكيده را در سنين جواني تصور كنيد ) .
براي حفظ سلامتي و زيبايي از گرفتن حمام آفتاب طرفنظر كنيد و سعي كنيد خود را از تابش هاي مضر آفتاب محفوظ نگه داريد .
پيام هاي فراواني دربارة محافظت از پوست در برابر آسيب پرتوهاي آفتاب و مضرات آن سالانه منتشر مي شود اما تعدادي از ما با وجود همه ي توصيه هاي ارائه شده ، اصلاً توجهي به مراقبت از پوستمان نداريم . در حقيقت يك عدم ارتباط صحيح بين توصيه هاي ارائه شده و دانش در اين زمينه و رفتار و عمل آن ها وجود دارد .
در برابر اشعه هاي فرابنفش UVA و UVB مي توان از بروز سرطان پوست و پيري زودرس جلوگيري كرد .
بخصوص افرادي كه موهاي قرمز رنگ دارند و يا صورت لك و مكي ،خال دار يا پوستي روشن دارد و به سرعت دچار آفتاب سوختگي مي شوند و بايد نسبت به مراقبت از پوستشان دقيق تر باشند زيرا اين افراد در معرض خطر جدي تر احتمال بروز سرطان پوست يا ديگر آسيب هاي پوستي ناشي از پرتوهاي آفتاب قرار دارند .
 

« دانستني هاي كرم ضد آفتاب » 

كرم ضد آفتاب يكي از مهم ترين تركيبات موجود براي محافظت پوست در برابر آفتاب است . (SPF) موجود در كرمهاي ضد آفتاب كه عاملي محافظتي در برابر آفتاب از پوست بدن در برابر اشعه هاي مضر UV ( فرابنفش ) محافظت مي كند . وليكن با اين وجود معمولاً به درستي از ضد آفتاب استفاده نمي شود .
مردم اشتباهاً فقط يكبار در روز از كرم مصرف مي كنند و بطور منظم قبل از بيرون رفتن از خانه استفاده نمي كنند و فقط 1/3 تا 1/2 مقدار مورد نياز از كرم را به پوست مي مالند .
همچنين به قول او مردم فكر مي كنند با استفاده از كرم ضد آفتاب از تمام خطرات آفتاب محفوظ مانده اند ، وليكن ضدآفتاب بايد به درستي استفاده شود تا اثرات ذكر شده روي قوطي يا تيوپ آن را ، داشته باشد .
 

چگونه از كرم ضد آفتاب استفاده كنيم 

در اينجا دستورالعمل هايي براي استفاده ي صحيح از كرم ضد آفتاب آمده است 

چگونه و كجا ؟ 

به مقدار زياد از كرم روي محل هايي از پوست كه در معرض آفتاب است بماليد .
بر طبق پيشنهاد وزارت بهداشت ، ضدآفتاب هاي سفيد رنگ خامه مانند بايد بعد از ماليدن بر روي صورت به رنگ سفيد درآيند .
هميشه قبل از آرايش كردن ضد آفتاب را بر روي صورت بماليد و حتماً از مواد محافظتي لب با فاكتور محافظتي 15 كه هر دو اينها محافظي در برابر تشعشعات مضر آفتاب هستند ، استفاده كنيد .
يكي از جدي ترين اَشكال بروز سرطان پوست از طريق لب ها است و مي تواند به تمام ارگان ها ( اندام ها ) سرايت كند .
 

در چه زماني ؟ 

ضدآفتاب را يا 20 دقيقه قبل از بيرون رفتن استفاده كنيد و بعد از 20 دقيقه بودن در فضاي بيرون دوباره از كرم بر روي پوست بماليد . هر 2 تا 3 ساعت به خصوص بعد از عرق كردن يا شناكردن متناوباً از آن استفاده كنيد . 

چه ضد آفتابي مناسب است ؟ 

بايد هميشه به دنبال ضدآفتاب با طيف وسيع باشيد . از ضدآفتابي كه در برابر UVA و UVB محافظت مي كند ، استفاده كنيد . تا امروز ضدآفتاب با فاكتور محافظتي 15 پيشنهاد مي شد معمولاً امروزه SPF ( فاكتور محافظتي در برابر آفتاب ) 30 پيشنهاد مي شود زيرا مردم به درستي از ضدآفتاب استفاده نمي كنند ( كه اين باعث كاهش اثر محافظتي مي شود ) . 

تدابير حفاظتي بيشتر 

هر چند كرم ضدآفتاب عنصر محافظتي مهمي به شمار مي آيد اما نمي توان به عنوان يك محافظت كننده ي تمام و كمال در برابر آفتاب از آن نام برد . 

ديگر نكات مهم : 

. از قرار گرفتن در معرض آفتاب در ساعت هاي 11 تا 4 بعدازظهر خودداري كنيد و سعي كنيد برنامه ي بيرون رفتنتان را به قبل يا بعد از اين زمان ها موكول كنيد .
اگر مجبوريد در طول اين زمان ها به بيرون از خانه برويد همواره در سايه حركت كنيد و با لباس هاي ( پوشش كامل بدن ) پوشيده از بدنتان محافظت كنيد . از كلاه نقاب دار و عينك آفتابي استفاده كنيد .
. در تمام سال ميزان اشعه ماوراي بنفش را مدنظر داشته باشيد و در زماني كه مقدار آن بيش از 3 است احتياط هاي لازم را به عمل آوريد . هر چه مقدار اشعه هاي ماوراي بنفش آفتاب بالاتر باشد شما به ميزان مراقبت بيشتري نيازمنديد .
. از نوع وضعيت هوا آگاهي كسب كنيد . حتي 80 درصد اشعه ها UV مي توانند از در هواي ابري به بيرون نفوذ كنند و به پوست آسيب برسانند .
همچنين آب ، اجسام جامد ، برف ، بازتاب كننده هاي پرتوهاي آفتاب هستند و در مكان هايي كه با اين مواد سر و كار داريد بسيار مراقب پوست خود باشيد .
اما شما مجبور نيستيد در تمام تابستان براي مراقبت از خودتان در خانه به سر ببريد . مي توانيد با احتياط و هوشياري از اين فصل لذت ببريد و به خاطر داشته باشيد محافظت امروز شما از پوستتان ، زيبايي و شادابي پوستي را در آينده برايتان به ارمغان مي آورد .
 


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:49 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

چرابشرخواب مي بيند؟

ساير مطالعات فيزيولوژيكي دراين لحظات از خواب نشان داده است كه ضربان قلب و آهنگ نبض يك فرد خفته در حال خواب ديدن كاملاًنزديك به مشخصات فيزيولوژيك يك فرد بيدار است و اين نزديكي در افرادي كه خواب هاي وحشتناك مي بينند و به عبارت بهتر كابوس مي بينند بيشتر است . يك شخص عادي و با لغ معمولاً يك ساعت ونيم پس از خواب رفتن خواب ديدن را شروع مي كند. درموقع خواب نه تنها عضلات انسان بلكه مغز او به خواب مي رودو به طور كلي همه فعاليت هاي ارادي زمان بيداري متوقف مي شود . درحالي كه فعاليت دروني همچنان ادامه دارد.خون دوران و گردش خود را دارد. ريه ها پروخالي است مي شوندو مغز نيز درهمان حال خوابيده فعال است . وقتي شخص ازخواب بيدار مي شود . مغزاو زودتر از عضلات وي از خواب بيدار مي شودو فعاليت خود را از سر مي گيرد. مغز به فاصله چند ثانيه بعد از آن كه چشم شخص خوابيده باز مي شود فعاليت هاي خود را شروع مي كند د رحالي كه ساير اعضاء و عضلات بدن با تأخير بسيار قابل ملاحظه اي مجدداً به حالت فعاليت كامل يعني به بيداري حقيقي باز مي گردند و اين ،‌همان زمان يا دوران ((كش و قوس))است. برپاخاستن ناگهاني از يك طرف سبب مي شودكه به قلب و مغز و روح صدمه وارد كند و از يك طرف نيز دادن حركت به عضلات خموده و كسل سبب گرفتگي آنها مي شود كه اولي براي روح و روان مضر است و دومي براي جسم و توان .پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:47 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

علت نيمی از طلاقها مشکلات جنسی است

دبير دومين كنگره خانواده و مشكلات جنسي گفت: حداقل 50 درصد اختلافات خانوادگي و طلاق زمينه‌اش در مسايل و مشكلات جنسي است كه با آموزشهاي لازم و كافي قبل و بعد از ازدواج براي زوجين مي‌توان از ميزان آن به مقدار زيادي كاست.
به گزارش روابط عمومي دومين كنگره سراسري خانواده و مشكلات جنسي، فروتن دبير كنگره با اعلام اين خبر افزود: به دليل اينكه مسايل جنسي در فرهنگ ما طوري بيان شده كه جزء حريم‌هايي است كه به آن كمتر پرداخته مي‌شود در آينده جامعه ما با مشكل اساسي در اين زمينه مواجه خواهد شد.
وي گفت: امروز ما بايد مسايل جنسي را از دو بعد اجتماعي و علمي بنگريم چرا كه از لحاظ تربيتي و خانوادگي اين موضوع براي ما چالشهاي متعددي ايجاد كرده و خلا برنامه‌ريزي در اين زمينه طوري است كه فرزندان ما و نيز زوجهاي تازه ازدواج كرده براي آگاهي و كنجكاوي به سراغ اينترنت و ماهواره‌ مي‌روند و به راحتي در معرض تهاجم فرهنگي قرار مي گيرند كه خود تبعات منفي زيادي به دنبال دارد و از نظر علمي و تحقيقاتي نيز در محافل دانشگاهي و يا حوزوي كمتر به آن پرداخته مي‌شود.
دبير دومين كنگره با اشاره به اين مطلب كه بسياري از افراد و مبتلايان به مشكلات جنسي نمي دانند كه براي حل مشكل خود و يا درمانهاي لازم به كجا بايد مراجعه كنند، گفت: متاسفانه مراكز كسب اطلاعات جهت راهنمايي افراد در اين زمينه بندرت وجود دارد و چنانچه اين مشكل حل نشود عوارض ناشي از آن به طور پايدار باقي مانده، بعدها به صورت بيماريي‌هاي روحي نظير افسردگي، نگراني، دلشوره و اضطراب و عدم اتكا به نفس و حتي بيماريهاي جسماني خود را نمايان مي‌كند.
فروتن افزود: از جنبه اجتماعي نيز خطراتي مثل اختلاف خانوادگي كه ظاهر آن با چيزي ديگر پوشانده مي‌شود بروز مي‌كند.
وي خاطرنشان ساخت: حداقل 50 درصد اختلافات خانوادگي و طلاق‌ها زمينه‌اش در مسايل و مشكلات جنسي است كه با آموزشهاي لازم و كافي قبل و بعد از ازدواج براي زوجين مي‌توان از ميزان آن به مقدار زيادي كاست.
فروتن ضمن اشاره به اين مطلب كه در رابطه با مسايل جنسي بايد از زواياي مختلف پزشكي، روانپزشكي، روانشانسي، فقهي، حقوقي، تربيتي، فرهنگي و اجتماعي موضوع مورد بررسي قرار گيرد، متذكر شد در كشور ما به دليل عدم وجود گروهها، سازمانها و يا مراكزي كه بايد براي رفع اين موضوع برنامه‌ريزي كنند اثرات مستقيم و غير مستقيم مشكلات جنسي در خانواده‌ها و اجتماع به وضوع مشاهده مي‌شود.
وي گفت: شيوع بيماريهاي جنسي به مراتب بيشتر از بيماريهاي شايع ديگر نظير ديابت و يا بيماريهاي كليوي است و همچنان كه براي اين بيماريها تشكيلات و مراكز متعددي در كشور فعاليت مي‌نمايند، ضروري است مسئولان محترم كشور به طور جدي براي اين معضل مهم ولي نيمه پنهان برنامه‌ريزي نمايند.
فروتن يادآور شد: در اسلام كه دين كاملي است به طور شفاف و جز به جز به اين موضوع پرداخته شده است و به گفته بسياري از انديشمندان اسلامي ما درصدر اسلام مشكلي به نام مشكل جنسي نداشته‌ايم.
دبير دومين كنگره خانواده و مشكلات جنسي با بيان اينكه هدف ما از برگزاري اين كنگره ارايه نتايج تحقيقات، مطالعات و ديدگاههاي انديشمندان و صاحب‌نظران كشور در زمينه سلامت جنسي است گفت: اميدواريم پس از كنگره شاهد تشكيل مركز سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي و تدوين متون آموزشي لازم مقتضي با سن و دوران زندگي افراد و نيز اجراي طرحهاي پژوهشي در سطح ملي باشيم.
پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:47 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

تيزهوش كيست؟

 

هر كس ممكن است تيزهوشي را با توجه به احساس وتجربه و نگرش خود توصيف كند.
به عنوان مثال معلم يك كلاس درس رياضي ممكن است شاگردي را كه در حل مسائل و پاسخ به سئوالات مهارت دارد تيزهوش تلقي كند يا پدري كه كنجكاوي و پرسشهاي گوناگون فرزندش را مشاهده مي كند او را تيزهوش تصور نمايد.
در حاليكه احتمال دارد هر دو اين كودكان از نظر هوش در حد متوسط باشند.
اصولاً پيدا كردن تعريفي جامع براي شناخت كودك تيزهوش چندان آسان نيست و تعريفهاي گوناگوني از هوش و تيزهوشي ارائه شده است.
اولين شرطي كه براي تيزهوشي در نظر گرفته شده است هوشبهر 130 است كه به كودكاني كه هوشبهر بين 140 تا 170 دارند ممتاز يا سرآمد و افرادي كه داراي هوشبهر از 170 به بالا هستند نابغه ناميده مي شوند.
البته در كنار چنين هوشبهري آفرينندگي و توانايي فرد را در استدلال و همچنين ابتكار او را در انجام كارها بايد مدنظر داشت.
پيشرسي استعداد و تمايل به رقابت با كودكان بزرگتر از خود نيز از جمله شاخصهايي است كه در كودكان تيزهوش ديده مي شود.
كودكان تيزهوش ، بازي وگفتگو باهمفكران خود را بر بازي با همسالان خود ترجيح مي دهند و از اين رو اكثراً در گروه سني بزرگترها براي خود جا باز مي كنند.
همچنين:
كودك تيزهوش كسي است كه بتواند با كمك فكر واستدلال واستفاده از فرايندهاي ذهني برتر خود به داوري درست بپردازد و در كارهاي خلاقه از استعداد خاصي برخوردار باشد.


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:45 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

تنظيمات بهتر براي ويندوز XP

صفحه كليد:
اغلب استفاده از كليدهاي كاربردي صفحة كليد به جاي ماوس، از لحاظ رسيدن سريعتر به هدف، عقلاني تر و منطقي تر به نظر هستند:
- كليد ويندوز = براي نمايش و بازكردن منوي استارت
- كليد ويندوز + D = تمام پنجره ها را minimize و درصورت فشار دادن مجدد maximize مي كند.
- كليد ويندوز + E = باز كردن Windows Explorer
- كليد ويندوز + F = نمايش و بازكردن صفحة Search
- كليد ويندوز +STRG+F = جستجو براي نمايش كامپيوتر
- كليد ويندوز +F1 = نمايش Help center و Support center
- كليد ويندوز + R = Run
- كليد ويندوز + Pause = مشخصات سيستم
- كليد ويندوز + L = پارك سيستم
- كليد ويندوز + U = بازكردن Utility Manager
- كليد ويندوز + Q = تعويض كاربر
ظرفيت هارد ديسك
ويندوز XP پس از نصب استاندارد، فضايي بيش از 5/1 گيگا بايت از هارد را اشغال مي كند. شما با چند تغيير مي توانيد چند صد مگا بايت را به راحتي از ظرفيت درايو آزاد كنيد.
براي اين كار بايد حالت Standby را غير فعال كنيد. اين عملكرد در ويندوز XP ، فايل hiberfil.sys در فهرست اصلي را در پارتيشن سيستم قرار مي دهد. اين موضوع باعث مي شود كه پس از نصب سيستم، حجمي معادل چند صد مگا بايت از ظرفيت هارد اشغال شود. اگر به عملكرد Standby احتياجي نداريد، آن را با دستور زير، غير فعال كنيد:
Start>Settings>Control Panel>Power Options>System Standby
و بعد تيك جلوي “ Standby activate” را برداريد.
Refresh سيستم:
Refresh سيستم در ويندوز XP ، در طي زمان احتياج به يك فضاي قابل توجه در حافظة هارد دارد. اين عملكرد توسط فرمان زير انجام مي پذيرد:
Start>Settings>Control Panel>System>System re-Stablishment
همة درايوها را توسط قراردادن تيك جلوي آنها غير فعال كنيد. توجه داشته باشيد كه اين تنظيم فقط بايد توسط كاربرهاي متبحر انجام شود. به عنوان مثال، هنگام نصب اشتباه يك برنامه يا يك درايو، به راحتي امكان دوباره سازي وضعيت قبلي وجود ندارد.
پاك سازي و مرتب سازي هارد از فايلهاي زائد
با استفاده از ابزار پاك سازي اطلاعات، مي توانيد فايل هاي زائد و اضافي را پاك كنيد. درايوي را كه مي خواهيد مرتب سازي كنيد، انتخاب و گزينه هاي مورد نظر را فعال كنيد. اين ابزار را تحت آدرس زير مي توانيد پيدا كنيد:
Start>Programs>Accessories>Tools>Disk Clean Up
در كنار مرتب سازي هارد، مي توانيد كارهاي ديگري را نيز براي سيستم عامل خود انجام دهيد.
نمايش گروهي
براي اينكه بتوان همة فايلهاي موجود را به صورت يك فهرست در Windows Explorer نمايان ساخت، به ترتيب زير عمل كنيد:
از طريق منوي View وارد قسمت Arrange Symbol شويد و
Arrange by Type را فعال كنيد.
WinZip
از زمان پيدايش ويندوز Me اين امكان وجود دارد كه بدون هيچ ابزار اضافي مثل WinZip بتوان آرشيوهاي فشرده سازي شده را باز كرد. ويندوز XP اين آرشيو را به عنوان يك پوشه نشان مي دهد كه ايجاد يا پيوست فايل ها يا از طريق كليد راست ماوس انجام مي شود (Send to) يا همانند يك پوشة نرمال كامل روي آن دو بار كليك كنيد. با اين حال، اين سيستم يك ايراد مهم دارد:
در كامپيوترهاي با سرعت پايين، عمل Zip به عنوان ترمزي براي سرعت سيستم به حساب مي آيد. اگر شما با يك PC با سرعت پايين كار مي كنيد، توصيه مي شود كه اين عملكرد را غير فعال كنيد، از طريق Start>Run خط فرمان را باز كنيد و در سطر فرمان دستور regsvr32 /U zipfldr.dll را تايپ كنيد. پس از تاييد توسط كليد OK پيغامي ظاهر مي شود كه عمل غير فعال كردن با موفقيت انجام پذيرفته است و بعد شما آنرا با OK مي بنديد. براي فعال كردن دوباره اين عملكرد، در همان مسير قيد شده در سطر فرمان دستور regsvr32 zipfldr.dll را وارد كنيد. بعد همه چيز دوباره به حالت اوليه خود بر مي گرددپنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:45 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

بیماری ایدز یک جوان انگلیسی درمان شد

به گزارش ایسنا، این جوان 25 ساله انگلیسی به نام Andrew Stimpson که از سال 2002، آلوده به ویروس HIV شده بود اکنون سلامتی خود را به طور کامل بازیافته است.
متخصصان بیماریهای عفونی امیدوارند با مطالعه سیستم ایمنی بدن این جوان به راهکارهای تازه‌ای در خصوص درمان ایدز دست پیدا کنند.
Andrew Stimpson در خصوص بیماری خود و چگونگی بهبودی‌اش می‌گوید: در حال حاضر 9/34میلیون نفر در دنیا آلوده به ویروس HIV هستند و من تنها فردی هستم که موفق به پاکسازی این ویروس از بدنم شده‌ام. شاید به نوعی خوش شانس‌ترین فرد کره زمین باشم.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از بی.بی. سی پزشکان می‌گویند: از زمانی که این مرد انگلیسی مدعی بهبودی کامل شده است دهها بار خون او را مورد آزمایش قرار داده‌اند اما هیچ اثری از ویروس HIV پیدا نکرده‌اند.
آنها معتقدند: احتمالا وجود نوعی ماده شیمیایی در سیستم ایمنی وی باعث کارایی بیشتر داروها شده است.
در حال حاضر جستجو برای یافتن دلیل این بهبودی معجزه‌آسا ادامه دارد.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:44 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

به دست آوردن مشخصات سيستم در ويندوز

تا به حال شده کسی از شما سوالاتی را راجع به سيستم تان مطرح کند و شما از پاسخ دادن به آن عاجز باشيد؟‌ و با کمال شرمندگی بگيد نميدونم؟ خوب حالا ميخوام راهی رو بهتون آموزش بدم که علاوه بر مشخصات اصلی کامپيوترتان تمامی جزييات اون رو هم بهتون بده!

وارد منوی Start بشيد و بر روی Run کليک کنيد. روبه روی Open و در قسمت تایپ اين لغت رو تایپ کنيد Msinfo32 حالا Enter رو بزنيد.

حالا پنجره ايی باز شده که در سمت چپ آن ميتونيد يکی از گزينه های:

Hardware Resources ارتباط سخت افزاری
Components ارتباط صحيح داشتن
Software Environment نرم افزارهاي در برگيرنده
Internet Setting تنظيمات اينترنت

را انتخاب کنيد و در سمت راست تمامی کليات و جزييات أن را مورد بررسی قرار دهيد.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:44 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

بمب هسته اي چگونه كار مي‌كند؟

hydrogen-bomb.jpg

hasteh1.jpg

hasteh2.jpg

شما احتمالاً در كتابهاي تاريخ خوانده‌ايد كه بمب هسته‌اي در جنگ جهاني دوم توسط آمريكا عليه ژاپن بكار رفت و ممكن است فيلم‌هايي را ديده باشيد كه در آنها بمب‌هاي هسته‌اي منفجر مي‌شوند. درحاليكه در اخبار مي‌شنويد، برخي كشورها راجع به خلع سلاح اتمي با يكديگر گفتگو مي‌كنند، كشورهايي مثل هند و پاكستان سلاح‌هاي اتمي خود را توسعه مي‌دهند.

ما ديده‌ايم كه اين وسايل چه نيروي مخرب خارق‌العاده‌اي دارند، ولي آنها واقعاً چگونه كار مي‌كنند؟ در اين بخش خواهيد آموخت كه بمب هسته‌اي چگونه توليد مي‌شود و پس از يك انفجار هسته‌اي چه اتفاقي مي‌افتد؟

فيزيك هسته‌اي

انرژي هسته‌اي به 2 روش توليد مي‌شود:

1- شكافت هسته‌اي: در اين روش هسته يك اتم توسط يك نوترون به دو بخش كوچكتر تقسيم مي‌شود. در اين روش غالباً از عنصر اورانيوم استفاده مي‌شود.

2- گداخت هسته‌اي: در اين روش كه در سطح خورشيد هم اجرا مي‌شود، معمولاً هيدروژن‌ها با برخورد به يكديگر تبديل به هليوم مي‌شوند و در اين تبديل، انرژي بسيار زيادي بصورت نور و گرما توليد مي‌شود.

در شكل زير نمونه اي از شكافت هسته اتم اورانيوم نمايش داده شده است:

و در شكل زير گداخت هسته‌اي اتم‌هاي هيدروژن و تبديل آنها به هليوم 3 و الكترون آزاد نمايش داده شده است:

طراحي بمب‌هاي هسته‌اي:

براي توليد بمب هسته‌اي، به يك سوخت شكافت‌پذير يا گداخت‌پذير، يك وسيله راه‌انداز و روشي كه اجازه دهد تا قبل از اينكه بمب خاموش شود، كل سوخت شكافته يا گداخته شود نياز است.

بمب‌هاي اوليه با روش شكافت هسته‌اي و بمب‌هاي قويتر بعدي با روش گداخت هسته‌اي توليد شدند. ما در اين بخش دو نمونه از بمب هاي ساخته شده را بررسي مي كنيم:

بمب‌ شكافت هسته‌اي :

1- بمب‌ هسته‌اي (پسر كوچك) كه روي شهر هيروشيما و در سال 1945 منفجر شد.

2- بمب هسته‌اي (مرد چاق) كه روي شهر ناكازاكي و در سال 1945 منفجر شد.

3- بمب گداخت هسته‌اي كه در ايسلند بصورت آزمايشي در سال 1952 منفجر شد.

بمب‌هاي شكافت هسته‌اي:

بمب‌هاي شكافت هسته‌اي از يك عنصر شبيه اورانيوم 235 براي انفجار هسته‌اي استفاده مي‌كنند. اين عنصر از معدود عناصري است كه جهت ايجاد انرژي بمب هسته‌اي استفاده مي‌شود. اين عنصر خاصيت جالبي دارد: هرگاه يك نوترون آزاد با هسته اين عنصر برخورد كند ، هسته به سرعت نوترون را جذب مي‌كند و اتم به سرعت متلاشي مي‌شود. نوترون‌هاي آزاد شده از متلاشي شدن اتم ، هسته‌هاي ديگر را متلاشي مي‌كنند.

زمان برخورد و متلاشي شدن اين هسته‌ها بسيار كوتاه است (كمتر از ميلياردم ثانيه ! ) هنگامي كه يك هسته متلاشي مي‌شود، مقدار زيادي گرما و تشعشع گاما آزاد مي‌كند.

مقدار انرژي موجود در يك پوند اورانيوم معادل يك ميليون گالن بنزين است!

در طراحي بمب‌هاي شكافت هسته‌اي، اغلب از دو شيوه استفاده مي‌شود:

روش رها كردن گلوله:

در اين روش يك گلوله حاوي اورانيوم 235 بالاي يك گوي حاوي اورانيوم (حول دستگاه مولد نوترون) قرار دارد.

هنگامي كه اين بمب به زمين اصابت مي‌كند، رويدادهاي زير اتفاق مي‌افتد:

1- مواد منفجره پشت گلوله منفجر مي‌شوند و گلوله به پائين مي‌افتد.

2- گلوله به كره برخورد مي‌كند و واكنش شكافت هسته‌اي رخ مي‌دهد.

3- بمب منفجر مي‌شود.

در بمب هيروشيما از اين روش استفاده شده بود. نحوه انفجار اين بمب در شكل زير نمايش داده شده است:

روش انفجار از داخل:

در اين روش كه انفجار در داخل گوي صورت مي‌گيرد، پلونيم 239 قابل انفجار توسط يك گوي حاوي اورانيوم 238 احاطه شده است.

هنگامي كه مواد منفجره داخلي آتش گرفت رويدادهاي زير اتفاق مي‌افتد:

1- مواد منفجره روشن مي‌شوند و يك موج ضربه‌اي ايجاد مي‌كنند.

2- موج ضربه‌اي، پلوتونيم را به داخل كره مي‌فرستد.

3- هسته مركزي منفجر مي‌شود و واكنش شكافت هسته‌اي رخ مي‌دهد.

4- بمب منفجر مي‌شود.

بمبي كه در ناكازاكي منفجر شد، از اين شيوه استفاده كرده بود. نحوه انفجار اين بمب، در شكل زير نمايش داده شده است.

بمب‌ گداخت هسته‌اي: بمب‌هاي شكافت هسته‌اي، چندان قوي نبودند!

بمب‌هاي گداخت هسته‌اي ، بمب هاي حرارتي هم ناميده مي‌شوند و در ضمن بازدهي و قدرت تخريب بيشتري هم دارند. دوتريوم و تريتيوم كه سوخت اين نوع بمب به شمار مي‌روند، هردو به شكل گاز هستند و بنابراين امكان ذخيره‌سازي آنها مشكل است. اين عناصر بايد در دماي بالا، تحت فشار زياد قرار گيرند تا عمل همجوشي هسته‌اي در آنها صورت بگيرد. در اين شيوه ايجاد يك انفجار شكافت هسته‌اي در داخل، حرارت و فشار زيادي توليد مي‌كند و انفجار گداخت هسته‌اي شكل مي‌گيرد.در طراحي بمبي كه در ايسلند بصورت آزمايشي منفجر شد، از اين شيوه استفاده شده بود. در شكل زير نحوه انفجار نمايش داده شده است.

اثر بمب‌هاي هسته‌اي:

انفجار يك بمب هسته‌اي روي يك شهر پرجمعيت خسارات وسيعي به بار مي آورد . درجه خسارت به فاصله از مركز انفجار بمب كه كانون انفجار ناميده مي‌شود بستگي دارد.

زيانهاي ناشي از انفجار بمب هسته‌اي عبارتند از :

- موج شديد گرما كه همه چيز را مي‌سوزاند.

- فشار موج ضربه‌اي كه ساختمان‌ها و تاسيسات را كاملاً تخريب مي‌كند.

- تشعشعات راديواكتيويته كه باعث سرطان مي‌شود.

- بارش راديواكتيو (ابري از ذرات راديواكتيو كه بصورت غبار و توده سنگ‌هاي متراكم به زمين برمي‌گردد)

دركانون زلزله، همه‌چيز تحت دماي 300 ميليون درجه سانتي‌گراد تبخير مي‌شود! در خارج از كانون زلزله، اغلب تلفات به خاطر سوزش ايجادشده توسط گرماست و بخاطر فشار حاصل از موج انفجار ساختمانها و تاسيسات خراب مي‌شوند. در بلندمدت، ابرهاي راديواكتيو توسط باد در مناطق دور ريزش مي‌كند و باعث آلوده شدن موجودات، آب و محيط زندگي مي‌‌شود.

دانشمندان با بررسي اثرات مواد راديواكتيو روي بازماندگان بمباران ناكازاكي و هيروشيما دريافتند كه اين مواد باعث: ايجاد تهوع، آب‌مرواريد چشم، ريزش مو و كم‌شدن توليد خون در بدن مي‌شود. در موارد حادتر، مواد راديواكتيو باعث ايجاد سرطان و نازايي هم مي‌شوند. سلاح‌هاي اتمي داراي نيروي مخرب باورنكردني هستند، به همين دليل دولتها سعي دارند تا بر دستيابي صحيح به اين تكنولوژي نظارت داشته باشند تا ديگر اتفاقي بدتر از انفجارهاي ناكازاكي و هيروشيما رخ ندهد.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:43 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

اورانيوم چيست

با توجه به مباحث مختلفي كه در باب

اشاره: انرژي هسته اي و حق استفاده ايران در اين خصوص در جامعه مطرح است؛ بهتر ديديم كه شما را با عنصر اورانيم و خصوصيات آن كه نقش اصلي را در انرژي هسته اي دارد، آشنا كنيم.

اورانيوم يكي از عناصر شيميايي جدول تناوبي است كه نماد آن U وعدد اتمفي آن 92 مي باشد. اورانيوم كه يك عنصر سنگين، سمي، فلزي، راديواكتيو و براق به رنگ سفيد مايل به نقره اي مي باشد به گروه آستيندها تعلق داشته و ايزوتوپ 235 آن براي سوخت راكتورهاي هسته اي وسلاحهاي هسته اي استفاده مي شود. معمولا اورانيوم در مقادير بسيار ناچيز درصخره ها، خاك، آب، گياهان و جانوران از جمله انسان يافت مي شود.

خصوصيتهاي قابل توجه

اورانيوم هنگام عمل پالايش به رنگ سفيد مايل به نقره اي فلزي با خاصيت راديو اكتيوي ضعيف مي باشد كه كمي از فولاد نرم تر است. اين فلز چكش خوار ، رساناي جريان الكتريسيته و كمي PARAMAGNETIC مي باشد. چگالي اورانيوم 65% بيشتر از چگالي سرب ميباشد. اگر اورانيوم به خوبي جدا شود به شدت از آب سرد متاثر شده و در برابر هوا اكسيد ميشود. اورانيوم استخراج شده از معادن مي تواند به صورت شيميايي به دي اكسيد اورانيوم و ديگر گونه هاي قابل استفاده در صنعت تبديل شود.

اورانيوم در صنعت سه گونه دارد:

آلفا (ORTHOHOMBIC) كه تا دماي 667.7 درجه پايدار است.

بتا (TETRAGONAL) كه از دماي 667.7 تا 774.8 درجه پايدار است.

گاما (BODY-CENTERED CUBIC) كه از دماي 774.8 درجه تا نقطه ذوب پايدار است. ( اين رساناترين و چكش خوارترين گونه اورانيوم مي باشد.)

دو ايزوتوپ مهم ان U235 و U238 مي باشند كه 235 Uمهمترين ايزوتوپ براي راكتورها و سلاحهاي هسته اي است. چرا كه اين ايزوتوپ تنها ايزوتوپي است كه در طبيعت وجود دارد و در هر مقدار ممكن توسط نوترونهاي حرارتي شكافته ميشود. ايزوتوپ U238 نيز از اين جهت مهم است كه نوترونها را براي توليد ايزوتوپ راديو اكتيو جذب كرده و آن را به ايزوتوپ PU239 پلوتونيوم تجزيه مي كند. ايزوتوپ مصنوعي U233 نيز شكافته شده و توسط بمباران نوتروني THORIUM232 بوجود مي آيد.

اورانيوم اولين عنصر يافته شده بود كه مي توانست شكافته شود. براي نمونه با بمباران آرام نوتروني ايزوتوپ U235 آن به ايزوتوپ كوتاه عمر U236 تبديل شده و بلا فاصله به دو هسته كوچكتر تقسيم مي شود كه اين عمل انرژي آزاد كرده و نوترونهاي بيشتري توليد مي كند. اگر اين نوترونها توسط هسته U235 ديگري جذب شوند عملكرد حلقه هسته اي دوباره اتفاق مي افتد و اگر چيزي براي جذب نوترونها وجود نداشته باشد به حالت انفجاري در مي آيند. اولين بمب اتمي با اين اصل جواب داد «شكاف هسته اي » نام دقيقتر براي اين بمبها و بمب هاي هيدروژني« آميزش هسته اي» سلاحهاي هسته اي مي باشد.

كاربردها:

فلز اورانيوم بسيار سنگين و پرچگالي مي باشد.اورانيوم خالي توسط بعضي از ارتشها براي ساخت محافظ براي تانكها و ساخت قسمتهايي از موشكها و ادوات جنگي استفاده مي شود. ارتشها همچنين از اورانيوم غني شده براي سوخت ناوگان خود و زيردريايي ها و همچنين سلاحهاي هسته اي استفاده مي كند. سوخت استفاده شده در راكتورهاي ناوگان ايالات متحده معمولا اورانيوم U235 غني شده مي باشد. اورانيوم موجود در سلاحهاي هسته اي به شدت غني مي شوند كه اين مقدار بصورت تقريبي 90% مي باشد.

مهمترين كاربرد اورانيوم در بخش غير نظامي تامين سوخت دستگاههاي توليد نيروي هسته اي است كه در آنها سوخت U235 به ميزان 2الي3% غني مي شود. اورانيوم تخليه شده در هليكوپترها و هواپيماها به عنوان وزن متقابل بر هر بار استفاده مي شود.

ديگر كاربردهاي اين عنصر عبارتند از :

لعاب ظروف سفالي از مقدار كمي اورانيوم طبيعي تشكيل شده است (كه داخل فرايند غني سازي نمي شود) كه اين عنصر براي اضافه كردن رنگ با آن اضافه مي شود.

نيمه عمر طولاني ايزوتوپ اورانيوم 238 آن را براي تخمين سن سنگهاي آتشفشاني مناسب مي سازد.

• U235 در راكتورهاي هسته اي BREEDER به پلوتونيوم تبديل مي شود. و پلوتونيوم نيز در ساخت بمبهاي هيدروژني مورد استفاده قرار مي گيرد.

استات اورانيوم در شيمي تحليلي كاربرد دارد.

برخي از لوازم نوردهنده از اورانيوم و برخي در مواد شيميايي عكاسي مانند نيترات اورانيوم استفاده مي كنند.

معمولا كودهاي فسفاتي حاوي مقدار زيادي اورانيوم طبيعي ميباشند. چراكه مواد كاني كه آنها از آنجا گرفته شده اند حاوي مقدار زيادي اورانيوم مي باشند.

فلز اورانيوم براي اهداف اشعه ايكس در ساخت اين اشعه با انرژي بالا استفاده مي شود.

اين عنصر در وسايل INTERIAL GUIDANCE و GYRO COMPASS استفاده مي شود.

تاريخچه:

استفاده از اورانيوم به شكل اكسيدطبيعي آن به سال 79 ميلادي بر مي گردد يعني زماني كه از اين عنصر براي اضافه كردن رنگ زرد به سفال لعابدار استفاده شد (شيشه زرد با يك در صد اورانيوم در نزديكي ناپل ايتاليا كشف شده است.)

كشف اين عنصر به شيميدان آلماني به نام مارتين هنريچ كلاپرس اختصاص داده شد كه در سال 1789 اورانيوم را به صورت قسمتي از كاني كه آن را PITCHBLENDE ناميد كشف شد. نام اين عنصر را بر اساس سياره اورانوس كه هشت سال قبل از آن كشف شده بود برگزيدند.اين عنصر در سال 1841 به صورت فلز جداگانه توسط EUGNE MELCHIOR PELIGOT استفاده شد.

در سال 1896 HENRI BECQUEREL فيزيكدان فرانسوي براي اولين بار به خاصيت راديو اكتيويته آن پي برد.

در پروژه MANHATTAN نامهاي TUBALLOY و ORALLOY براي اورانيوم طبيعي و اورانيوم غني شده بكار برده شد. اين اسامي هنوز نيز براي اورانيوم غني شده و اورانيوم طبيعي بكار برده مي شوند.

در آغاز قرن بيستم تفحص و جستجو براي يافتن معادن راديو اكتيو در ايالات متحده آغاز شد. منابع راديوم كه حاوي كاني هاي اورانيوم نيز مي بودند براي استفاده آنها در رنگ ساعت هاي شب نما و ديگر ابزار جستجو شدند. در طي جنگ جهاني دوم اورانيوم از نظر اهداف دفاعي اهميت پيدا كرد. در سال 1943 UNION MINES DEVELOPMENT CORPORATION كنگره اي را در كلرادو به منظور استفاده ارتش از قدرت اتمي در پروژه MANHATTAN تشكيل داد.

براي اطمينان از ذخاير كافي اورانيوم اين كنگره US ATOMIC ENECRY ACT OF 1946 را ايجاد و كميسيون انرژي اتمي را بوجود آورد. در دهه 1960 ملزومات ارتش تزلزل يافت و در اواخر سال 1970دولت برنامه تهيه اورانيوم خود را كامل كرد. همزمان با همين مساله بازار ديگري به وجود آمد كه درواقع همان كارخانه هاي نيروگاه هاي هسته اي اقتصادي بود.

تركيبات:

تترا فلوروئيد اورانيوم UF4 كه به نمك سبز معروف است يك محصول مياني هگزافلوريد اورانيوم مي باشد. هگزا فلوريد اورانيوم UF6 جامد است كه در دماي بالاي 56 درجه سانتيگراد بخار مي شود. UF6 تركيب اورانيوم است كه براي دو فرايند غني سازي GASEOUS DIFFUSION و CENTRIFUGE استفاده مي شود. و در صنعت با نام ساده HEX خوانده مي شود.

YELLOWCAKE اورانيوم غليظ شده است. نام اين عنصر بدليل رنگ و شكل آن در هنگام توليد ميباشد اگرچه توليد امروزه YELLOWCAKE بيشتر به رنگ سبز مايل به سياه ميگرايد تا زرد. YELLOWCAKE تقريبا 70 تا 90 درصد اكسيد اورانيوم دارد. U3O8

DIURANATE آمونيوم محصول جنبي توليد YELLOWCAKE ميباشد كه رنگ آن زرد درخشان ميباشد. كه گاهي اوقات باعث اشتباه شده و YELLOWCAKE ناميده مي شود اما اين نام درست اين محصول نمي باشد.

پيدايش:

اورانيوم عنصر طبيعي است كه تقريبا در تمام سنگها آب و خاك به ميزان كم يافت مي شود. و به نظر مي رسد كه مقدار آن از ANTIMONY، برليوم، كاديوم، جيوه، طلا، نقره و تنگستن بيشتر باشد و اين فراواني در حد آرسنيك و موليبدنيوم است. اين عنصر در بيشتركاني هاي اورانيومي از قبيل PITCHBLENDE،URANINITE ،AUTUNITE,، URANOPHANE, TOBERNITE و COFFINITE يافت مي شود.

مقدار بيشتري از اورانيوم در موادي از قبيل صخره هاي فسفاتي و كانيهاي مانند LIGNITE و MONAZITE يافت ميشود. كه بيشتر براي مصارف اقتصادي از همين منابع استخراج مي شود. از آنجا كه اورانيوم نيمه عمر راديو اكتيوي طولاني 4.47X109 سال براي U-238 دارد مقدار آن هميشه در زمين ثابت مي ماند.

بنظر ميرسد كه فرو پاشي اورانيوم و واكنشهاي هسته اي آن با توريوم همان منبع گرمايي عظيمي است كه در هسته زمين، باعث ذوب شدن قسمت خارجي هسته زمين گرديده و باعث ايجاد حركت پوسته اي زمين مي شود.

معدن اورانيوم صخره اي است كه تمركزهاي اورانيومي مي باشد كه مقدار اقتصادي ان يك تا چهار پوند اكسيد اورانيوم در هر تن مي باشد كه تقريبا 0.05 تا 0.20 درصد اكسيد اورانيوم دارد.

توليد و توزيع:

اورانيوم اقتصادي از طريق تقليل هاليدهاي اورانيوم با خاك فلزات قليايي توليد مي شود. همچنين فلز اورانيوم مي تواند از طريق عمل الكتروليز 5KUF يا UF4 كه در CACL2 و NACL حل شده است به دست آيد. اورانيوم خالص نيز از طريق تجزيه حرارتي هاليدهاي اورانيوم حاصل مي شود.

در سال 2001 مالكان راكتورهاي هسته اي غير نظامي آمريكا از اين كشور و منابع خارجي 21300 تن اورانيوم خريداري كردند. قيمت پرداخت شده براي هر كيلوگرم اورانيوم حدودا 26.39 دلار بود كه در مقايسه با سال 1998 16% كاهش داشت. در سال 2001 ايالات متحده 1018 تن اورانيوم از 7 عمليات معدني در غرب رود ميسيسيپي توليد كرد. اورانيوم بيشتر توسط فرانسوي ها در كشورهاي جهان توزيع شده است.

معمولا كشورهاي بزرگتر اورانيوم بيشتري در مقايسه با كشورهاي كوچكتر توليد مي كنند. چراكه گسترش و توزيع اورانيوم در جهان يك شكل و يكنواخت است. كشور استراليا ذخاير بسيار زيادي از اين عنصر دارد كه تقريبا 30% ذخاير دنيا را شامل مي شود.

ايزوتوپها:

اورانيوم طبيعي از 3 ايزوتوپ U-238, U-235, U-234 تشكيل شده است كه U-238 فراوان ترين آنها (99.3%) ميباشد. اين سه ايزوتوپ راديو اكتيو بوده كه نيمه عمر آنها عبارت است از U-235 4.5*109 سال كه پايدارترين آنها مي باشد. U-235 7*108 سال و U234 2.5*105 سال.

ايزوتوپهاي اورانيوم مي توانند از هم جدا شوند تا تمركز يك ايزوتوپ بر ديگري را افزايش دهند. اين فرايند "غني سازي" نام دارد. وزن U-235 براي غني شدن بايد 0.711 درصد افزايش يابد. اورانيوم م235 براي استفاده در سلاحهاي هسته اي و نيروگاه هاي اتمي مناسب تر است . اين فرايند مقادير بسياري اورانيوم بوجود مي آورد كه در U-235 تخليه ميشوند و خالصترين اورانيوم يعني U238 اورانيوم خالي يا DU نام دارد. اگر ايزوتوپ 235 بخواهد تخليه شود بايد وزنش 0.711 درصد كم شود.

هشدار ها:

اورانيوم ممكن است كه درطريق تنفس يا بلع و يا در موارد استثنايي از طريق شكافي روي پوست وارد بدن شود. اورانيوم توسط پوست جذب نمي شود و ذرات آلفاي ساطع شده از اين عنصر نمي تواند به پوست نفوذ كند. بنابراين اورانيومي كه خارج از بدن باشد نمي تواند به اندازه اورانيوم داخل بدن مضر و خطرناك باشد. اگر اورانيوم به بدن وارد شود ممكن است موجب سرطان شده يا به كليه ها آسيب برساند.

تمام تركيبات اورانيوم سمي و راديو اكتيو هستند. سمي بودن اين عنصر مي تواند كشنده باشد. در مقادير بسيار كم خاصيت سمي بودن اين عنصر به كليه آسيب مي رساند. خواص راديو اكتيوي اين عنصر نيز سيستماتيك و نظام مند است. در كل تركيبات اورانيوم به سختي جذب روده و ريه ميشوند و خطرات راديولوژيكي آن باقي مي ماند. فلز خالص اورانيوم نيز خطر آتش سوزي به همراه دارد.

فرد ممكن است با تنفس غبار اورانيو م در هوا يا خوردن و آشاميدن آب و غذا در معرض اين عنصر قرار بگيرد. البته بيشتر اين عمل از طريق خوردن آب و غذا صورت مي گيرد. جذب روزانه اورانيوم در غذا 0.07 تا 1.1 ميكروگرم مي باشد. مقدار اورانيوم درهوا معمولا بسيار ناچيز است. افرادي كه در كنار تاسيسات هسته اي دولت و يا معادن استخراج اورانيوم زندگي مي كنند بيشتر در معرض اين عنصر قرار مي گيرندپنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:43 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

احتمال وقوع سونامی در خليج فارس

خبرگزاری آريا: "بنجامین جردن" دانشمند زمین شناس آمریکایی و پروفسور دانشگاه شهر "العین" امارات متحده عربی، معتقد است که، طوفان هایی همانند "سونامی" ممکن است در خلیج فارس نیز رخ دهند.

در گزارش "خطرات سونامی برای سواحل امارات متحده عربی" که روز سه شنبه هفته گذشته در کنفرانس بین المللی دبی قرائت شد، وی خاطر نشان کرد که، "احتمال رخ دادن طوفان هایی در خلیج فارس وجود دارد، اما آنها به آن اندازه قوی نیستند، چرا که خلیج فارس عمق زیادی ندارد و از اقیانوس هند فاصله دارد". 

خبرگزاری ВАМ امارات می نویسد، اما این ریسک در آباد کردن و توسعه خطوط ساحلی و قبل از هر چیز در احداث ساختمان های مسکونی و هتل ها باید در نظر گرفته شود. این دانشمند معتقد است که، در این محل باید به ساختن ساختمان های ضد لرزه، کاشتن درخت های نخل و بیشه های درخت کُرنا، و همچنین احداث سیستم هشدار دهنده بلاهای آسمانی در ساحل امارات،  اقدام ورزید.

این خبرگزاری خاطر نشان می کند، تحقیقاتی که مرکز بین المللی محیط زیست، تحت مدیریت "فیضل پاریش" دانشمند مالزیایی انجام شده، ثابت کردند که، بهترین حفاظت کننده واقعی در برابر این طوفان ها جنگل های درخت کُرنا و همچنین حراست ساحل، حفاظت تپه های مرجانی و رستنی های کف دریا از تخریب می باشند که، پیامدهای آن را تا 90% پایین می آورند. 

کرنا، یک نوع درخت است که در آب های شور می روید. فیلترهای طبیعی در ریشه های این درخت، رطوبت را جذب و نمک را دفع می کنند.

در قصر "الریاف" در ابوظبی پارکی احداث شده که در آن تقریبا 40 نمونه رستنی شوره زار که، از قاره های مختلف جمع آوری شده اند، وجود دارد.

در تاریخ 6 آذر در نواحی امارات متحده عربی و عمان یک سری زمین لرزه به قدرت 4,4 ریشتر رخ داد که، عواقب  زلزله در جنوب ایران بودند.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:42 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

اثر آرام بخش رنگ آبي بر روي سيستم اعصاب مركزي

 سيستم اعصاب مركزي 

 

رنگها اثر بسيار زيادي بر روي آرامش، نشاط، هيجان و تلاطم روح و روان دارند.
از طرفي مي توانند در بزرگ و يا كوچكتر جلوه دادن فضا نيز كاملاً مؤثر باشند. اما شايد با توجه به مشغله هاي زندگي پراسترس امروزي، فاكتور نخست از اهميت ويژه اي برخوردار باشد.
رنگ آبي پر رنگ مي تواند فضا را تا حدي كوچكتر از آنچه هست جلوه دهد اما احساس تازگي و نشاط را به همراه مي آورد.
مخلوط كردن رنگ آبي تيره با سفيد، طيف بسيار گسترده اي از اين رنگ تقريباً همه پسند را در دسترس قرار مي دهد كه همگي آنها از ويژگي آرامش بخشي به محيط برخوردارند. هر چه اين رنگ كمرنگ تر مي شود، فضا را نيز بزرگتر جلوه مي دهد.
استفاده از چند رنگ آبي متفاوت در كنار هم، نوعي تضاد همگون و خوشايندي را به وجود مي آورد كه كمتر كسي از مشاهده آن احساس كسالت مي كند.
رنگ سفيد نيز مي تواند در ايجاد اين كنتراست رنگي جذاب نقش مؤثرتري را ايفا نمايد.
بي جهت نيست كه آسمان آبي زيباي ما همواره با ابرهاي سفيد همراه است و امواج دريا نيز از دوردستها با همراهي اين دو رنگ تشخيص داده مي شوند.

رنگ آبي در فضاي نشيمن: 

 

اين فضا را به محيط آرام و دلچسبي تبديل مي كند و بيشتر مورد پسند افرادي است كه در طي روز مشغله فكري زيادي دارند.
ثابت شده است كه‌آبي تيره از يك اثر آرام بخش بر روي سيستم اعصاب مركزي برخوردار است و فشار خون، نبض و تنفس را كاهش مي دهد.
علت انتخاب اين رنگ براي پوشش ديواره هاي بيمارستان ها و لباس بيماران نيز همين امر است.
اما از ديدگاه فيزيولوژيكي رنگ ‌آبي تيره به معناي خشنودي است، خشنودي از وضعيت آرامش همراه لذت بردن از آن.
به همين دليل مي توان رنگ آبي را نشان دهنده حدودي دانست كه فرد در اطراف خود به وجود مي آورد اما زيبايي اين رنگ زماني فضاي نشيمن را به فضاي ايده آل تبديل مي كند كه با رنگهاي شاد ديگري همراه شود.
گذاشتن چند شاخه گل رز سرخ و سفيد يا كوسن هايي در رنگهاي زرد، نارنجي، سفيد و قرمز نشاط را نيز به اين محيط آرام مي افزايد.
به كارگيري همزمان رنگهاي طيف آبي در كنار هم و انتخاب اجزايي از دكوراسيون در رنگهاي سفيد ، قرمز، زرد و نارنجي كنتراست رنگي زيبايي را در فضا به وجود مي آورد.

رنگ آبي در اتاق خواب: 

 

اين رنگ يكي از بهترين رنگهايي است كه براي فضاي اتاق خواب انتخاب مي شود زيرا با انعكاس پرتوهاي خود محيطي مناسب براي خواب و استراحت به وجود مي آورد. البته افرادي كه فعاليت زيادي ندارند و در زندگي روزمره خود معمولاً از تحركي كه بايد برخوردار نيستند بهتر است از رنگ آبي كمتر استفاده كنند.
اگر زندگي پرمشغله اي داريد، حتماً از رنگ آبي استفاده كنيد، زيرا ثابت شده است كه اين رنگ اثري آرام بخش بر روي سيستم اعصاب مركزي بدن دارد.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:41 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

ADSL چيست؟

 

ADSL يکی از خانواده های Digital Subscriber Line (DSL) يا همان خطوط ديجيتال استيجاری می باشد. اعضای DSL معمولا به صورت xDSL نامگذاری می شوند. اين خطوط از تمامی پهنای موجود در خطوط مسی دوطرفه استفاده می کنند تا بالاترين سرعت ممکن در ثانيه را بر خلاف خطوط معمول ارائه دهند.ADSL(Assymetric DSL) در واقع نوعی از DSL ها می باشد که ارتباط آن نامتقارن می باشد;يعنی سرعت ارسال داده در ثانيه کمتر از دريافت آن می باشد.انواع ديگری از xDSL ها موجود می باشند که از جمله آنها می توان به HDSL(High-Speed DSL) و SDSL(Symetric DSL) اشاره کرد.

ADSL پهنای باند 1.1 مگاهرتزی خطوط مسی را به کانال های 4 کيلوهرتزی تقسيم می کند و آخرين کانال را جهت ارسال صدا و فاکس معمولی تخصيص می دهد و 256 کانال ديگر را برای انتقال دو طرفه اطلاعات استفاده می کند; به اين ترتيب که 64 کانال را برای خط ارسال اطلاعات و 128 کانال ديگر را جهت دريافت اطلاعات استفاده می کند. در بهترين حالت اگر 192 کانال 4 کيلو هرتزی موجود را استفاده کند، در تئوری سرعت بايد به حدود 9 مگابيت در ثانيه برسد. در حال حاضر سرعت خطوط ADSL در بهترين حالت 2 مگابيت در ثانيه می باشد.در عمل، اين خطوط اطلاعات زنجيره وار ديجيتال را به اطلاعات پارالل در دو سر انتقال اطلاع تبديل می کنند. دقيقا مشابه کاری که در مودم های خطوط عادی انجام می شود.


سرعت انتقال اطلاعات در محدوده ذکر شده به عواملی از جمله فاصله ارتباطی و نوع سيم استفاده شده بستگی دارد.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:40 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

 ناجى نجار" دركتاب خود مى نويسد: مثلث برمودا در غربى تربن نقطه اقيانوس اطلس، در دهانه درياى كارائيب و در مسير جريان آبى "گلف استريم " قرارگرفته است 0 اين منطقه را مى توانيم به صورت مثلثى فرض كنيم كه رأس مثلث در جزاير برمودا و قاعده آن در جزاير پورتوريكو و شبه جزيره فلوريدا قرار بگيرد. سرگردانى دانشمندان در مورد رويدادهاى مثلث برمودا، تنها به حوادث اسرارآميزى كه كشتى ها و هواپيماها را دركام خود فرو مى برد، منحصر نيست. بلكه حوادث ديگرى نيز در اين منطقه روى مى دهد كه شگفتى آن كمتر از حوادث كشتى ها و هواپيماها نمى باشد، كه تاكنون بيش از هزار نفر از خلبانان و ملوانان و ديگر مسافران دريايى و هوايى، به هنگام عبور از اين منطقه اسرارآميز جان خود را از دست داده اند 0 از حوادث شگفت انگيز مثلث برمودا، اين است كه مسافران به هنگام نزديك شدن به اين منطقه، يك مرتبه متوجه مى شوند كه ساعت هاى آن ها دچار اختلال شده، و عقربه ها موازنه خود را از دست داده اند. خلبان ها و ملوان ها نيز متوجه مى شوندكه همه بى سيم ها و ديگر وسايل ارتباطى ازكار افتاد اند.

دانشمندان تصريح كرده اندكه آن چه در اين منطقه از اقيانوس اطلس مى گذرد، در هاله اى از ابهام پوشيده است وكسى نتوانسته توجيه علمى آن را پيداكند. حوادثى كه در 150 سال اخير در برمودا روى داده و دانشمندان را دچار سردرگمى كرده است، بسيار جالب و در عين حال پيچيده است. سرگذشت كشتى )مارى سيلست "، سرگذشت اتلانتا" ناو جنگى انگلستان، سرگذشت پنج هواپيماى ناپديد شده آمريكايى، سرگذشت 240 كشتى اكتشافى، سرگذشت جت هاى سوخت رسان، سرگذشت ناو جنگى اوچكرافت(، حوادث سال 1975 و،197 از حوادث برمودا است.

بيش از يكصد حادثه مهم هوايى- دريايى در سى سال گذشته در آمار رسمى كشورها ثبت شده است كه از ناپديد شدن بيش از يك صد هواپيما وكشتى در اين منطقه اسرارآميز حكايت مى كند. همه اين حوادث به صورت مرموزى در مثلث برمودا و در منطقه اى بين جريره هاى برمودا و جزيره هاى پاناما به وقوع پيوسته است و سرنخى از اين حوادث به دست پژوهشگران نيفتاده است 0 رويدادهاى مثلث برمودا به عنوان يك سلسله حوادث پيچيده فضايى، به دانشمندان متخصص اين فن عرضه شدكه شايد بتوانند راه حلى براى تكرار نشدن اين حوادث پيدا كنند. زيرا اين حوادث يكى از زيان بارترين حوادث دريايى و هوايى است كه از اين رهگذر به زندگى هزاران خلبان، ملوان، خدمه و مسافر خاتمه داده شده و صدها كشتى، هواپيما، زيردريايى، ناوگان و ناوشكن در اين حوادث ناپديد شد ه اند. نتيجه پژوهش هزاران پژوهشگر اين شدكه تعدادى فرضيه يا تئورى غيرقابل اعتمادكه احيانا با يكديگر نيز تضاد داشتند، عرضه شدكه اين تئورى ها هرگز مشكلى را حل نكرد.

برخى از پژوهشگران ميان حوادث مثلث برمودا و بشقاب هاى پرنده، ارتباطى قائل شده اند. بعضى ديگر شكل مثلث را در پديد آمدن اين حوادث، مولر دانسته اند. برخى ديگر اين حوادث را مربوط به اشعه هايى مى دانند كه از شهر خيالى "اطلنطيد" برمى خيزد و موجب بروز اين حوادث مى شود. و برخى ديگر، آن ها را معلولا هرم هايى مى دانند كه چون اهرام مصر در زير آب وجود دارد و موجب اين رويدادها مى شوند. برخى ادعاكرده اند، مثلث برمودا همان جزيره خضرا است.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:39 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

مهارت در جستجوی اطلاعات فارسی از اینترنت

مهارت در جستجوی اطلاعات فارسی از اینترنت

چکیده:

 خط فارسی دارای مشکلات مختلفی می­باشد که در جستجو و بازیابی اطلاعات مسائل و مشکلات فراوانی را فراروی کابران اینترنت قرار می­دهد. به خصوص با رشد سریع انتشارات الکترونیکی بر روی وب در شکلهای مختلف پایگاه­های اطلاعاتی، وبلاگ و ... و اینکه هیچ قاعده مشخص و  ثابتی برای رسم­الخط فارسی وجود ندارد باعث شده است که جستجوگران مطالب فارسی با مشکلات فراوانی روبرو بشوند. این مقاله سعی دارد تا با اشاره به موارد مختلفی که می­تواند در جستجو و بازیابی اطلاعات سرعت و دقت و جامعیت و مانعیت جستجو را بالاببرد موجب افزایش مهارت کاربران اینترنت فارسی بشود.


کلید واژه ها: اینترنت، خط فارسی، جستجو و بازیابی اطلاعات.
 
مقدمه
 اینترنت به عنوان یک محمل اطلاعاتی عظیم، منابع اطلاعاتی را در مقیاسی وسیع در دسترس مخاطبان بالقوه قرار داده است. اغلب سهولت دسترسی به منابع اطلاعاتی اعم از متن و سایر رسانه‌ها عمده‌ترین مزیت  اینترنت محسوب می‌شود. اما  این توانایی که هرکس ناشر آثار خود باشد عواقب ناخواسته‌ای را نیز در پی خواهد داشت و آشکارترین معضل، آن است که انبوهی از منابع بسیار متنوع و غیر قابل مدیریت را فراهم می­آورد. افزایش سریع منابع اینترنتی نیازمند یک سازمان­دهی مفید و موثر است. هرچند در حال حاضر راهنماهایی برای منابع اینترنتی تهیه شده است که براساس فایل‌های مقلوب ساخته شدهِ توسط موتورهای جستجو و با استفاده از قابلیت‌های مختلف این موتورها از جمله : استفاده از عملگرهای بولی، جستجوی دقیق عبارت، محدود کردن یک جستجو به بخش خاصی از رکورد (مانند عنوان ، آدرس) ، کوتاه‌سازی کلمات، جستجوی نزدیک‌یابی واژه‌ها، ایجاد محدودیت زمانی و منطقه‌ای و زبانی، و .... به جستجوی اطلاعات کمک می­کند، اما باید تاکید کرد که در امر بازیابی اطلاعات از اینترنت بدون نمایه‌سازی نظام یافته نمی‌توان انتظار بازیابی مفید و موثر را داشت. هرچند بیش‌تر اطلاعات موجود بر روی اینترنت به زبان انگلیسی است، ولی حجم اطلاعات به زبان فارسی نیز با سرعت در حال افزایش است و کاربران به دلایل مختلفی علاقه زیادی به اطلاعات فارسی نشان می­دهند و از آنجائی­که زبان غالب در اینترنت انگلیسی است جستجو به زبان‌های غیر انگلیسی از جمله فارسی، مسایل و مشکلات مختلفی را جدای از مشکلات عمومی اینترنت دارد.


خط فارسی
اشکال و نقصی که در همه خطوط جهان است دو علت دارد که یکی در اصل خط است و دیگری بر اثر تغییر و تحول زبان ایجاد می‌شود. دقت فراوان در ثبت همه دقایق تلفظ اغلب موجب دشواری شیوه خط است و این دقت زمانی ضرورت می‌یابد که زبانی توسعه بسیار بیابد و در کشورهای دیگری که به آن زبان سخن نمی‌گویند رایج شود. به عنوان مثال در خط عربی نقطه و علامت‌های حرکات وقتی به وجود آمد که زبان عربی نزد ملت‌های غیر عرب معمول شد، در خط یونانی نیز نشانه‌های آهنگ و تکیه[3] پس از رواج آن زبان در مصر ایجاد شد تا کسانی که زبان مادری‌شان یونانی نبود و با تلفظ آن مانوس نبودند بتوانند کلمات و عبارات یونانی را هر چه درست‌تر ادا کنند. با  این حال هیچ خطی هر قدر دقیق و شماره علامات آن فراوان باشد، ممکن نیست که کاملاً نشانه شیوه تلفظ باشد. و با کمک علامات متعدد علم حروف نیز تا کسی چگونگی تلفظ زبانی را نشنود نمی‌تواند عبارت و کلمات آنرا مانند اهل آن زبان ادا کند.
 اما نقصی که بر اثر تحول زبان و به تدریج در خط حاصل می‌شود، مشکلی است که همه ملت‌ها با آن رو به رو هستند. بعضی از حروف و اصوات زبان در طی زمان تغییر می‌پذیرند و این تغییر در گفتار حاصل می‌شود، اما خط همیشه صورت کهن تلفظ را حفظ می‌کند، و از اینجا میان "گفتار" و "نوشتار" اختلاف روی می‌دهد. دیگر آن که هر زبانی ناگزیر لغاتی از زبان‌های دیگر به عاریت می‌گیرد و اگر علائم خط در این دو زبان یکی باشد کلمه خارجی به همان املای اصلی در نوشتن به کار می‌رودکه اغلب با املای کلمه مشابه در زبان ثانوی تفاوت دارد و از اینجا برای اصوات واحد علائم خطی متعدد پدید می‌آید. در خط فارسی نمونه همه این موارد را می‌توان یافت. چون خط عربی برای نوشتن فارسی به کار رفت کلماتی که از آن زبان اخذ شده بود به همان صورت اصلی نوشته شد. حال آنکه به یقین در هیچ دوره‌ای حروف خاص عربی را فارسی زبان‌ها درست مثل اصل تلفظ نکرده‌اند. در زبان‌های دیگر نیز این گونه موارد نمونه‌های متعدد دارد. شاید دو زبان انگلیسی و فرانسه بیش از همه زبان‌های جهان دچار اختلاف تلفظ و خط باشند. به طور کلی نقائص و معایبی که در خطوط معمول جهان است را می‌توان به طریق زیر طبقه‌بندی کرد:
1.   شکل واحدی اصوات مختلف را بیان می کند. چنانکه در فارسی حرف "ی" را گاهی برای حرف لین بکار می­بریم (یک) و گاهی برای حرف مد (بی) و گاهی به جای الف (عیسی) و گاهی برای نشان دادن مصوت مرکب (ری). و یا حرف «و» در کلمات (سوار، سود، تو)
2.   اصوات واحد به صورت‌های مختلف نوشته می شود. در فارسی حرف "س" سه صورت (س – ص – ث) و حرف "ز" چهار صورت (ز – ذ- ض- ظ) دارد؛ در زبان فرانسه حروفی که "سن" خوانده می‌شود پنج رسم الخط دارد که اگر صورت‌های جمع را نیز به حساب بیاوریم ده شکل می‌شود از این قرار (
saint, ceint, sein, seing, sain)
3.   بسیاری از حروف نوشته می‌شود ولی خوانده نمی‌شود. یعنی علاماتی بی‌فایده در نوشتن به کار می‌رود در فارسی نوشتن "واو معدوله" و "هاء غیر ملفوظ" از این قبیل است. در انگلیسی نمونه این مورد بسیار است مانند
high که دو حرف آخر آن به کلی از تلفظ ساقط است. و یا “K” در کلمه “Know” .
4.   اصواتی هستند که تلفظ می‌شود اما در خط نشانه‌ای برای آن‌ها نیست. در فارسی سه مصوت کوتاه (  َ ِ ُ ) از این قبیل است هم چنین الف در کلمات اسحق و الله که در کتابت نمی‌آید. [4]
زبان و خط فارسی نیز مشکلات خاصی را دارا می­باشد و نظام نوشتاری فارسی برای ثبت دقیق گفتار، نارسائی دارد و قواعد نگارش آن مدون نیست، از این رو فاصله میان گفتار و نوشتار در فارسی قابل توجه است. بیش‌ترین مشکلات نیز به جهت نبود یک رسم الخط واحد که عموم اساتید و اهل فن روی آن اجماع کرده باشند به وجود آمده است. به طوری که در حال حاضر جدای از چندین شیوه‌نامه رسمی همچون" شیوه‌نامه سمت، نشر دانشگاهی، فرهنگستان، آموزش و پرورش" به تعداد افراد جامعه، رسم الخط و شیوه نگارش زبان وجود دارد، هر ناشری برای خود به قاعده‌ای دلخواه عمل می‌کندکه این تعددها موجب پریشانی و پراکندگی شده و با یک­دیگر تفاوت‌هایی دارند. از دیگر دلایل می‌توان به عاریتی بودن خط فارسی و چاره‌اندیشی برای حرکات و عدم تطابق واج‌ها با حروف اشاره کرد. متصل و منفصل‌نویسی نیز یکی دیگر از حوزه‌های مورد اختلاف است از دیگر مشکلات: گوناگونی معادل‌های علمی، انواع مختلف ضبط اسامی خارجی، سرهم‌نویسی، جدانویسی، بی‌فاصله‌نویسی، انواع جمع‌ها، صورت‌های مختلف نوشتاری، آوانویسی اسامی عناصر و ترکیبات شیمیایی، سرواژه‌ها و کوته‌‌نوشت‌ها می­باشد.
به طور کلی نقص‌هایی که برای زبان فارسی شمرده‌اند به شرح زیر می‌توان عنوان کرد:
1.سه مصوت کوتاه یعنی حرکات زیر و زبر و پیش ( َ ِ ُ  ) را از نوشتن ساقط می­کنیم. و این باعث می‌شود به جای این که از خط و نوشتار پی به معنی ببریم بایستی از معنی کلمه و جایگاه آن در جمله آن­را درست بخوانیم مانند کلمات (کَرَم، کَرَم، کِرِم، کُر‏ُم، کِرْم) و (مَلَک، مَلِک، مُلک، مِلک) و یا سه کلمه (حَکَم، حُکم، حِکَم)  و نیز ننوشتن مصوت‌های کوتاه در داخل متن باعث می‌شود که برای تلفظ صحیح  اجباراً لاتین کلمات به صورت پانویس متن آورده شود که همین امر باعث اتلاف وقت و انرژی می‌شود. که البته همین لاتین‌نویسی هم قاعده خاصی ندارد و هر ناشر و نویسنده‌ای سلیقه خاص خودش را برای آوانویسی حروف فارسی به لاتین دارد. که به عنوان نمونه برای نشان دادن حرکت فتحه و الف و آ هیچ‌گونه هماهنگی در کتاب‌ها و خصوصا فرهنگ‌های مختلف دیده نمی‌شود. ”هر چند برخی معتقدند همین ننوشتن حرکات مزیتی است و موجب تندنویسی می‌شود“[5].
2.برای یک حرف چند علامت مختلف داریم مانند علامت‌های (س،ص، ث) که هر سه در فارسی یکسان خوانده می‌شوند و هم چنین (ذ، ز، ض، ظ) و نیز (ت، ط). البته این امر در زبان انگلیسی هم وجود دارد چنان که «ف» ممکن است به شکل‌های «
F. GH. PH. V » باشد.
3.یک علامت را برای دلالت بر چند حرف مختلف استعمال می‌کنیم مانند "و" که پنج مورد نوشتن دارد یکی برای بیان ضمه در کلمات "خوش" و "تو". دیگر بیان مصوت ممدود یا "واو ماقبل مضموم" مانند "شور" و "او". سوم بیان حرف صامت "واو" در کلماتی چون "آواز" و "والی" و "عفو" . چهارم بیان حرف مصوت مرکبی که در کلمات "نو" و "جوشن" و مانند آن‌هاست. پنجم حرفی که در زبان کنونی خوانده نمی‌شود مانند "واو معدوله" در کلمات "خواهر" و "خواستن" و "واو" در کلمه "عمرو"[6]
4.حرف‌هایی هم هست که در کلمات خاصی از نوشتن حذف می‌شود مانند "الف" در کلمات "اسحق" و "اسمعیل" و "الله"
5.نقطه‌هایی متعدد در بالا و پائین حرف که هم سبب دشواری و هم موجب اشتباه در خواندن می‌شود. اهمیت بیش از حد نقطه درخط فارسی هنگام تشخیص نوری کاراکترها[7] تولید اشکال اساسی می‌کند. به عنوان مثال در نظر بگیرید که تفاوت ‹ر› و ‹ز› و یا تفاوت ‹د› و ‹ذ› و یا تفاوت ‹ب› ‹ت› ‹ پ› ‹ث› فقط در نقطه است و چون نقطه جزء بسیار کوچکی است در این امر مشکلات زیادی را فرا روی متخصصین قرار می‌دهد. و یا کلمات زیر را در نظر بگیرید که با یک یا چند نقطه عوض می‌شوند (بُر، بَر، پُر، پَر، تَر، پُز، پَز، بُز، تِز).
6. یک عیب دیگر هم که برای خط فارسی ذکر کرده‌اند این است که از راست به چپ نوشته می‌شود. و برای این مورد دلایل مختلفی ذکر شده است از جمله عدم هماهنگی و ایجاد مشکل در نوشتن متون ریاضی و شیمی و نت‌های موسیقی و دستورات شطرنج و این‌ که خط تصویری یعنی علائم گرافیکی که در کل جهان استفاده می‌شود مانند علائم راهنمائی و رانندگی تماماً از چپ خوانده می‌شوند.
7.پیوسته‌نویسی و جدا‌نویسی کلمات مرکب که در اکثر موارد به صورت سلیقه‌ای عمل می‌شود مانند تنوع استفاده از ‹می› چسبان و غیر چسبان و یا تنوع نحوه به کار بردن «علامت‌های جمع ‹ها، ان، جات› ، هم، هیچ، که، (ضمایر شخصی متصل مان، تان، شان)، شناسی، را، چه، چون، تر، ترین، بی (پیشوند نفی)، به، ای (نشانه ندا)، آن و این»  در کلمات به صورت پیوسته و یا جدا گانه: (آنچه ، آن چه)؛ (همچنانکه، همچنان‌که)  ؛ (جنابعالی، جناب‌عالی)؛ (هیچکس، هیچ‌کس)‏
؛ (میتواند، می‌تواند)؛ (آن ها، آنها) در این مورد کلماتی که پیشوند و یا پسوند دارند نیز در شکل‌های مختلف نوشته می‌شوند. برخی از کلمات در دو شکل متصل‌نویسی و منفصل‌نویسی به دو شکل مختلف ظاهر می‌شوند، مانند «علاقمند و علاقه‌مند؛ اندیشمند و اندیشه‌مند». مصدرها و فعل‌های مرکب و اسم‌های مشتق از آنها نیز به دو صورت متصل و منفصل نوشته می‌شوند مانند «نگه‌داشتن و نگهداشتن».  در جستجوی مطالب از اینترنت این مورد تولید اشکال می‌کند چنانکه جستجوی «هیچ‌کس» نتایج متفاوتی را با جستجوی «هیچکس» می‌آورد  و یا جستجوی «کتاب‌شناسی» و «کتابشناسی» در موتور جستجوی گوگل نتایج متفاوتی را ارائه می‌کند. این گونه کلمات با این که در خواندن متن اشکال کمی به وجود می‌آورند و هر آشنای به زبان فارسی به راحتی می‌تواند آن را بخواند اما در فن‌آوری امروزه و تجزیه و تحلیل کلمات به کمک رایانه اشکال اساسی تولید می‌کند و شاید اگر قاعده‌ای جامع و مانع برای آن وضع گردد، بتوان گفت بزرگ‌ترین مشکل خط فارسی حل شده است. منظور این که، برای مثال خواندن سه کلمه «بی‌حوصلگی، بیحوصلگی، بی‌حوصله‌گی» مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در محیط الکترونیکی و شبکه اینترنت برای بازیابی این کلمه بایستی برای تمام اشکال این کلمه، جستجو را انجام دهیم، البته اگر آگاهی از تمام اشکال نوشتاری آن داشته باشیم.آآ
8.سی و دو حرف الفبای فارسی همراه با چهار علامت مد، همزه، تنوین، تشدید به 130 شکل مختلف ظاهر می‌شوند و تفاوت این اشکال در اتوماسیون خط فارسی تولید اشکال می‌کند. « تنوع و تعدد نویسگان، یادگیری زبان و خط فارسی را برای آموزگار و آموزنده دشوار و برای نوآموز توان‌فرسا می‌سازد. تعداد زیاد نویسگان در رابطه با اتوماسیون زبان توسط رایانه مشکلاتی در خصوص تعداد و ترتیب قرار گرفتن نویسگان در جداول کد ایجاد می‌نماید و طراحان کد در جای دادن این تعداد نویسه در جداول با مساله کمبود جا رو به رو هستند. هر چند که مشکل جا با کد 16 بیتی حل شده است اما مسایل دیگری هم­چنان باقی می‌مانند که احتیاج به برطرف شدن دارند»[8]
9. نوشتن ک و گ (کـ گـ ک گ گ ک) در اشکال مختلف نیز باعث سردرگمی و عدم جستجوی صحیح می‌شود.
10. در اغلب اوقات یک فاصله اضافی معنی متفاوتی و یا متضادی را می‌دهد (مثل مادر ، ما   در).
11. سه کرسی مختلف برای حرف‌های مختلف الفبا باعث می شود که در مقایسه با اکثر زبان‌ها تعداد سطرهای هر صفحه به مراتب بیش‌تر گردد چون برخی حروف روی خط کرسی قرار می‌گیرند و برخی پائین خط کرسی و برخی بالای خط کرسی مثل (ا ب م )
12.از آنجائیکه حروف در نوشتن غالباً به صورت چسبیده و پیوسته نوشته می‌شوند و این امر تشخیص حرف به حرف نوشته به وسیله رایانه را، دچار مشکل می‌کند.
13. در او. سی. آر. فارسی هم چنین اعداد نیز مشکل ساز هستند چنانچه صفر در فارسی یک نقطه کوچک است که می‌تواند رایانه را به اشتباه بیاندازد و نیز اعداد 1 و 2 و 3 بسیار شبیه هم  هستند و تفاوت‌شان در یک دندانه کوچک است.
14. تنوع املائی یا تنوع در رسم الخط بعضی از کلمات که همه شکل‌های آن نیز درست است مانند( اتاق و اطاق) و یا (امپراتور و امپراطور). و کلماتی که فقط یک شکل آنها صحیح می‌باشد ولی شکل ناصحیح آن نیز زیاد استفاده می‌شود مانند «ذغال و زغال؛ خوشنود و خشنود».  البته این جدای از تنوع در مفهوم کلمات است که در دیگر زبان‌ها نیز وجود دارد، یعنی برای بعضی از مفاهیم ممکن است کلمات متنوعی استفاده بشود. مانند کامپیوتر و رایانه.
15.  بکار بردن همزه درصورت‌های مختلف مانند (مساله، مسئله) ‍؛ (مسئول، مسوول)
16. استفاده از ‹ا› و ‹آ› به جای یک­دیگر مانند (فرایند و فرآیند).
17. شکل‌های مختلف ضبط نام­های بیگانه در فارسی: ورود واژه‌های بیگانه معمولا از راه ورود پدیده‌های فرهنگی نو در عرصه‌های مختلف فنی ، علمی، اجتماعی، سیاسی و هنری و .... و یا از طریق افراد دو زبانه انجام می‌گیرد که به قرض‌گیری زبان معروف است و کم و بیش در تمام زبان‌ها وجود دارد. واژه‌های بیگانه اغلب برای پر کردن خلاء واژه‌های علمی و یا ارتباطی سودمند هستند، اما وجود آن‌ها مسائلی از قبیل چگونگی ضبط آن‌ها در زبان قرض‌گیرنده را به‌ وجود می‌آورد. برای ضبط واژه‌های قرضی به سبب اختلاف فاحش نشانه‌های الفبای فارسی با نشانه‌های الفبای خارجی مشکلات جدی وجود دارد. از جمله این که الفبای فارسی آوانگار نیست و به همین جهت در ضبط دقیق تلفظ واژه‌های زبان فارسی نیز ناتوان است و این ناتوانی در ضبط واژه‌های بیگانه به مراتب بیش‌تر است و این که در مورد برگردان اسامی خارجی به خط فارسی قاعده خاصی وجود ندارد و هر کس بنا بر سلیقه و ذوق خود این کار را انجام می‌دهد که در نتیجه یک کلمه واحد به صورت‌های مختلف نوشته می‌شود. برای مثال (اتومبیل و اتوموبیل)؛ (کلسیم، کلسیوم، کالسیوم) و یا اسم
Franklin به صورت (فرانکلین، فرانکلن، فرنکلین، فرنکلن) ضبط شده است. خانم صدیق بهزادی این مشکلات را به سه دسته تقسیم کرده است: ” 1- نام‌هایی که در برگردان آن‌ها هم‌خوان‌ها ایجاد مشکل می‌کنند. 2 – نام‌هایی که در برگردان آن‌ها واکه‌های ساده مشکلاتی را به‌ وجود می‌آورند . 3 – و سوم نام‌هایی که در برگردان آن‌ها مشکل اصلی مربوط به واژه‌های مرکب است[9].
18.استفاده یا عدم استفاده از ‹ی› در کلمات مختوم به ‹الف › مانند (موسی و موسا).
19.استفاده یا عدم استفاده از ‹ء› برای کلمات مختوم به های بیان حرکت در حالت مضاف مانند (خانه مسکونی و خانهء مسکونی و یا خانه‌ی مسکونی).
20.استفاده یا عدم استفاده از اعراب برای کلمات.
21.انواع مختلف جمع برای یک واژه مفرد: به عنوان مثال جمع بستن یک واژه با علایم جمع فارسی وعلایم جمع عربی و نیز جمع بستن بی قاعده (جمع مکسر)، استفاده ازجمع جمع، مانند (معلم، معلمین، معلمان، معلم‌ها).
22.تنوین‌های زبان عربی نیز از جمله دشواری‌های رعایت اصل هم‌خوانی نوشتاری و گفتاری هستند.
23.در نگارش یاء وحدت یا نکره در آخر کلماتی که به هاء مختفی یا غیر ملفوظ ختم می‌شوند سه نوع املاء‌ دیده می‌شود. (خانه‌ای، خانه‌یی، خانة).
24.کلمه‌های عربی در شکل‌های گوناگون در زبان فارسی نوشته می‌شوند. (مبدا، مبداء)؛ (ابتدا، ابتداء)؛ (نسبتاً، نسبته، نسبتا) و ....
25.ناتوانی خط فارسی در نشان دادن تلفظ واژه‌های ایران باستان و میانه و گویش‌ها و لهجه‌های ایرانی و واژه‌های بیگانه حتی با نشانه‌ها.
26.وجود دندانه‌های متعدد درکلمات خواندن کلمات و به خصوص در  او.سی.آر. فارسی ایجاد اشکال می‌کند مانند کلمات: نشستن و استشهاد.
27. حروف فارسی غالباً مشابه‌اند و با اندگی غفلت به جای هم نوشته می‌شوند و مطلب را به کلی دگرگون می‌کنند مانند (در، رد، ور).


 زبان و خط فارسی در اینترنت :
حجم اطلاعات به زبان فارسی در روی اینترنت در اشکال مختلف آن به سرعت رشد کرده است. در حال حاضر توسعه وبلاگ‌های فارسی و سایت‌های علمی و تبلیغاتی و دانشگاهی به زبان فارسی باعث شده است که جایگاه زبان فارسی تا حد زبان اول ارتباطات اینترنتی نزد ایرانیان و فارسی‌زبانان در سراسر جهان ارتقا یابد. شاید بتوان گفت که اولین مرجع وبلاگ‌نویسی فارسی با انتشار راهنمای ساخت وبلاگ فارسی آغازشده است. بدون شک دومین موج نیز با شروع به کار سایت پرشین بلاگ که امکان راه‌اندازی وبلاگ برای کاربران فارسی زبان را با سهولت بیش‌تری فراهم می‌کند آغاز شده است. اما پیامد قابل توجه دیگری که رشد وبلاگ‌نویسی در ایران داشته است پیدایش سایت‌های اینترنتی فارسی زبانی است که صاحبان وبلاگ‌ها ایجاد کرده‌اند و این خود موج جدیدی از گسترش کاربرد اینترنت در جامعه ایران به حساب می‌آید.  اکنون روی آوردن برخی از روزنامه‌نگاران ، پژوهش­گران، دانشجویان و .... به وب فارسی و استفاده از منابع خبری و علمی و .... آن موجب تقویت نقش رسانه‌ای وب فارسی شده است.
پدیده دیگری که باعث گسترش زبان و خط فارسی در اینترنت شده است ایجاد کتابخانه‌های دیجیتالی فارسی در شبکه جهانی است، با این که از شکل‌گیری کتابخانه‌های فارسی در شبکه جهانی مدت زیادی نمی‌گذرد با این حال به سرعت در حال رشد و گسترش است. شماری از این کتابخانه‌ها در پایگاه‌های اینترنتی شکل گرفته‌اند و بسیاری وبلاگ‌هایی هستند که برای این‌ کار راه‌اندازی شده‌اند. از ویژگی‌های این‌ کتابخانه‌ها این است که هیچ‌ یک جنبه تجاری ندارند و نیز به جز عده معدودی اکثر کتابخانه‌ها کوشیده‌اند جانب بی‌طرفی را رعایت کرده و از اعمال سلیقه شخصی پرهیز کنند. آنچه در بسیاری از کتابخانه‌های مجازی فارسی در دسترس است تنها شامل کتاب نیست بلکه نوشته‌هایی اعم از داستان ، مقاله، تک نگاشت و .... نیز در میان مجموعه‌ها دیده می‌شود. هم چنین است آثاری که احتمالاً هیچ گاه چاپ کاغذی ندارند و البته وجود کتاب‌هایی که مدت‌هاست نایاب‌اند و مجال انتشار دوباره نیافته‌اند و یا آثاری که امروز به دلایلی بازچاپ آن‌ها مقدور نیست از جاذبه‌های کتابخانه‌های مجازی‌اند. در اینجا شماری از این کتابخانه‌ها ذکر می‌شوند: پایگاه اینترنتی کتاب‌های رایگان فارسی، پایگاه اینترنتی بانی تک، کتابخانه مجازی داستان‌های فارسی، آوای آزاد، پایگاه اینترنتی خوابگرد، کتابخانه دوات، پایگاه اینترنتی سخن، وبلاگ کتابخانه هرمس، پایگاه اینترنتی گفتمان، پایگاه تاریخ و فرهنگ ایران زمین،‌پایگاه مرکز جهانی اطلاع‌رسانی آل البیت، کتابخانه پایگاه اینترنتی حوزه، پایگاه اینترنتی امام علی (ع)، پایگاه اینترنتی کتابخانه دیجیتال و ....  که لازم به ذکر است غلبه با کتاب‌های دو حوزه ادبیات و دین است.[10] 
کاربران به دلایل مختلفی از قبیل" دسترسی آسان و ارزان به حجم عظیم اطلاعات ، عدم نیاز اطلاعات یافته شده از اینترنت به تایپ مجدد ، دسترسی سریع و اطلاعات جدید، صرفه‌جویی در وقت و مهم‌ترین دلیل، عدم تسلط اکثر کاربران به زبان انگلیسی "که زبان غالب بر اینترنت است" به دنبال اطلاعات فارسی از اینترنت هستند. گسترش زبان و انبوهی از نوشتارها ایجاب می‌کند که خط ضابطه داشته باشد و از سوی دیگر پیشرفت فن‌آوری و پیدایش اینترنت خواستار ضابطه و قانونمندی است. اطلاع‌رسانی که جنبه بین­الملی پیدا کرده است بدون دستورِ خطی سامان یافته و نظام‌مند میسر نیست و دست‌کم دشواری‌ها می‌آفریند. در حال حاضر وبلاگ­های فارسی مقام دوم یا سوم را در جهان دارا می­باشد. به نظر دکتر آشوری“ اگر زبان فارسی به همین صورت بی­دقت در اینترنت به کار رود در سطح زبانی برای تفنن باقی خواهد ماند و کم­تر حرفی جدی به این زبان زده خواهد شد. آینده زبان فارسی در اینترنت بستگی به این دارد که نویسندگان فارسی تا چه حد کار خود را جدی بگیرند و این زبان را بازسازی کنند که از لحاظ قدرت بیان و دقت مفاهیم و استواری ساختار دستوری به زبان انگلیسی نزدیک شود“.[11]
نبود استاندارد ثابت رسم الخط فارسی موجب این شده است که به تعداد صفحات وب فارسی سبک و سیاق نگارش به کار رفته باشد لکن می‌توان چنین ارزیابی نمود که اکثر وب‌های فارسی در برخی خصوصیات مشترک می‌باشند از جمله این که نگارش برخی از آن‌ها زبان غیر رسمی و محاوره‌ای می‌باشد و به خصوص در متون علمی اغلب واژه‌های بیگانه به دفعات استفاده می‌شود. رسم­الخط مورد استفاده نیز متفاوت و سلیقه‌ای است و برخی از آن‌ها غلط‌های تایپی و نگارشی فراوانی دارند و این خصوصیات، اغلب به جهت محدودیت‌های محیط الکترونیکی و عدم تطابق رسم الخط فارسی با آن می‌باشد که نمایه‌سازی و سپس جستجو به این زبان را با دشواری‌هایی رو به رو می‌سازد.
با توجه به این نکته که اطلاعات ارزشمند فراوانی در اینترنت وجود دارد و اینترنت با شتابی فراوان به یک منبع اطلاعاتی ممتاز تبدیل شده است. موتورهای جستجو به عنوان یکی از اساسی­ترین دروازه­های ورود به منابع اینترنتی دارای ضعف­هایی هستند. که می­توان به این موارد اشاره کرد:
-  در یک مجموعه از یافته­های بازیابی شده مدخل­های تکراری فراوانی ملاحظه می­شود.
-  نتایج غیر قابل پیش­بینی هستند.
- نتایج چه بسا گمراه کننده باشند: ممکن است جستجویی در یک موتور کاوش نتیجه­ای نداشته، ولی در موتور دیگر دارای یافته­های فراوان باشد.
- موتورهای کاوش محتویات پایگاه­های اطلاعاتی خودشان را نشان نمی­دهند و از معیارهایی که برای گنجاندن یک مدرک در فایل­هایشان دارند حتی شرحی ارائه نمی­کنند.
- مهار واژگانی وجود ندارد و قواعد نقطه­گذاری و بزرگ­نویسی نیز استاندارد نیست.
- بدون بررسی عملی هر عنصر، اغلب نمی­توان میزان ربط و رابطه­ها را تحلیل کرد. یعنی اطلاعات کافی در مدخل نمایه نیست تا فرد بتواند دست به انتخاب بزند.[12]
- عدم توان موتورهای جستجو در تمایز میان مدارکی که توسط فرد الف نوشته شده و مدارکی که در باره فرد الف نوشته شده است.
- منابع قابل توجهی در شبکه وب وجود دارند که توسط موتورهای جستجو نمایه نمی­شوند. به این بخش از وب اصطلاحاً وب نامرئی می­گویند. "وب نامرئی بخش بزرگی از وب است که موتورهای جستجو آن­ها را نمایه نمی­کنند یا نمی­توانند نمایه کنند و عبارتند از: سایت­های دارای رمز عبور، فایل­های پی. ­دی­. اف از متون آرشیو شده، ابزارهای تعاملی نظیر ماشین حساب­ها و برخی از واژه­نامه­ها و همچنین بعضی از پایگاه­های اطلاعاتی، منابع محافظت شده از طریق اسم کاربر و گذرواژه، منابع و صفحات وب بدون پیوند و صفحات افزون بر حداکثر تعداد صفحات قابل مرور"[13].
جستجوی اطلاعات در اینترنت به دو روش می‌تواند صورت گیرد یکی استفاده از جملات زبان محاوره‌ای است و دیگری بکارگیری کلمات کلیدی. در روش استفاده از جملات زبان محاوره‌ای که اغلب به کاربران تازه‌کار پیشنهاد می‌گردد، مورد سوال خود را در قالب یک جمله سوالی مطرح می‌سازند. ­یکی از عیب‌های بزرگ این روش تعداد نتایج جستجوی زیادی است که بازگردانده می‌شود. به همین دلیل این روش توسط کاربران حرفه‌ای و حتی توسط همه، کم­تر استفاده می‌شود. اما چنانچه از این روش استفاده بشود بایستی سعی در انتخاب بهترین نوع جمله بشود و توصیه می‌شود در انتخاب یک یک کلمات لحظه‌ای درنگ نموده و با ظرافت خاصی جمله نهایی را مطرح نمود.
یکی از کاراترین و مقتدرترین روش­های جستجوی اطلاعات در دنیای وب استفاده از واژه‌هایی است که اصطلاحاً کلمات کلیدی نامیده می‌شوند. اغلب کاربران حرفه‌ای و جستجوگران ورزیده دنیای اینترنت می‌توانند با طرح بهترین کلمات کلیدی و بکار بستن قوانین ترکیب آن‌ها با هم برای نیازهای اطلاعاتی خود پاسخی در خور بیابند. در این روش توصیه‌های زیر برای انتخاب کلمات کلیدی و نیزجستجوی دقیق و مفید پیشنهاد می‌شود:
 1- حتی‌المقدور سعی شود کلمات کلیدی از میان اصطلاحات منحصر به فرد و اسامی خاص انتخاب بشود.
2- حتی‌المقدور از آوردن کلمات عمومی که عناوین بسیاری را در زیر مجموعه خود شامل می‌شوند جداً خودداری کنید.
3 – همیشه اسم شخص یا نام شی یا هر چیز دیگری را که مد نظر دارید بطور کامل وارد کنید.
 4 – دقت کنید که اگر موتور جستجو میان حروف بزرگ و کوچک تفاوتی می‌گذارد، این مسئله را در طرح کلمات کلیدی خود مد نظر داشته باشید.
 5 – در نظر داشته باشید اگر نتیجه جستجو صفر بود به احتمال زیاد می‌تواند از یک اشتباه تایپی باشد.
 6 – اگر املای صحیح و کامل کلمه‌ای را نمی‌دانید از کارکتر جانشین که اغلب * و یا ؟  است استفاده کنید.
 7 – اگر یک کلمه کلیدی را برای طرح دقیق و تمام و کمال یک مورد جستجو کفایت نمی‌کند از تکنیک‌های جستجوی عبارتی، استفاده از اپراتورهای جبر بولین (
AND, OR, NOT) استفاده کنید. جستجوی عبارتی یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین امکانات جستجو در اغلب موتورهای جستجو می‌باشد و می‌توان یک عبارت یا جمله مشخص را به همان ترتیبی که کلمات وارد شده‌اند مورد جستجو قرار داد. برای این روش جستجو عبارت مورد نظر را داخل گیومه"" بگذارید
8 -  استفاده از عملگر
AND  : and  به مفهوم "و"  برای محدود کردن دامنه جستجو از طریق ترکیب کلیدواژه‌های مختلف به کار می‌رود و  برای ترکیب کلیدهای جستجو زمانی‌که برای شما مهم است که دو یا چند کلمه کلیدی حتماً وجود داشته باشد و علامت آن در پایگاه‌های مختلف به صورت استفاده از عبارت and  ،استفاده از + ، انتخاب عبارت all the word از منو، انتخاب عبارت match on all words (and) بوسیله کلیک کردن بر روی دکمه‌های رادیویی می‌باشد.
9 – استفاده از عملگر
OR:  اپراتور OR به مفهوم "یا" و برخلاف عملگر AND باعث گسترش دامنه جستجو و بازیابی اطلاعات بیش‌تر شده  برای ترکیب کلیدواژه‌های جستجو زمانی که انتظار دارید تنها یک، دو یا چند کلمه کلیدی حضور داشته باشند و علامت آن استفاده از عبارت or، نحوه اجرای ساده و معمولی آن، انتخاب عبارت any of the words از منو، انتخاب عبارت match on any words (or) با کلیک بر روی دکمه های رادیویی می‌باشد. یکی از کاربردهای مهم این عملگر پوشش مفاهیم یا اصطلاحات مترادف، مرتبط، یا با املاهای متفاوت می‌باشد.
10 – استفاده از عملگر
NOT : اپراتور Not  به مفهوم "نه" و یا به جز  که در این صورت تمامی جواب‌های بازگشتی که حاوی عبارت یا کلمه کلیدی هستند حذف خواهند گردید و برای اجرای آن تنها کافیست که not  را قبل از عبارت یا کلمه کلیدی مورد نظرتان با یک فاصله بیاورید.
11 – استفاده از کوتاه‌سازی [14]کلید واژه‌ها: این تکنیک به ما امکان می‌دهد که با وارد کردن بخشی از یک کلیدواژه بتوانیم مشتقات مختلف آن را نیز در فرآیند جستجو بازیابی کنیم. اکثر موتورهای جستجو این تکنیک را با استفاده از علامت ستاره (*) ارائه می‌دهند. یکی از مشکلات استفاده از این تکنیک این است که باعث بازیابی اطلاعات غیرمرتبط و ناخواسته زیادی می‌شود.
12 – استفاده از عملگر نزدیک‌یابی[15]: در بسیاری از موارد استفاده از عملگر
and باعث بازیابی اطلاعاتی شود که برای ما مفید نمی‌باشد، به این دلیل که این عملگر کلیدواژه‌ها را در هر کجای متن که باشند بازیابی می‌کند. در این موارد استفاده از تکنیک نزدیک‌یابی می‌تواند از ریزش کاذب اطلاعات و یا بازیابی اطلاعات غیر مرتبط جلوگیری نماید. همه موتورهای جستجو قابلیت استفاده از این تکنیک را ندارند ولی به عنوان مثال در موتور جستجوی آلتاویستا می‌توان با استفاده از عملگر NEAR از این تکنیک استفاده نمود.
13 – جستجوی ترکیبی با استفاده از پرانتز: این تکنیک یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های جستجو می‌باشد که به وسیله آن می‌توان تا حدود زیادی از بازیابی موارد غیر مرتبط در محیط وب جلوگیری کرد. در این روش می‌توان از همه عملگرهای جستجو که در بالا گفته شده یک‌جا استفاده کرد و آن‌ها را با هم‌دیگر ترکیب نمود.
14 – جستجوی کلیدواژه در عنوان صفحات وب: این تکنیک با این پیش فرض که عنوان یک صفحه وب تا حدود زیادی نمایان‌گر محتوای اطلاعات موجود در آن است به جستجوی واژه‌های کلیدی در عنوان سایت‌ها می‌پردازد. علامت آن در موتورهای جستجو متفاوت است ولی اغلب موتورهای جستجو از طریق فهرست انتخابی و یا گزینه‌های دیگر این امکان را فراهم می‌آورند.
15 – جستجوی حوزه سایت‌ها: با توجه به این‌ که به صورت قراردادی هر کشوری حوزه خاصی در محیط وب دارد، قابلیت جستجوی حوزه سایت‌ها به ما این امکان را می‌دهد که فرایند جستجو را به حوزه خاصی نظیر سایت‌های وب ایران (
ir) و یا سایت‌های وب سازمان‌های غیر انتفاعی (org)  محدود کنیم. دستورات استفاده از این تکنیک در موتورهای جستجو مختلف می‌باشد.
16 – محدود کردن جستجو به زبان‌های مختلف؛ باعث می‌شود نتایج جستجو به زبان‌های دیگر آورده نشود و انتخاب مطلب مورد نظر آسان‌تر است.
17 – محدود کردن جستجو به تاریخ انتشار منابع در وب: تاریخ انتشار یا به اصطلاح روزآمدی مطلب به خصوص در منابع علمی اصل مهمی است و این‌گونه محدودیت باعث می‌شود بنا به نیاز کاربر جدیدترین و یا قدیمی‌ترین منبع بازیابی بشود.
18 – جستجوی رسانه‌های مختلف: موسیقی، عکس، ویدئو : زمانی‌ که فقط نوع خاصی از رسانه مورد نیاز است به عنوان مثال زمانی که به عکس یک شخصیت نیاز داریم، جستجو در میان عکس‌ها باعث می‌شود نتیجه جستجو شامل اطلاعات دیگری در مورد آن شخصیت نباشد.
19 – جستجوی صفحات با فرمت‌های مختلف:
PDF, Word, MP3, MPEG, ….: زمانی که فرمت خاصی مورد نظر است می‌توان از این تکنیک استفاده کرد . به عنوان مثال اگر مایل باشیم منبع بازیابی شده در فرمت PDF باشد، این تکنیک می‌تواند مفید باشد.
20 – آگاهی از پیش‌فرض‌های جستجو در موتور جستجو: با توجه به این که هر موتور جستجو برای ترکیب واژه‌ها یک پیش‌فرض دارد و اگر از هیچ گونه عملگری استفاده نشود، کلیدواژه‌ها را به صورت پیش‌فرض با یکی از عملگرهای جبر بولی ترکیب می‌کند؛ آگاهی از این پیش‌فرض‌ موتورهای جستجوی مختلف مهارت ما را در جستجو بالا می‌برد.
21 – وب نامرئی: وب نامرئی به دو دلیل کمّی و کیفی اهمیت دارد کمّی از این نظر که موتورهای جستجو فقط قادر هستند حدود 16 درصد از اطلاعات موجود دراینترنت را بازیابی کنند و اندازه وب نامرئی تقریبا 500 برابر وب مرئی است و کیفی از این نظر که منابع اطلاعاتی موجود در وب عمیق معمولا ارزشمند و مفید هستند و در بسیاری از موارد پاسخ­گوی نیاز کاربران می­باشند. آشنایی با ابزارهایی که برای شناسایی منابع وب نامرئی به وجود آمده­اند و کاربران را به سایت­های مناسب راهنمایی می­کنند، باعث دسترسی به این بخش عظیم از اطلاعات مفید و ارزشمند می­شود. مثل سایت
Invisibleweb که فهرستی از منابع نامرئی را و سایت Completeplaset که فهرستی از تقریبا 40000 پایگاه اطلاعاتی وب نامرئی را ارائه می­دهد.[16]


 راهبرد جستجو در اینترنت
   جستجو عبارت از جستجو در منابعی مشخص با استفاده از کلیدواژه‌ها و عبارت‌های خاص در حوزه‌های موضوعی ویژه است. طراحی نظام‌مند مراحل انجام یک جستجو را راهبرد جستجو می‌گویند به نظر پائو «راهبرد جستجو عبارت است از فرایندی که از طریق آن فایلی مورد جستجو قرار می‌گیرد تا مدارک متناسب با نیاز کاربر شناسایی شود. این مدارک بر اساس مجموعه‌ای از معیارهایی که شخص متقاضی مطرح می‌کند بازیابی می‌شود»[17] هر فرایند جستجو می‌تواند به مراحل ارائه درخواست دقیق، انتخاب منابع اطلاعاتی مناسب، آماده کردن جستجو و اجرای جستجو تقسیم شود. بر خلاف منابع نمایه‌سازی شده در پایگاه‌های اطلاعاتی کتاب‌شناختی؛ مدارک در اینترنت از طریق واژگان کنترل شده قابل بازیابی نیستند. بنابراین جستجوگر برای بازیابی باید بر فنون خاص اینترنت متکی باشد. نخست آگاهی از ابزارهای مختلف جستجو در اینترنت و در ادامه انتخاب یکی از این ابزار برای جستجوی اطلاعات مورد نیاز می‌باشد. هزاران موتور جستجو،‌ صدها ابرموتور جستجو و راهنماهای موضوعی وب و پایگاه‌های تخصصی وجود دارد و انتخاب درست ابزار جستجو در ابتدای کار جستجو می‌تواند یک جستجوی موفق را باعث گردد. در زیر چند معیار برای انتخاب ابزار جستجو آورده می‌شود:
- اگر در جستجوی اطلاعات خاصی باشید بهتر است از موتورهای جستجو استفاده کنید.
- اگر در جستجوی یک واژه مبهم یا منحصر به فرد هستید از ابرموتورهای جستجو استفاده نمائید.
- اگر در جستجوی اطلاعات عمومی روی موضوعات عام هستید از راهنماهای موضوعی وب استفاده کنید.
- اگر در حال جستجوی اطلاعات علمی هستید از کتابخانه‌های مجازی استفاده کنید.
- اگر در جستجوی آخرین اطلاعات یا برای تغییر پویای فهرست مطالب، آخرین خبرها، راهنماهای دفتر تلفن، دسترسی به زمان پروازهای هوایی و غیره هستید از پایگاه‌های تخصصی استفاده کنید.[18]
 برای جستجوی اطلاعات از اینترنت چهار شیوه وجود دارد شیوه نخست دسترسی به اطلاعات از طریق نشانی پایگاه اطلاعاتی مورد نظر بر روی اینترنت (
URL) است، که در این صورت نشانی پایگاه اطلاعاتی در سطر نشانی برنامه مرورگر وب تایپ می‌شود و برنامه مرورگر وب مراجعه کننده را به وب سایت آن نشانی هدایت خواهد کرد. اما اگر فقط یک حرف یا علائم نقطه‌گذاری از قلم بیفتد، برنامه مرورگر نخواهد توانست آن پایگاه را باز نماید. روش دوم دنبال کردن لینک‌های موجود در صفحات وب است که کاربران را از صفحه‌ای به صفحه دیگر هدایت می‌کند. این سهولت دسترسی به منابع در وب از امتیازات بزرگ آن است و برای کاربران امکان مرور سریع و آسان در منابع مختلف را فراهم می‌کند. روش سوم بازیابی گزینشی اطلاعات است که در آن در واقع به جای آنکه کاربران شخصا در جستجوی اطلاعات مورد نظر باشند، موضوعات مورد نیاز خود را به سیستم­های بازیابی گزینشی می‌سپارند و سپس در طول زمان، اطلاعات دریافتی جدید توسط سیستم برای آنها به طور خودکار ارسال خواهد شد.
 چهارمین روش که در واقع معمول‌ترین و متداول‌ترین راه بازیابی اطلاعات در وب است استفاده از موتورهای جستجو است. هنگام جستجو باید دقت کرد که موتور جستجو به طور معمول هوش‌مند نیست و معمولاً به دنبال کلیه کلیدواژه‌هایی که شما به دستگاه داده‌اید بدون توجه به معنای آن‌ها می‌گردد.


نکات کلیدی جستجو به زبان فارسی
  برای جستجوی مطالب فارسی طبق گفته‌های پیشین چنانچه آدرس سایت به خصوصی که در زمینه موضوعی مورد نظر ما فعالیت می‌کند را داشته باشیم؛ می‌توان مستقیماً به آن سایت رفته و از مطالب آن استفاده نمود. به عنوان مثال سایت تخصصی برنامه‌نویس مطالب مفیدی در زمینه رایانه و علوم وابسته، به ما ارائه می‌دهد و یا سایت عمران در زمینه موضوعی عمران فعالیت می‌نماید و نیز سایت‌های انجمن ریاضی در زمینه ریاضی، سایت انجمن فیزیک ایران در زمینه فیزیک، سایت انجمن روان­شناسی ایران در زمینه روان­شناسی و علوم تربیتی فعالیت می‌نمایند، مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران با دارا بودن پایگاه‌های اطلاعاتی  مختلف مخصوصا پایگاه پایان‌نامه‌ها می‌تواند مورد استفاده متخصصین تمام رشته‌ها گردد. ولی چنان­چه امکان استفاده از این سایت‌ها نباشد و یا آدرس این سایت‌ها را نداشته باشیم بایستی مطلب مورد نظر خود را بوسیله یکی از موتورهای جستجو پیدا بکنیم.
 انتخاب موتور جستجو عامل مهمی در فرایند جستجو است. در حال حاضر ابزارهای کاوش مختلفی در ایران ظهور پیدا کرده­اند. لیکن ابزارهای جستجویی که امکان جستجوی اطلاعات به زبان فارسی را در اختیار قرار می‌دهند، محدودند. از طرف دیگر، امکانات و قابلیت‌های‌ آن‌ها برای بازیابی موثر و مناسب اطلاعات متغیر هستند. برخی از ابزارهای کاوش با امکانات جستجوی فارسی عبارتند از: ان.پی. ایران
NPiran  ، ایران‌هوIranhoo  ، ایران‌مهرIranMehre ، پارسیک Parseek ، گوگل Google.
در بین ابزارهای کاوش فوق ، تنها موتور کاوش گوگل دارای برنامه روبات به منظور شناسایی و نمایه­سازی صفحات یا سایت­های وب به زبان فارسی و نمایه­سازی خودکار می­باشد و قادر است صفحات فارسی را در قالب یونی‌کد شناسایی و در پایگاه خود نمایه کند و سایت پارسیک نیز از پایگاه گوگل برای جستجو و بازیابی اطلاعات استفاده می­کند. به تعبیر دیگر، چهار ابزار کاوش دیگر توسط نمایه‌سازی انسانی اداره می‌شوند و از این لحاظ راهنمای موضوعی تلقی می‌شوند و انسان، فرآیند شناسایی، بررسی و نمایه‌سازی سایت‌ها یا صفحات وب را بر عهده دارد.[19]
معمولاً به جهت دامنه وسیع موضوعی و نیز صفحه به زبان فارسی گوگل اکثر کاربران از این موتور جستجو استفاده می‌نمایند. برای جستجوی بهتر توجه به نکات زیر ضروری به نظر می‌رسد:
- با ترکیب چند واژه کلیدی مهم خیلی سریع می‌توانیم مطلب مورد نظر خود را بدست بیاوریم.
-   دقت در انتخاب کلید واژه‌ها به طوری‌که واژه‌های انتخابی بطور دقیق نماینده نیاز اطلاعاتی ما باشند کمک خواهد کرد تا از نتایج جستجوی گسترده‌ای که در اکثر موارد بار اطلاعاتی مفید ندارند دوری گزینیم.
-   استفاده از تکنیک جستجوی عبارتی که در آن عبارت جستجوی مورد نظر خود را داخل گیومه" " می‌گذاریم و به این ترتیب به موتور جستجو می‌گوییم که مطلب مورد نظر ما بایستی عین این عبارت باشد، نیز در محدود کردن نتایج جستجو کمک فراوان می‌کند.
-   استفاده از انواع محدودگرهای زبانی، زمانی، مکانی، شکلی، و موضوعی و ... در جستجوی پیشرفته گوگل به ما در رسیدن سریعتر به مطلب مورد نظر کمک فراوانی می‌کند.
-   به علت این که منابع و اطلاعات موجود در اینترنت بوسیله افراد مختلف و بدون کنترل در شیوه‌های رسم‌الخط و بدون ویرایش صاحب‌نظران منتشر می‌گردد آشنایی با گونه‌های مختلف نوشتاری و املاهای مختلف یک واژه و یا یک مفهوم در زبان فارسی به ما کمک می‌کند که با جستجوی گونه‌های مختلف نوشتاری یک واژه یا یک مفهوم و استفاده از واژه‌های مترادف و متشابه و شکل‌های دیگر نوشتاری آن واژه  و نیز استفاده از انواع شکل‌های جمع و مفرد یک واژه جامعیت جستجوی خود را بالا ببریم . به عنوان مثال برای جستجوی مطلبی در زمینه بتن بایستی آنرا به دو صورت «بتون» و « بتن» جستجو نمائیم تا به تمام مطالبی که در زمینه بتن می‌باشد دسترسی داشته باشیم و یا به عنوان مثال دوم برای جستجوی مطلبی در باره «آبگرمکن» برای دستیابی به همه اطلاعات موجود بایستی آن را به چهار شکل زیر بنویسیم «آب گرم کن، آب گرمکن، آبگرم کن، آبگرمکن» واضح است که هر کدام از این کلمات نتایج متفاوتی را در موتور جستجو بدست می‌دهد. «استاد، اساتید، استادان، استادها» «آمریکا، امریکا» «ئیدروژن، هیدروژن» «آنلاین، پیوسته، درون خطی» از مثال­های دیگری هستند که جستجو به تمام این شکل‌ها جامعیت جستجوی ما را زیاد می‌کند و به ما در از دست ندادن مطالب مفید کمک می‌کند .
-    با استفاده از عملگرهای بولی، دقت جستجو را بالا برده و نتایج جستجوی کم و مفیدی را بدست بیاوریم.
-   مترادفات: با استفاده از شکل‌های مختلف مترادفات موجود برای یک مفهوم و  هم چنین شبه مترادفات و یا حتی گاهی کلمات متضاد مثل بی‌سوادی و سوادآموزی در جستجو می‌توان جامعیت جستجو را بالا برد.
-   اسامی مشهور و اسامی علمی: آگاهی از شکل‌های مختلف اسامی علمی و مشهور عامیانه و اسامی تجاری یک پدیده و یا وسیله و ...  و استفاده از آن‌ها می‌تواند جامعیت جستجو را بالا ببرد.
-   با توجه به این که در اکثر وب‌ها از واژه خارجی یک کلمه به همان صورت و با همان الفبا استفاده می‌شود استفاده از شکل خارجی این لغات و واژه‌ها نیز می‌تواند جامعیت جستجوی ما را بالاتر ببرد.
-   با توجه به این که در برخی از سایت‌ها و نیز وبلاگ‌ها روش خاصی برای رفع مشکلات فارسی پیشنهاد کرده‌اند و واضح است که خودشان نیز از آن رسم‌الخط استفاده می‌کنند، آگاهی از این شکل‌های مختلف و جستجو به این شکل‌ها می‌تواند باعث جامعیت جستجو گردد. از این موارد می‌توان به حذف واو معدوله در برخی سایت‌ها و وبلاگ‌ها اشاره کرد که به عنوان مثال «خواهر» را به صورت «خاهر» می‌نویسند و یا حذف تنوین در برخی منابع که به عنوان مثال «عملاً» را به صورت «عملن» می‌نویسند.
 در نهایت این که «در تشکیل صفحات وب فارسی ، جای یک استاندارد حاکم بر عملکرد تالیف نویسندگان وب، خالی است. استانداردی که انتخاب بعضی کلمات دارای چندین رسم‌الخط و حتی انتخاب بعضی کلمات که بر مفاهیم متنوعی دلالت دارند را منحصر به فرد نماید و مولفان را از طرفی ترغیب به انتخاب گونه زبانی مناسب، برای تضمین کیفیت ارتباط و انتقال مؤثر پیام و از طرف دیگر موظف به حفظ سلامت زبان و رعایت استانداردهای آن به‌عنوان یک وظیفه رسانه‌ای نماید. ایجاد و گسترش چنین استانداردی به عهده "فرهنگستان زبان و ادب فارسی" و با هماهنگی انجمن‌ها و شوراهای علمی یا صنفی انفورماتیک در ایران است. تعویق در تنظیم این استاندارد ، با توجه به رشد روز افزون وب‌های فارسی زبان ، هزینه‌های جبران ناپذیری در بر خواهد داشتپنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-23:39 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

روز جهانی زمین
Earth Day
روز جهانی زمین
روز زمین در بیشتر کشورها جشن گرفته میشود و روز آن در نیمکره شمالی روز اول فروردین یعنی روز اعتدال بهاری و در نیمکره جنوبی برابر آغاز پاییز است. در این دقایق جهانی، ساعات روز و شب در تمام جهان برابرند و خورشید در قطب جنوب غروب کرده و در قطب شمال طلوع میکند. اگر شخصی ظهر این روز بر روی خط استوا بایستد، سایه ای نخواهد داشت. روز زمین روز تعادل و توازن است، روزی است که تفاوتها فراموش میشوند وتمام موجودات نو شدن طبیعت را جشن میگیرند.

این واقعه سالانه، آغاز روز جهانی زمین را در هر سال مشخص میکند و بنا به رسم معمول با نواختن زنگها و ناقوسها اعلام میشود.

روز زمین با این هدف مشخص شده است که سهم هریک از ما را در حفظ و نگهداری از زمین، یادآور شود. سازمان ملل متحد هر سال روز جهانی زمین را روز اعتدال بهاری (حدود 21 مارس) جشن میگیرد. در روز 26 فوریه سال 1971، یو تانت U. Tant دبیر کل وقت سازمان ملل، بیانیه ای را در این خصوص امضا کرد و هر سال در زمان اعتدال بهاری ناقوسهای صلح در اداره مرکزی سازمان در نیویورک به صدا در می آیند.

ایده اولیه و استقبال سازمان ملل متحد
ایده اختصاص روزی جهانی به این عنوان، اولین بار در سال 1969 توسط جان مک کانل (John McConnell) در یک کنفرانس یونسکو (UNESCO) در باره محیط زیست، عنوان شد. او در همین سال پرچم زمین را هم طراحی کرده بود. اولین اعلامیه روز جهانی زمین توسط شهردار وقت سان فرانسیسکو، جوزف آلیوتو Joseph Alioto در 21 مارس سال 1970، صادر شد. یو تانت دبیر کل UN، از پیشنهاد جان مک کانل بسیار استقبال کرد و در بیانیه خود در سال 1971 گفت : " امیدوارم که همیشه روز جهانی زمین با صلح و شادی همراه باشد و سفینه زیبای ما، زمین، با محموله گرم و شکننده حیات، همچنان به گردش و چرخش خود در فضای سرد ادامه دهد . " کورت والدهایم (Kurt Waldheim)، دبیر کل بعد از یو تان نیز با دیدگاهی مشابه روز جهانی زمین را جشن گرفت. نشانه روز جهانی زمین، حرف یونانی تتا (Θ) به رنگ سبز در زمینه ای سفید رنگ است.

وقایع مهم این روز
وقایع این روز شامل دهها هزار مسابقه، کلاسهایمختلف، کنسرتها و بازارهای مکاره است که تمام آنها در مسیر حمایت و به سازی محیط زیست تشکیل میشوند و معمولا درآمد این برنامه ها برای انجام برنامه های زیست محیطی به مصرف میرسد.

در میان مهمترین وقایع این روز میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

آب برای زندگی : این برنامه دو ساله که از سال 2004 آغاز شده است، پروژه ای است در باره دسترسی به منابع آب، سلامتی و شیوه های صحیح حفظ و استفاده از آب که در غالب کلاسها، برنامه های تحقیقی و مانند آن برگزار میشود تا آگاهی عموم را نسبت به این مسئله مهم جهانی بالا ببرد.

درخت کاری : جشن درخت کاری که در طی سالیان دراز در میان ملل مختلف از جمله ایران، وجود داشته است در این روز شکل سازمان یافته تر و فعالتری به خود گرفته است. به خصوص در کشورهای صنعتی به کاشت و توسعه منابع سبز اهمیت فراوانی داده شده است.

به سازی محیط زیست : در این روز از وب سایتهای معتبر گرفته تا معلمان و اشخاص مشهور و محبوب به آموزش روشهای به سازی محیط زیست مشغولند. آموزشها و پیشنهادات شامل کارهایی مانند استفاده از مواد بازیافتی، عدم استفاده بی رویه از ظروف یک بار مصرف و پلاستیکی، پاکیزگی فردی و محیط کار و زندگی و هزاران مورد مفید دیگر میشوند.


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:13 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

روز جهانی زمین
Earth Day
روز جهانی زمین
22 آوریل، مطابق با 2 اردیبهشت- که در واقع روز اعتدال بهاری است- روز جهانی زمین نام گذاری شده است. در این روز در کشورهای مختلف برنامه ها و فعالیتهایی در رابطه با گرامی داشت سیاره ما، زمین، انجام میشود. در اینجا به تاریخچه کوتاهی از پیدایش این ایده تا به وقوع پیوستن آن، به قلم بنیان گذار این روز، سناتور گیلورد نلسون (Gaylord Nelson) توجه کنید :

هدف روز جهانی زمین چیست و ایده اولیه آن از کجا آمده است؟
اینها سوالاتی هستند که همیشه از من پرسیده میشوند. در واقع چند سال میشد که ذهن من درگیر این مسئله بود که در سیاست بیشتر کشورها، امور مربوط به محیط زیست اصولا جایی ندارد. سرانجام در نوامبر سال 1962 به فکر ایجاد یک حلقه رابط بین محیط زیست و سیاست افتادم و آن تشویق رئیس جمهور کندی Kennedy به انجام یک تور ملی حفاظت محیط زیست بود. البته این تور 5 روزه به دلایل مختلف در قرار دادن مسئله "حفاظت از محیط زیست" در دستور کار سیاستمداران، چندان موفقیت آمیز نبود، اما به شکوفا شدن ایده اولیه انتخاب یک روز به عنوان روز جهانی زمین منجر شد.

من در 25 ایالت به تحقیقاتی در باره مسائل زیست محیطی پرداختم و در همه جا به صدمات و بی توجهی هایی که نسبت به آن اعمال شده بود، برخورد کردم. جالب اینکه همه به غیر از موسسات دولتی و سیاسی متوجه این نکات بودند. مردم احساس مسئولیت میکردند اما سیاستمداران خیر. از زمان تور کندی 6 سال سپری شد و من هنوز امیدوار بودم که محیط زیست در میان امور اصلی مملکتی قرار بگیرد. بالاخره در جریان یک گفتگو در تابستان 1969، به این فکر افتادم که چرا دست به ایجاد یک اعتراض سازمان یافته نزنیم و نسبت به آنچه بر سر محیط زیستمان می آید دست به شکایت برنداریم؟ این زمانی بود که اعتراضات ضدجنگ دانشجویان بسیار موفق و جدی تلقی میشد و انرژی مثبت آن در فضا موجود بود. ما میتوانستیم تظاهراتی راه بیاندازیم که البته قمار بسیار بزرگی بود اما به دردسرش می ارزید.

در سپتامبر 1969، در یک سمینار اعلام کردم که در بهار 1970 تظاهرات سازماندهی شده ای به نفع محیط زیست انجام میگیرد و از همه علاقمندان به شرکت در آن دعوت کردم. خبر در همه جا پخش شد و عکس العملها بی نظیر بود. در مدتی کوتاه ما با نامه، تلگرام و تلفنهای بی شماری روبرو شدیم که درباره این تظاهرات و چگونگی شرکت در آن بود. بالخره مردم جایی برای بیان نگرانی ها ی خود پیدا کرده بودند. در چهار ماه بعد دونفر از کارمندان دفتر من به رسیدگی امور روز زمین مشغول بودند و مشخص بود که ما به سوی موفقیت چشم گیری دست خواهیم یافت. در عین حال دامنه تظاهرات مدام گسترده میشد و اداره آن از عهده دفتر من خارج شده بود. اما عده زیادی از دانش جویان، مدیران و دوست داران طبیعت و محیط زیست با در اختیار گذاشتن مکان و نیروی انسانی به سازماندهی این برنامه به کمک ما آمدند. آنچه درباره مراسم روز زمین زیباست، این است که با وجود چنین پشتیبانانی، خود به خود برنامه ریزی شده و به بهترین وجه اجرا میشود.

پیشنهاداتی برای شرکت در روز جهانی زمین

Earth Day
به کودکان نگهداری از زمین را آموزش دهیم
- درخانه
آشپزخانه:
• درجه یخچال را بین 38 تا 42 درجه فارنهایت(3. 5 تا 5. 5درجه سلسیوس) قرار دهید.
• درجه فریزر را بین 0 و 5 درجه فارنهایت(18- تا 15- درجه سلسیوس) قرار دهید.
• بیشتر از دستگاه مایکرو ویو استفاده نمایید.
• موقع شستن ظروف شیر آب را باز نگذارید.

اتاق غذاخوری:
• از دستمال سفره پارچه ای استفاده کنید.
• از ظروف قابل شستشو و قاشق و چنگال فلزی استفاده کنید.
• نمک و فلفل و ادویه جات را در ظروف بازیافتی قرار دهید.
• برای نوشیدنیها از لیوانهای اختصاصی استفاده کنید.

لباسشویی:
• ماشین لباسشویی را با ظرفیت کامل روشن کنید.
• به جای استفاده از آب جوش، لباسها را با آب گرم بشویید.
• برای آب کشی به جای آب گرم از آب سرد استفاده کنید.
• لباسها را برای خشک شدن پهن کنید و تا حد امکان از خشک کن استفاده نکنید.

حمام و دستشویی:
• هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید.
• هنگام شستن بدن یا شامپو کردن دوش را باز نگذارید.
• در حمام سردوشی پرفشار و کم مصرف نصب کنید.
• میزان آب داخل سیفون را برای مقدار کمتر تنظیم کنید.

اتاق نشیمن:
• چراغهای اضافه را خاموش کنید.
• در هوای سرد لباس گرمتر بپوشید و درجه گرم کننده را کم کنید.
• به جای روشن کردن کولر یا تهویه مطبوع، پوشاک سبک و خنک بپوشید.
• در زمستانی کرکره ها را باز کنید و در روزهای تابستانی آنها را ببندید.
• هواکشها را بر اساس دستورالعمل آن مناسب فصل تنظیم کنید.

حیاط:
• برگها و چمن های زده شده را دفن کنید و به کود تبدیل کنید.
• از آفت کش های غیر سمی استفاده کنید.
• فقط به مقدار لازم کود به باغچه بدهید.
• چمنها را در صبح زود آبیاری کنید.
• یک درخت بکارید.

گاراژ:
• روغن موتور، ضدیخ و باتری اتوموبیل را تازه کنید.

- خارج از خانه

در اتوموبیل:
• با سرعت مجاز برانید.
• از استارت و ترمز ناگهانی بپرهیزید.
• هنگام بنزین زدن مراقب سرریز شدن باک بنزین باشید.
• هر ماه باد لاستیکها را تنظیم کنید.
• فیلترهای هوا و روغن را به طور منظم تعویض کنید.

در فروشگاه:
• از خریدن کالاهایی با بسته بندیهای متعدد خودداری کنید.
• کالاهایی را که در بسته های بازیافتی یا قابل بازیافت هستند را خریداری کنید.
• محلولهای شوینده و ضدعفونی کننده غلیظ را خریداری کنید.
• بطریها و قوطیهای خالی را در سطلهای مجزا بگذارید.
• به جای گرفتن کیسه نایلون از فروشنده، اجناس خود را با سبد خرید حمل کنید.

در محل کار:
• تا حد امکان مطالب را با شبکه الکترونیک پخش کنید و از کپی کردن آن بر کاغذ اجتناب کنید.
• گزارشها و یادداشتها را بر هر دو طرف کاغذ کپی کنید.
• از پاکتهای نامه باطله مجددا استفاده کنید.

در تفریحات و گردشها:
• هرچه با خود برده اید را به خانه برگردانید و زبالهها را در طبیعت جا نگذارید.
• مسیر خود را با وسایط نقلیه غیر موتوری مانند دوچرخه و قایق طی کنید.
• با احتیاط و درنظر گرفتن نکات ایمنی آتش روشن کنید.
• طبیعت را تماشا کنید و از آن بیاموزید، به آن آسیب نرسانید.
• کتابها، نوارها، مجلات و فیلمهای ویدیویی خود را با دوستان خود، کسانی که در بیمارستان هستند شریک شوید.

در مدرسه:
• جزوه ها و سوالات امتحانی را بر روی هردو طرف کاغذ کپی کنید. یادداشتهای خود را بر روی کاغذهای باطله و بازیافتی بنویسید.
• در صورت امکان از کتابهای درسی و لوازم تحریر دست دوم استفاده کنید.
• در ناهارخوری از ظروف قابل شستشو و نشکن استفاده کنید.
• تا حد امکان به بازیافت مواد کمک کنید.

به خاطر داشته باشید. . . هر روز روز زمین است!


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:12 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

رودخانه آمازون
Amazon River
نمایی از رودخانه آمازون
آمازون بزرگترین رودخانه جهان است که انشعابات زیادی دارد که بخشی از آن به دریا ریخته و نیز حدودا" دو درصد از آب شیرین این رودخانه به اقیانوسها میریزد. بستر این رودخانه بسیار عریض و طویل است و از نظر درازا یکی از طولانی ترین رودخانه ها ی جهان است که بین 6.2 و 6.7 هزار کیلومتر درازا دارد.

در طول سده گذشته رودخانه های آمازون و نیل برای اثبات طویلترین بودن همواره با یکدیگر در رقابت بوده اند. طول واقعی این رودخانه ها همواره در معرض تغییر و تحول بوده و هرگز متخصصان نتوانسته اند مقدار واقعی آن را اندازه گیری کنند. آمارها نشان داده که رود نیل در آفریقا به شکل متغیر بین 5.4 تا 6.7 هزار کیلومتر درازا دارد. اما جدا از این مساله در خصوص مقدار آب موجود، هیچ شکی نیست که آمازون پر آب تر است.

در فصل خشکی و کم آبی پهنای رود آمازون به حدود 11.6 کیلومتر میرسد. این منطقه از آمریکا ی جنوبی توسط بستر اصلی رودخانه و البته انشعابات فرعی آن که گاها" به سه برابر خود رودخانه میرسد محاصره میشود.

A Toucan
پرنده توکان روی یک درخته عنبه در کناره های رود آمازون

به طور متوسط در فصل کم آبی زمینها به مسافت 111,000 کیلومتر از آب پوشیده میشود و در فصول بارانی حوزه رودخانه حتی تا 350,000 کیلومتر هم میرسد. زمانی که رود آمازون طغیان میکند و انشعابات آن هم پر آب و طغیانی میشوند، ممکن است عرض آن در مدخل رودخانه به 325 کلیومتر و در سایر نقاط به 40 کیلومتر نیز برسد. دهانه رود یعنی جایی که با دریا ارتباط دارد بسیار پهن و البته عمیق است، به طوریکه کشتیهای بزرگ میتوانند به راحتی می توانند در آن رفت و آمد کنند.

طبیعت بکر
آمازون تنها بزرگترین رودخانه جهان نیست بلکه خانه حیات وحش و طبیعت دست نخورده دنیاست. آیا تا به حال یک گربه ماهی دیده اید؟ آنها به راحتی در آبهای گرم و نسبتا" راکد دریاچه ها پیدا میشوند و البته برخی از مردم آنها را به عنوان حیوانات خانگی در آکواریوم هایشان نگاه میدارند. گربه ماهی ها واقعا" بد قیافه هستند و به شکل عجیبی کریه اند و با سر پهن و تختی که دارند و موهایی که اطراف سر و دهانشان روییده، شبیه ماهی هستند.

این گربه ماهیها در آمریکا بسیار آشنا هستند و مردم آنها را به خوبی تشخیص میدهند. اما گربه ماهیهایی که در بزرگترین رودخانه جهان زندگی میکنند به علت زندگی در طبیعت بکر از حد نرمال و طبیعی خود بسیار بزرگتر و تنومندتر هستند و گاها" وزن آنها به 90 کیلوگرم هم میرسد.

An Anaconda
یک آناکوندا که توسط بومیان گرفتار شده است

بزرگترین ماهی های آب شیرین در جهان در آبهای رود آمازون زندگی میکنند. آراپیما (Arapaima) که در زبان محلی Arapaima gigas نامیده میشود بزرگترین و مشهورترین ماهی آب شیرین در جهان است که در حدود 4 متر طول و 200 کیلوگرم وزن دارد.

از سوی دیگر آمازون خانه و پناهگاه مخلوقات عجیب دیگری مثل : آناکوندا (Anaconda) نوعی مار یا افعی بسیار بزرگ متعلق به آمریکای جنوبی یا پیرانها (Piranha) یکی از وحشی ترین حیوانات دنیا و ... نیز هست.

تولد رودخانه
اما واقعا" آمازون چطور این چنین بزرگ و طویل شد؟ اولین دلیل آن موقعیت جغرافیایی آن و جایی که قرار گرفته است میباشد. در منطقه استوایی و در حقیقت روی کمربند استوا و گرمترین جای کره زمین. در این منطقه چیزی حدود 1016 سانتی متر در سال باران میبارد یعنی بطور متوسظ 3 سانتی متر باران در روز. با این تفاسیر میتوان بسادگی متوجه شد که کشورهای نواحی جنوبی آمریکا به مثابه یک زیر گلدانی همیشه در معرض خطرات ناشی از طغیان آمازون و بارندگیهای شدید فصلی هستند.

هنگامی که باران میبارد و آب رود بالا می آید مناطق و زمینهای پست، مزارع و شالیزارها همگی زیر آب میروند. حجم خالص آب باران در جنگلهای آمازون به علت قرارگرفتن در سراشیبی با هم جمع شده و همگی در یک شبه جلگه به رودخانه آمازون میریزند.


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:12 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

رساله های ارشمیدس
ARCHIMEDES SCREW
پیچ ارشمیدس از کاربردی ترین ماشین های ساخت او
ارشمیدس (Archimedes) اغلب از خاکستر آتش یا دانه های شن روی زمین بعنوان وسیله ای برای ترسیم اشکال هندسی و تفکر راجع به مسائل مورد نظرش استفاده می کرد. معروف است که روزی به یکی از رومیان غارتگر که در اطراف یکی از نوشته های او بر روی زمین ایستاده بود می گوید که "از روی نمودار من کنار برو" و در آن هنگام آن فرد رومی به خشم آمده و نیزه ای به بدن او فرو می کند و او را به کام مرگ می فرستد.


آثار علمی ارشمیدس شاهکارهایی با زبان ریاضیات هستند و بسیار شبیه به مقالات امروزی در مجله های ریاضی می باشند و همگی آنها مهارت در بیان و استدلال در موضوعات مختلف توسط او را نشان می دهند.

از ارشمیدس حدود ده رساله برجای مانده است و بنظر می رسد که تعدادی نیز مفقود شده است. از جمله مهمترین آثار او می توان به روشهای محاسبه انتگرال ها، روشهایی برای اندازگیری دایره، مسئله تربیع سهمی، مسائلی در باب مارپیچ ها و ... اشاره کرد.

ارشمیدس در مقوله هندسه فضایی نیز رساله هایی دارد از جمله می توان به رساله او در باب کره و استوانه و دیگری در باب شبه مخروطها و شبه کره ها اشاره کرد که در آنها راجع به نحوه محاسبه مساحت کره، عرقچین و ... صحبت می شود. قضیه معروف زیر از او می باشد :

"از بین تمام قطعه های کروی با یک قاعده که دارای مساحت برابر باشند، نیمکره بزرگترین حجم را دارد."

شکی در آن نیست که ارشمیدس رسالاتی نیز در زمینه فیزیک داشته است که مفقود شده است. در آثار برخی از دانشمندان بعدی او به کتبی اشاره می شود که وی در باب فیزیک نوشته است. از این دسته می توان به نوشته های او در زمینه اهرم ها و آینه ها اشاره کرد.


مطلب مرتبط : ارشمیدس و دفاع از شهر سیراکیوز

اقتباس از کتاب آشنایی با تاریخ ریاضیات


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:11 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

راه شیری
Milk Way
یکی از تصاویری که دانشمندان بعنوان نمای بیرونی کهکشان ما
یعنی راه شیری رسم کرده اند.
دانشمندان به توده های بزرگی از ستاره ها که به دلیل نیروی جاذبه کنار هم قرار دارندن کهکشان (Galaxy) می گوید. شاید بدانید در تقسیم بندی کهکشان ها، آنها را درسه دسته مختلف قرار می دهند که عبارتند از مارپیچی (Spiral)، بیضوی (Elliptical) و بی قاعده (Irregular). وجه نام گذاری آنها طبیعتا" به آنگونه که این کهکشانها از بیرون دیده می شوند باز می گردد.

برخلاف تصور بسیاری از ما کهکشان راه شیری (Milk Way) یعنی جایی که زمین و منظومه شمسی جزوی از آن هست بصورت یک روبان نیست، بلکه از نوع مارپیچی می باشد. هنگامی که از بیرون به کهکشان راه شیری نگاه می کنید ممکن است آنرا بعنوان توده ای از ابر و یا غبار تعبیر کنید اما آن چیزی نیست جز تعداد غیرقابل شمارش از ستاره ها که برای چشم قابل رویت نیستند.

راه شیری را تقریبا" می توان مسطح در نظر گرفت که تنها قسمت مرکزی این کهکشان کمی برآمدگی دارد. قطر این کهکشان چیزی حدود 120 هزار سال نوری بوده و اگر ابرهای پیچی اطراف آنرا هم در نظر بگیریم این قطر می تواند به 300 هزار سال نوری هم برسد.

فاصله خورشید ما از مرکز کهکشان راه شیری چیزی حدود 30 هزار سال نوری میباشد و برآوردها نشان می دهد که حدود 400 بیلیون ستاره در کهکشان ما وجود دارد. برای درک عظمت هستی همین بس که تا کنون برآورد دانشمندان از تعداد کهکشان هایی که وجود دارد به عددی حدود 120 بیلیون میرسد.

قسمتهای اصلی کهکشان ما
Milk Way
قسمتهای مختلف کهکشان راه شیری
در قسمت مرکزی یک هسته برآمده وجود دارد که به آن Bluge گفته میشود. تراکم جرمی ستاره ها در این محدوده بسیار بالا می باشد و سن ستاره هایی که در این قسمت قرار دارد به بیش از 10 بیلیون سال میرسد.

دیسک (Disk) قسمت تقریبا" مسطحی است شامل تعداد زیادی ستاره و اجرام آسمانی که همراه کهکشان حرکت می کند. خورشید و منظومه شمسی نیز در همین قسمت از کهکشان راه شیری قرار دارند که در هر 250 میلیون سال یکبار به دور هسته مرکزی کهکشان راه شیری گردش می کنند. اغلب اجرامی که در این قسمت قرار دارند جوان بوده و سن آنها از حدود یک میلیون سال به بالا می باشد.

اطراف دیسک قسمتهایی بنام هاله (Halo) قرار دارد که شکل گیری آن به اوایل پیدایش کهکشان راه شیری بر می گردد شاید چیزی حدود 10 تا 15 بیلیون سال پیش. علاوه بر اجرام موجود در این قسمت، توده هایی از گازهای بسیار گرم و یونیزه شده نیز در هاله کهکشان راه شیری موجود هست. مطالعاتی که در باره گردش کهکشان راه شیری انجام شده است نشان می دهد که جرم این قسمت بیشتر توسط موادی که بخوبی شناسایی نشده اند و به آنها dark-matter گفته میشود تشکیل شده است و در کل جرم کلی کهکشان ما را احاطه کرده اند.


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:10 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

دیوار چین
The great wall of china
دیوار بزرگ چین
همانطور كه مي دانيد يكی از شاهكارهای معماری بشر، ديوار چين است. دیوار چین در سال 1987 توسط سازمان یونسکو، جزو یکی از آثار باستانی دنیا قرار گرفت. این دیوار مانند یک اژدهای عظیم، به طول 6700 کیلومتر از میان صحراها، چمنزارها، کوه ها و فلات ها، از غرب تا شرق کشور چین عبور کرده است. اين ديواردر حدود ۲۷۰۰ سال پيش ساخته شده است که در حال حاضر قسمت هایی از آن در حال تخریب است یا به کلی ناپدید شده است. ديوار چين تنها ساخته بشر است که اگر از جو زمين خارج شويم، ميتوانيم آنرا ببينيم. با این حال، این دیوارهنوز هم یکی از جاذبه های گردشگری در دنیا به شمار می رود که دارای معماری با شکوه و عظیمی است و از لحاظ تاریخی ارزش بسیاری دارد و با عظمتی كه دارد هزاران چشم را به خود خيره نگه می دارد.

پیشینه این دیوار
این دیوار عظیم الجثه در اصل در ایالات "یان"، "زائو" و "کین" در فصول مختلف سال در برابر هجوم لشگر های متخاصم، همانند یک دیواره دفاعی و یک اثر نفوذ ناپذیر، برای جلوگيری از يورش قبيله های وحشی به شهرها ساخته شده است.

این دیوار که در طول حکومت پادشاهان مختلف بارها تعمیر و بازسازی شده و گسترش یافته است، در حقیقت هنگامی که برای اولین بار بنا شد، به عنوان دژی مستحکم و مستقل به شمار میرفت و پس از آن در هنگام امپراطوری "کین" به دیوار عظیمی مبدل شد. امپراطور "کین شیهوانگ" پس از متحد شدن ایالات چین، تلاش کرد تا با مرتبط ساختن قسمت های این دیوار در قسمت های شمالی به یکدیگر، حملات لشگریان "هان" دا دور سازد. از آن پس، این دیوار بزرگ به عنوان بنای یادبود ملت چین در طول تلریخ، بر شمرده می شده است. دیدار و گشت و گذار از این دیوار ، همانند سفری به گذشته های تاریخ است. زیرا در هر قدمی که بر میدارید، با یکیاز شاهکارها و عجایب معماری روبرو می شوید.

معماری و ساختمان دیوار
نحوه ساخته شدن این دیوار بسیار جالب است. در ساختن این دیوار، از مصالح و نیروهای انسانی بیشماری از جمله سربازان، زندانیان و مردم بومی استفاده شده است. دیوار چین سمبل و نشانه بارزی از خرد، پشتکار و سر سختی مردم چین است.

اما يكی از نكات جالب توجه كه در ساخت اين ديوار وجود دارد، استفاده از آرد برنج در ساختار آجرهای آن است. به اين شكل كه معماران و طراحان ديوار چين برای آنکه به آجرهای ديوار استحكام بيشتری ببخشند، به تركيبات سازنده آن، آرد برنج نيز افزودند تا دوام و قدرت ديوار را افزايش دهند.

در قسمت های مختلف دیوار تفاوت نژادها و قوم های مختلف به نحو بسیار چشمگیر و باور نکردنی، قابل مشاهده است. قسمت اعظم این دیوار که امروزه شاهد آن هستیم، در زمان امپراطوری "مینگ" ساخته شد. که از گذرگاه shanhaiguan در شرق چین شروع شده و تا گذرگاه jiayuguan در غرب ادامه دارد که در این میان از استان های Liaoning ، Hebei ، Beijing ، Tianjin ، Shanxi ، Inner Mongolia ، Ningxia ، Shaanxi و Gansu عبور می کند.

نگهداری و محافظت از دیوار
آکادمی دیوار بزرگ چین، برای محفظت از این اثر باستانی تاسیس شده است. پس از بررسی و تحقیقی که بر روی این دیوار در استان های مختلف انجام شد، در تاریخ 12 دسامبر 2002 میلادی، مسئولین این آکادمی اعلام کردند که بلایای طبیعی از یکسو و تخریب و ویرانی به دست افراد از سویی دیگر باعث شده است که تنها 30 درصد از این دیوار از شرایط خوب و قابل قبولی برخوردار باشد. این تحقیق به مدت 45 روز، بر روی 101 قسمت مختلف دیوار انجام شد.

سابقه فرهنگی دیوار
این دیوار نمادی قابل توجه از فرهنگ مردم چین به شمار میرود. در این دیوار ترکیبی از سمبل های مردمی و اسطوره های چین به چشم میخورد. اما زیباترین و درعین حال غم انگیز ترین افساته ای که دراینباره نقل شده است، درباره فروریختن قسمتی از دیوار به خاطر "منگ چیانگنو" است. وی پس از کشته شدن شوهرش در حین ساخت این دیوار، در غم او بسیار گریست و پس از آن سرگذشت تلخ و غم انگیزی پیدا کرد. این داستان در کتاب ها و ترانه های عامیانه و اپراهای قدیمی نقل شده است و در میان مردم چین، بسیار مشهور است.

مسافرت در طول دیوار
اگر تمایل دارید که از این دیوار بازدید نمایید، بهترین منطقه برای شروع، "سیماتای" است که در 110 کیلومتری شمال شرقی بیجینگ (پکن) قرار گرفته است. زیرا این منطقه از دیوار، هنوز هم فرم اصلی و واقعی خود راحفظ کرده، و به علت کمبود وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه، از طرف توریست های دیگرهنوز مورد توجه قرار نگرفته است.


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:9 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

دکارت و ریاضیات عام
René Descartes
رنه دکارت (1596-1650)
quadrivium یا همانکه از قدیم اربعه نامیده می شد عبارت بود از علوم حساب، هندسه، نجوم و موسیقی. در قرن هفدهم اغلب دانشمندان به این علوم و چند علم دیگر چون مکانیک، فیزیک نور و ... آشنا بودند از جمله این شخص می توان به رنه دکارت (René Descartes) اشاره کرد. اما او به این علوم از زاویه دیگری نگاه میکرد.

دکارت سعی داشت روشی پیدا کند جامع که بتواند از آن برای استدلال در هر علمی استفاده کند. او قبلا" طی مطالبی سعی در یکی کردن جبر و هندسه نیز کرده بود. او در یادداشت های خود در سال 1619 می نویسد : "اگر امکان این باشد که به ارتباط میان علوم پی ببریم در آنصورت نگهداری آنها در حافظه انسان به سادگی یادگیری رشته اعداد خواهد بود".

دکارت اعتقاد به همگرایی و وحدت داشت مثالی که اغلب بیان می کرد این بود که : "ساخته های دست بشری اگر توسط یکنفر تهیه شده باشد به مراتب کیفیت بهتری دارد تا چند نفر". او همچنین معتقد بود که : "گاهی برای بازسازی برخی از ساخته های بشر که بدون نظم و به مرور زمان درست شده اند نباید وقت صرف کرد بلکه باید آنرا از نو بسازیم". ( توجه شما را به جمله اخیر دکارت که ما را به یاد روش معماری دوباره سازمان یا Reengineering می اندازد، جلب می کنیم.)

دکارت معتقد بود که به این علم دست پیدا کرده است و توانسته با یافتن چند قاعده کلی از راز بسیاری از علوم از جمله ریاضی و هندسه پرده بردارد. اما سعی نکرد خیلی زود این موارد را مطرح کند در یکی از یادداشتهایش می نویسد : "باید به سن پختگی برسم - منظور او حدود 23 سال بود - تا آماده ارائه این نظریات شوم". پس از آن وی از سال 1619 تا 1928 با مطالعه و تحقیق خود را آماده بیان اصولی که بقول خود به آنها یقیین داشت نمود.

او در جایی دیگر می گوید : "بعد از تحقیق بسیار دریافتم که در علم ریاضیات شما با مسائل مربوط به ترتیب و مقدار درگیر هستید و برای شما هیچ فرقی ندارد که این مقدار مربوط به ستارگان باشد یا هر شکل دیگری. بنا براین باید علمی وجود داشته باشد که هر پرسشی مربوط به ترتیب و مقدار را پاسخ گوید بدون توجه به آنکه راجع به ترتیب یا مقدار چه صحبت می کند. من این علم را ریاضیات عام (Universal Mathematic) می نامم ..."


مطلب مرتبط : سرنوشت رساله "جهان" دکارت


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:9 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

درخت کاکائو
Cacao Tree
درخت کاکائو
شاید بدانید که شکلات از دانه های میوه درخت کاکائو تهیه میشود. درخت کاکائو با نام علمی تئوبروما (Theobroma) شناخته میشود که ترکیبی یونانی به معنای غذای خدایان است. (theo به معنای خدا و bromine/brosis به معنای غذا)

میوه
میوه های سنگین درخت کاکائو مستقیما بر روی تنه و شاخه های بزرگ درخت میروید. این نوع الگوی رویش cauli flory نام دارد. جالب اینکه در نقاشیهای قدیمی اروپایی از این درخت میبینیم که میوه ها – مانند دیگر درختان میوه - در انتهای شاخه های کوچک نقاشی شده اند. اروپاییان با نخوت خاص خود در آن زمان تصور میکردند که نقاشان بومی آمریکای جنوبی این درخت را اشتباه ترسیم کرده اند نه آنها! ده سال طول میکشد تا درخت کاکائو به بلوغ برسد. در این زمان طول آن به 9 تا 11 متر میرسد و بهترین میوه از آن به عمل می آید. البته در مزارع کاکائو درخت را در حد 6-5 متر کوتاه میکنند تا چیدن میوه از آن ساده تر باشد.

گل
گل درخت کاکائو بسیار زیبا است و تقریبا در تمام طول سال دیده میشود. در واقع درخت کاکائو در طول سال غرق گل است زیرا تعداد این گلها حدود 50000 عدد در سال است. یک نکته جالب در باره گل کاکائو این است که علی رغم ظاهر زیبای آن، این گل هیچ بو یا طعمی ندارد و به همین دلیل حشراتی که موجب گرده افشانی گلها میشوند، به آن جذب نمیشوند. درنتیجه از هر هزار گل تنها یکی به میوه کاکائو تبدیل میشود.

فرایند رشد میوه
رنگ میوه رسیده کاکائو طیف وسیعی از زرد-قهوه ای تا قرمز را در بر میگیرد. بسته به نوع میوه، 8-4 ماه طول میکشد تا میوه برسد. هر میوه شامل چیزی حدود 30 دانه بیضی شکل است که با ماده خمیر مانند ترش و شیرینی پوشیده شده است. اگر یک دانه کاکائوی تازه را گاز بزنید، اصلا نمیتوانید باور کنید که پشت این مزه ترش و تلخ، عطر بی نظیر و مزه عالی شکلات نهفته باشد. زیرا تا رسیدن به این محصول لوکس و گران قیمت راه زیادی باید طی شود.

Cacao Fruit
میوه و دانه های کاکائو
به دلیل میزان اندک گرده افشانی و باروری، هر درخت حدود 50 تا 60 میوه در سال تولید میکند. در نتیجه پس از اینکه میوه ها عمل آمده و دانه ها جدا شدند، میزان تولید هر درخت در سال چیزی حدود 10-7 کیلو دانه خواهد بود. هر دانه کاکائو حدودا شامل 54% کره کاکائو، 11.5% پروتئین، 9% نشاسته و صدها عنصر دیگر از جمله تئو برومین (Theobromin)، کافئین (caffeine) و روغنهای آروماتیک (aromatic oils) بودار است. تئوبرومین اثری مانند کافئین دارد و به همین دلیل مصرف شکلات، بخصوص برای کودکان باید محدود باشد.

انواع کاکائو
برای مصرف انسان سه نوع دانه کاکائو مناسب وجود دارد. آنها کریولو (Criollo)، فوراستروس (Forasteros) و ترینیتاریو (Trinitario) هستند. کریولو در اسپانیایی به معنای "بومی" است. این همان نوع کاکائویی است که در 1502 توسط کریستف کلمب (Christopher Columbus) در جزیره گوانایا (Guanaja) کشف شد. کریولو در سراسر آمریکای جنوبی که هوایی معتدل و خاکی غنی دارد، یافت میشود. این نوع کاکائو به عنوان شاه دانه کاکائو شناخته میشود. رایحه بسیار ملایم و میزان اسیدیته کمی دارد. این دانه ها کمیاب ترین و گران ترین دانه های کاکائو به شمار می آیند.

فوراستروس در اسپانیایی به معنی "خارجی" است. منطقه اصلی آن کوهستانهای آمازون است و این نوع کاکائو 80% کل کاکائو تولید شده در جهان را تشکیل میدهد. درخت آن بلند و قوی است اما متاسفانه رایحه ضعیف و تلخی دارد. شکلاتی که از دانه های فوراستروس ساخته میشود بسیار تیره و تقریبا سیاه رنگ است و طعم تلخ و تا حدودی ناخوشایند دارد.اما همیشه استثنائاتی هم وجود دارد. پرورش دهندگان کاکائوی فوراستروس در اکوادور (Equador) موفق شده اند نوع بسیار خوبی از آن را پرورش دهند که به Le Cacao Nacional معروف است.

ترینیتاریو دانه پیوندی از دو نوع مذکور است. این گونه کاکائو پس از حادثه طبیعیی که موجب از بین رفتن بیشتر درختان نوع کریولو در ترینیداد (Trinidad) شد، به وجود آمد. 30 سال بعد نوع فوراستروس به جزیره وارد شد و در آنجا کاشته شد. باقیمانده درختهای کریولو با درختهای جدید بارور شدند و به زودی گونه ترینیتاریو به وجود آمد. این گونه دارای طعم کریولو و میزان بالای باردهی فوراستروس است. در حال حاضر این گونه بیشتر در اندونزی، آمریکای جنوبی و جزایر کارائیب میروید و 15-10% کل کاکائوی جهان را تشکیل میدهد.


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:8 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

دانش، تولید یا تصاحب
Knowledge
تولید دانش از گرانترین فعالیت های بشری است
سازمانهای سالم، به خلق دانش می پردازند. سازمانها بر اثر تعامل با محیط بیرون، اطلاعاتی را گرفته و آنها را به دانش تبدیل می کنند. سپس دانش کسب شده را توسط تجربیات و قوانین و مقررات خود در هم می آمیزند تا به دیدگاههای برای اقدامات اجرایی خود دست یابند. این سازمانها مسائل و مشکلات را درک می کنند و به شرایط جدید پاسخ می دهند. یک سازمان سالم بدون دانش نمی تواند خودرا سامان داده و به حیاط خود ادامه دهد. در این میان، برخی سازمانها به دانش آفرینی همانند جعبه سیاه می نگرند، و پس از استخدام انسانهای هوشمند و خلاق آنها را به حال خود رها می کنند.

به هنگام صحبت از دانش آفرینی، دانش کسب شده از محیط بیرون نیز به اندازه دانش خلق شده در درون سازمان دارای اهمیت است. شرکت نفت بیتانیا، جایزه بهترین دزد سال، را به کسی که بهترین عقاید را در جهت توسعه شرکت، از شرکتهای دیگر سرقت کرده است، اهدا می کند. این شرکت معتقد است، نو بودن و تازگی دانش به اندازه کاربردی و مفید بودن آن دارای اهمیت تجاری نمی باشد.

تگزاس اینسترومنت نیز از جایزه ای مشابه برای دامن زدن به تمایل جذب دانش های کاربردی و موثر از محیط بیرونی سازمان، بهره می برد. شرکت دانش محور در هر زمان و مکانی به دانش نیاز دارد، پس به جستجوی آن پرداخته و دانش را صرفا بدلیل ارزش ذاتی آن نمی جوید، بلکه بدنبال دانش هایی کاربردی که در راستای اهداف پیش برنده شرکت هستند، می پردازد.

تصاحب دانش
مستقیم ترین و کوتاهترین مسیر برای کسب دانش، خرید آن است. در این راه شرکتها اقدام به خرید، سازمان، افراد یا فن آوری مورد نیاز خود می پردازند.

آی بی ام، در سال 1995 مبلغ 3.5 میلیارد دلار برای خرید کمپانی شرکت 250 میلیون دلاری لوتوس پرداخت. پرداخت این مبلغ هنگفت برای خریداری، دفتر و اموال شرکت لوتوس نبود. آی بی ام با این کار مغزهایی که لوتوس نوتز (Lotus Notes) را بوجود آورده بودند، بدست آورد و از مهارتها و خلاقیتهای آنان در محصولات نرم افزاری خود برخوردار گردید. شرکتی که به منظور کسب دانش، شرکتی دیگر را می خرد، در واقع دانش نهفته ای که در اذهان افراد آن است خریداری می کند.

از آنجا که برای ارزش یابی دانش ابزار و رویه ای قابل اعتماد وجود ندارد، مشخص کردن ارزش دانش مستلزم حدس و گمان بوده و امری کاملا ذهنی و تجربی است. معمولا افراد دارای تخصصهای نهفته ای هستند که نمی توان آنها را اندازه گیری کرد. این واقعیت که رئیس مایکروسافت بدون تحصیلات دانشگاهی به مراتب بالایی رسیده است، موید این موضوع است. محاسبه ارزش دانش خریداری شده نیز غیر ممکن است.

همچنین دانش مورد نیاز موجود در بیرون را می توان اجاره کرد. روش رایج در اجاره دانش، حمایت مالی شرکتها از مراکز پژوهشی یا دانشگاهها به ازای حق بهره برداری از نتایج تحقیقات است. تلاشهای تحقیقی و توسعه علمی با ریسک همراهند و هیچگاه نمی توان زمان حصول نتیجه یا نتیجه بخش بودن تحقیقات را بدقت پیش بینی کرد.

استخدام مشاور نیز نوعی از اجاره دانش است. شرکتها با استخدام مشاورین، خود را در بهره گیری از دانش آنها سهیم می کنند. اجاره دانش بر خلاف اجاره وسایل و تجهیزات، منجر به انتقال دانش می گردد. گرچه منبع دانش موقتا اجیر می شود، ولی مقداری از دانش وی در شرکت باقی خواهد ماند. در صورتی که متخصص یا مشاور اجیر شده، از دانش و آگاهی عمیقی برخوردار باشد، فقط بخش کوچکی از تجربیات و تخصص وی قابل انتقال خواهد بود. به همین دلیل شرکتها عمدتا بدنبال عمل کردن به توصیه های مشاورین هستند، و به دنبال انتقال دانش نیستند. شرکتهایی که با استخدام مشاور، بدنبال کسب دانش و تجربه نیز می باشند، پیش بینی هایی برای حفظ دانش انتقال یافته انجام می دهند.

تولید دانش
راه رایج برای دانش آفرینی در سازمان، ایجاد گروهها و واحدهای مخصوص این کار است، زیرا عموما نوآوری ها از تقابل افکار خلاق و تضارب ذهنی متخصصین با یکدیگر متولد می شوند. واحدهای تحقیق و توسعه از این گروهها هستند.

همه هدف آنها خلق دانشی نو و یا روشی نوین برای انجام کارهاست. در این راه برخی سازمانها وظیفه بخشهای تحقیق و توسعه را برای دیگر شرکتها بر عهده می گیرند. در اینجا عارضه ای مهلک وجود دارد که برخی سازمانها را به سوی رکود علمی می راند. از آنجا که عواید ناشی از تحقیق و توسعه در درازمدت حاصل می شود، و ارزش مالی نتایج تحقیق و توسعه حتی پس از تحقق آنها نیز بسادگی ممکن نیست، پیگیری منافع زود رس مورد تاکید قرار می گیرد. میل دستیابی به منافع زودرس، کاهش هزینه ها و حذف برخی از فعالیتها را بدنبال دارد. این گونه صرفه جویی ها در امور خلق دانش، منجر به تحلیل قوه دانش آفرینی و نهایتا خشکیدن چشمه های دانش می گردد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی بخشهای تحقیقاتی را از دیگر بخشها جدا می کنند. منطق نهفته در جدا سازی بخش های تحقیق و توسعه از دیگر بخش های سازمان، اعطای آزادی به محققان برای رسیدن به فکرهای نو، بدون گرفتار شدن در چنبره دغدغه های محدودیتهای مالی و زمانی است. در حالی که در مسیر تولید دانش همگان بر کار گروهی تاکید دارند، روشهای متفاوتی را بکار می گیرند. برای مثال شرکت بین المللی نیسان از گروهایی دو نفره ای بهره می گیرد، که یکی تحلیلگر و دیگری دارای دانش و احساس شهودی است. آنها معتقدند، گردهمایی افرادی با تخصصهای گوناگون و تجربه های متقاوت، لازمه خلق دانش است.

ماتسوشیتا سه واحد تولیدی با فرهنگهای متفاوت را کنار هم قرار داد تا به کمک هم یک ماشین پخت نان بسازند. در هنگام بهره گیری از چنین روشهایی عموما هرج و مرجی خلاق در اثر خرد شدن باورها و روشهای قدیمی پدید می آید. اعضای گروه باید آنقدر در دستیابی به زبانی مشترک پیش روند، که بتوانند بخوبی یکدیگر را درک کنند. برای این امر می بایستی مقداری دانش مشترک وجود داشته باشد.

عموما شرکتها در راه همجوشی عقاید و تجربیات، از پنج قانون زیر بهره می برند:

1- آگاهی لازم پیرامون دانش مطلوب و سرمایه گذاری پیرامون آن.
2- شناسایی دانشکارانی که نقش کلیدی در راستای رسیدن به هدف دارند.
3- تاکید بر استعدادهای نهفته و پیچیده و ارزش نهادن بر تفاوتها و اختلاف نظرهای کارشناسان و دوری از رضایت به دریافت پاسخهای ساده برای مسائل پیچیده.
4- تشویق و اعطای جایزه به دانش آفرینان.
5- تعریف نمایه ها و معیارهای مشخص برای سنجش ارزش دانش کسب شده.

انتقال دانش به سازمان
استخدام افراد تیزهوش الزاما به انتقال دانش و رسوب آن در سازمان نمی انجامد. زیرا معمولا سازمانها افراد تیزهوش را استخدام کرده، و بعد بدلیل بهای سنگینی که برای بدست آوردن آنها پرداخته اند، آنها را با حجم وسیعی از کارهای متفاوت درگیر کرده و فرصت فکر کردن و اندیشیدن را از آنها سلب می کنند. این افراد می بایست وقتهایی آزاد برای گفتگو با دیگر افراد مجموعه داشته باشند. بدین ترتیب دانش به دیگر قسمتهای مجموعه منتقل می گردد. مستند سازی دانش و ایجاد روشها و رویه هایی بر اساس دانش بدست آمده منجر به افزایش میزان دانش منتقل شده، می گردد.

دانشی که کم و بیش مشهود است، می توان در رویه های کاری گنجاند، و در قالب دستور العملها و در پایگاههای اطلاعاتی گرد آوری کرد، ولی انتقال دانش نامشهود شدیدا وابسته به ارتباطات انسانیست. دانش نامشهود بیشتر از طریق برقراری رابطه استاد و شاگردی، منتقل می گردد. شاید موثر ترین راه برای به جریان انداختن دانش، تقلید از شیوه سیستماتیک و انتقال افراد صاحب دانش از مرکزی، به مرکز دیگر باشد. استفاده از ابزارها و تکنولوژی های پیشرفته نیز در این راه بسیار متداول گشته است. به طور کلی هرچه دانش غنی تر و نامشهود تر باشد، می بایست برای انتقال آن از فن آوری بیشتری بهره برد.


مطلب مرتبط : دانش بمانند سرمایه

برگرفته از کتاب مدیریت دانش، نشر ساپکو


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:8 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

دانش بمانند سرمایه
Knowledge
دانش مهمترین سرمایه امروز بشر
سر انجام درخواهیم یافت، خواستگاه اقتصاد نوین، فناوری نیست، بلکه خواستگاه آن دانش بشری است. (آلن وبر)

مقدمه
در حالی که هنوز برخی کشورهای درحال توسعه چشم به منابع طبیعی و ذخایر ملی خود، نظیر نفت، گاز و منابع معدنی دوخته اند، و نگران کاهش سرمایه های ملی خود هستند، ملل صنعتی ذخایر بی پایان ثروتی را یافته اند، که با مصرف بیشتر رشد کرده و سود بیشتری حاصل می کند. ثروتی که ریشه در ذهن پویای بشری دارد. دانش، ثروتی بی پایان است که مزیت رقابتی پایدار کشورهای صنعتی است، و هرگز پایان نمی پذیرد.

برای تعریف دانش نیازمند شناسایی و تفکیک "داده" ، "اطلاع" و ارتباط آنها با "دانش" هستیم. "داده"، "اطلاع" و "دانش" مفاهیمی نیستند که بتوان از آنها بجای یکدیگر بهره برد. با وجودی که "دانش"، نه "داده" است و نه "اطلاعات"، به هردو مرتبط است. "داده" و "اطلاع" تفاوت ماهوی ندارند و تنها از نظر مرتبه متفاوت هستند.

داده ها
پیتر دراکر "داده" را به این صورت تعریف می کند: "داده ها رشته واقعیات عینی و مجرد در مورد رویدادها هستند." از دیدگاه سازمانی، داده ها یک سلسله تعاملات ثبت شده منظم هستند. برای مثال به داده هایی که از یک عمل خرید ساده در یک فروشگاه می توان گردآوری کرد، توجه کنید. زمان خرید، کالا و تعداد آن و مقدار پول پرداخت شده می توانند داده های ثبت شده از خرید باشند. این داده ها فاقد هر گونه اطلاعی در باره علت خرید کالای فوق، و احتمال خرید های بعدی از کالای فوق توسط همان مشتری یا دیگر مشتریان است. این داده ها در مورد کیفیت سرویس فروشگاه و سود دهی یا زیان دهی آن نیز حرفی نمی زنند. در حالی که مدیریت فروشگاه بدنبال چنین اطلاعاتی است.

امروزه سازمانها عموما داده ها را در سیستمهای اطلاعاتی ذخیره می کنند. داده ها توسط واحدهایی نظیر فروش، حسابداری، انبار بازاریابی به سیستم وارد می شوند. معیارهای کمی ارزیابی این سیستمها بر اساس ظرفیت، سرعت و هزینه بهره گیری از آنهاست.

چه هزینه ای برای بازیابی یک واحد داده صرف می شود؟ با چه سرعتی اطلاعات به سیستم وارد می شوند؟ ظرفیت سیستم از نظر تعداد کاربران، و حجم داده های ذخیره شدنی چه میزان است؟ وضوح داده ها، کاربری آسان و هوشمندی سیستم از جمله معیارهای کیفی ارزیابی یک سیستم هستند. نگهداری سواق و بایگانی نقطه آغازین بهره گیری از داده ها است. داده ها حاصل پیگیری مستمر، وثبت تعاملات و رویدادهای مرتبط با نقش های یک سازمان می باشند. داده ها را می توان مواد خام سازنده عناصر سازنده تصمیم گیری به شمار آورد. چرا که داده ها نمی توانند عملی را تجویز کنند.

اطلاع
اطلاع را به پیام تشبیه می کنند. اطلاع از فرستنده ارسال شده و بوسیله گیرنده دریافت می گردد. دریافت اطلاع توسط گیرنده منجر می گردد درک گیرنده نسبت به مسئله ای تغییر کند. درک پیام رفتار گیرنده را تغییر می دهد. اطلاعات بایستی حاوی داده های تغییر دهنده و آگاهی پیرامونی باشد.

Inform به معنای شکل دادن بوده و Information یعنی شکل دادن به بینش و دید دریافت کننده اطلاعات. بنابر این تنها گیرنده می تواند مشخص کند که یافته های وی از اطلاعات دریافتی اورا تحت تاثیر قرار داده است. برای مثال داده هایی که از میزان باران یک منطقه بدست می آید، منجر به تهیه اطلاعاتی می گردد. این اطلاعات از دید یک کارشناس می توانند بیانگر احتمال وقوع سیل بوده و از دید کارشناس دیگر ممکن است چندان با اهمیت نباشد.

معیارهای سنجش کمی اطلاعات، شامل تعداد و حجم پیامها، تعداد مراکز تولید داده ها، تعداد دریاف کنندگان و نرخ جابجایی پیام می باشد. معیارهای سنجش کیفی، صحت و جامعیت اطلاع، و سهولت درک محتوای آن می باشد. معمولا به موارد زیر در تهیه اطلاعات از داده ها توجه می شود:

1- هدفمند بودن جمع آوری داده ها.
2- دسته بندی و تفکیک داده ها.
3- ارائه نتیجه محاسبات، برای تجزیه و تحلیل داده ها.
4- اصلاح و غلط گیری داده ها.
5- خلاصه نمودن داده ها.


رایانه می تواند در عملیات فوق کمک ولی تهیه متن نهایی توسط انسان صورت می گیرد. معمولا محاسبات، خلاصه سازی، و طبقه بندی می بایست توسط انسان صورت گیرد.

دانش
همگان بر این نکته که دانش وسیع تر،عمیقتر و غنی تر از داده ها و اطلاعات است، توافق داریم. دانش مخلوطی سیال از تجربیات، ارزشها، اطلاعات موجود و نگرشهای کارشناسی نظام یافته است که بعنوان چهارچوبی برای ارزشیابی و بهره مندی از تجربیات و اطلاعات جدید بکار برده می شود. دانشی که از ذهن پویای دانشوران سرچشمه می گیرد، در مستندات علوم و فناوری، روشها و رویه های کاری، جاری می گردد.

دانش از اطلاعات و اطلاعات از داده ها سرچشمه می گیرند. تبدیل اطلاعات به دانش بر عهده بشر است. عموما برای تبدیل اطلاع به دانش از فعالیتهای زیر استفاده می شود:

مقایسه: مقایسه اطلاعات کنونی با موارد و شرایط دیگر.
نتیجه گیری: تز اطلاعات بدست آمده چه نتیجه ای حاصل می گردد.
ارتباطات: این بخش از اطلاعات چه بخشی با دیگر بخشها دارد.
گفت و گو: نهایتا دانش آفرینی بین انسانها صورت می گیرد. دانش عموما توسط گروههایی آگاه و یا حتی طی رویه های سازمان یافته حاصل می گردد.

رابطه تجربه و دانش حائز اهمیت است. در انگلیسی تجربه (experience) و تخصص (expert) دارای ریشه ای مشترک هستند و از فعلی به معنی "به بوته آزمایش گذاشتن" اخذ شده اند. بنابراین مجرب و متخصص به کسانی گفته می شود که در زمینه ای خاص، از دانشی عمیق برخوردارند. تجربه تصورات و داوری هایی پیرامون "آنچه باید رخ دهد" را به دانش "آنچه رخ می دهد" تغییر می دهد.

تراکم تخصص و تجربه در فرد، منجر به پدیدار شدن شم و شهود در وی می گردد. مهارتهای یک راننده با تجربه نمونه ای از این نوع تخصص است. صدها ساعت رانندگی موجب می گردد که وی بداند، چه هنگام راننده ای بی مبالات از کوچه بیرون می آید.

دانش، سرمایه
امروزه دانش مهمترین مزیت رقابتی شرکتها در عرصه اقتصاد جهانی است. از این رو به هنگام استخدام پرسنل، برای تجربه بیش از هوش ارزش قائل می شوند، زیرا از ارزش دانشی که به مرور کسب شده است، آگاهند.

در قرون گدشته کشورها و تولید کنندگان، سعی بر مخفی نگاه داشتن رویه ها، و منابع برتری خود نسبت به رقبا داشتند. اصناف از دانشهای خاص خود به شدت محافظت می کردند و دولتها از صدور مهارتهای فنی جلوگیری می کردند.

امروزه شرایط تغییر کرده است. از آنجا که فناوری سرانجام در اختیار همه قرار می گیرد، مزیت رقابتی پایداری به شمار نمی آید. رقبا به سرعت محصول، و خدمات را تقلید و ارائه می کنند. با وجودی که فناوری و محصول مزیت رقابتی دائمی ایجاد نمی کنند، دانش می تواند موجب مزیت رقابتی پایدار گردد. شرکتهایی که به تولید و مدیریت دانش می پردازند، همواره خود را به مراتب بالاتری می رسانند. بر خلاف سرمایه های مادی که در صورت بهره برداری از آنها، از ارزش و حجم آنها کاسته می شود، دانش سرمایه ایست که با استفاده بیشتر، رشد می کند. تفکرات جدید منجر به پیدایش اندیشه های نو گردیده و مالک خود را غنی تر می سازند. همچنین عرصه کنندگان دانش با فروش دانش خود، از تولد تکنولوژی های نا متعارف که ممکن است به رقبایی مهلک تبدیل گردند جلوگیری می کنند. ذخایر دانش بشری بی پایان است، و بهره گیری از این ثروت الهی راهگشای استفاده بهینه از ثروتهای ملی تمام شدنی است.


مطلب مرتبط : دانش، تولید یا تصاحب

بر گرفته از کتاب مدیریت دانش، نشر ساپکو


پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:8 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

داستان کشف آسپرین
Felix Hoffmann
Felix Hoffmann
سازنده اولین قرص آسپرین
فردریک بایر (Fredrich Bayer) در سال 1825 بدنیا آمد. پدر او یک نساج و رنگرز پارچه بود و طبق عادت آن زمان وی در ابتدا شغل و حرفه پدر را برای کار انتخاب کرد و پس از مدتی فعالیت با پدر، در سال 1848 تشکیلاتی مشابه برای خود راه اندازی کرد و در آن حرفه بسیار هم موفق شد.

تا قبل از 1856 برای رنگرزی از مواد رنگی طبیعی استفاده می شد اما با کشف و صنعتی شدن ساخت رنگهای حاصل از مواد نفتی، بایر که پتانسیل موجود در این کشف را بخوبی احساس کرده بود با کمک شخصی بنام فردریک وسکوت (Friedrich Weskott) کمپانی Bayer را راه اندازی کرد.

بایر در ماه می سال 1880 در گذشت و تا آن زمان کمپانی هنوز در فعالیت رنگرزی مشغول بود، اما شرکت تصمیم گرفت با استخدام تعدادی شیمیدان نوآوری هایی در این صنعت بوجود آورد و این اتفاق هم افتاد اما نه در صنعت رنگرزی.

هنگامی که فلیکس هوفمن (Felix Hoffmann) در حال انجام آزمایش با یکسری از ضایعات رنگی بود تا شاید بتواند دارویی برای درمان درد ناشی از بیماری پدرش بدست آورد توانست به پودری دسترسی پیدا کند که امروزه شما آنرا به نام آسپرین می شناسید.

هوفمن آسپرین را کشف نکرد
تعجب نکنید! هوفمن آسپرین را دوباره کشف کرد. آسپرین چهل سال قبل توسط یک شیمیدان فرانسوی کشف شده بود، این شیمیدان بخوبی می دانست که پودر اسید استیل-سالی-سیلیک (acetylsalicylic acid) دارای خاصیت شفا بخشی بسیار می باشد. در واقع بیش از 3500 سال بود که بشر این پودر را می شناخت چرا که در سال 1800 یک باستان شناس آلمانی که در مصر تحقیق می کرد، با ترجمه یکی از پاپیروس های مصری متوجه شد که بیش از 877 نوع مواد دارویی برای مصارف مختلف در مصر باستان شناخته شده بود که یکی از آنها همین پودر اسید بود که برای برطرف کردن درد از آن استفاده می شد.

Fredrich Bayer
Fredrich Bayer ، موسس شرکت بایر
در برخی از شواهد و نوشته های دیگری که در یونان بدست آمده است نیز مشخص شده که بشر حدود 400 سال پیش از میلاد از شیره پوست درخت بید برای درمان تب و درد استفاده می کرده است. همچنین آنها هنگام زایمان زنان از این ماده برای کاهش درد استفاده می کردند. امروزه مشخص شده که ماده موجود در این شیره چیزی جز اسید سالی-سیلیک نیست.

ثبت رسمی کشف آسپرین
در ماه مارچ 1899 کمپانی بایر رسما" محصول خود بنام آسپرین را به ثبت رساند و به دنبال آن در سایر کشورهای جهان نیز تحقیقاتی گسترده راجع به این دارو انجام گرفت بگونه ای که هنگام بازنشستگی هوفمن در سال 1928، آسپرین در تمام دنیا شناخته شده بود.

آسپرین از مهمترین اکتشافات هوفمن بود اما این تنها کشف او نبود. درست چند روز پس از کشف آسپرین هوفمن به ماده ای دست پیدا کرد که امروز در بازار بنام هروئین (Heroin) مشهور شده است. از این ماده مخدر در تمام مدت جنگ جنگ جهانی اول بعنوان یک دارو استفاده می شد اما امروزه در تمام کشور های جهان از فهرست دارو ها خط خورده است.پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:3 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

خواب بهتر با گوش دادن به موسیقی
Sleeping Problem
گوش دادن به موسیقی می تواند مشکل
بد خوابی را حل کند
اگر شبها برای به خواب رفتن مشکل دارید از این به بعد به می توانید به موسیقی ملایم گوش کنید. تحقیقات دانشمندان نشان داده است که کافی است 45 دقیقه به موسیقی ملایم (بخصوص سبک cool jazz)، قبل از خوابیدن گوش کنید تا با آرامش بسیار به خواب شیرین فرو روید.

محققین تایوانی در مطالعاتی که در رفتار خواب 60 نفر انسان بالغ که مشکل خواب داشته اند، در مصاحبه با ژورنال Advanced Nursing بیان داشته اند که چگونه توانسته اند با استفاده از موسیقی روشی ابداع کنند که مشکلات مربوط به خواب در انسان را رفع کنند.

آنها در تحقیقات خود به گروه های مختلف امکان انتخاب سبک های مختلف موسیقی را دادند که در این میان افرادی که به موسیقی هایی با سبک Jazz و با تمپوی حدود 60-80 (نزدیک به ضربان قلب انسان) گوش می دادند بسیار ساده تر به خواب می رفتند. آنها همچنین متوجه این مطلب شدند که این موسیقی ضربان قلب افراد را هنگام خواب پایین تر آورده و باعث آن می شود که انسان در حین خواب راحت تر و بهتر تنفس کند.

خواب های خوش
از دیگر نتایجی که در این تحقیق حاصل شد آن بود که از افراد فوق حدود 35 درصد اعلام کردند که خواب آنها عمیق تر و طولانی تر نیز بوده است و همچنین در طی روز آنها کمتر مشکل کسل بودن داشتند.

استاد دانشگاه پزشکی تایوان آقای Hui-Ling Lai که مدیر این پروژه تحقیقاتی می باشد گفته است که : "این افراد در هفته اول با 26% بهبود کیفی و کمی در خواب مواجه شدند و با یادگیری هرچه بیشتر تکنیک های گوش دادن به موسیقی در هفته های بعدی میزان بهبودی آنها بیشتر شده است".

پروفسور Jim Horne از تیم تحقیق در خواب دانشگاه Loughborough انگلستان معتقد است که : "اگر شخصی قبل از خوابیدن ذره ای آشفتگی روحی دارد هر چیزی که می تواند اورا به آرامش برساند برای داشتن یک خواب خوب می تواند مفید باشد و موسیقی یکی از آنها می باشد".پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶-0:2 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

خدایان و اساطیر یونان باستان - ۲
Hesit
Hesitia الهه زندگی خانوادگی
هستیا (Hestia)
هستیا بزرگترین خواهر زئوس و الهه حاکم بر زندگی خانوادگی و به عبارتی اجاق خانه بود. او برای فرار از تقاضای عاشقانه برادرانش پوزئیدون و آپولو، قسم خورد که همواره دوشیزه باقی بماند. هستیا الهه ایست که تخت سلطنتی ندارد، اما نگهداری از آتش مقدس المپ بر عهده او است و به همین دلیل تمام آتشکده ها و اجاقهای منازل از آن او است. هستیا ملایم ترین و مهربان ترین الهه المپ است و سمبل اتحاد بین شهر مادر Metropolis و مردم شهرکها و دهکده هایی است که برای بردن آتش به معبد می آمدند و در واقع اجاق خانه همه مردم از یک آتش گرم میشد.
Hera
Hera نگهبان زندگی
هرا (Hera)
هرا همسر و خواهر زئوس بود. او نگهبان ازدواج ها بود و به خصوص حامی زنان شوهردار بود. از آنجایی که زئوس با حیله و توصل به زور او را به ازدواج راضی کرد، این ازدواج با کشمکش و ناسازگاری آغاز و با کشمکش ادامه یافته بود. یک بار که غرور زئوس به حد غیرقابل تحملی رسیده بود، هرا با خدایان بر علیه او توطئه چینی کرد و به او داروی مخدر خوراند، سپس با خدایان دیگر او را بر روی تختی با هزاران گره بستند و در باره اینکه باید با او چه کنند به مشاجره پرداختند. بریاروس Briareus که غولی 50 سر و صد دست بود به توطئه پی برد و به خاطر علاقه فراوان به زئوس، به کمک 100 دست خود گره ها را گشود و او را آزاد کرد. خشم فراوان زئوس خدایان را به زانو درآورد و هرا پس از مجازات زجرآور- که به دار آویخته شدن با زنجیری طلایی از آسمان بود- قسم خورد که دیگر بر ضد شوهرش شورش نکند. با این وجود هرا همواره به خاطر بیوفایی زئوس دسیسه چینی هایی میکرد و کاهی هم موفق میشد تا درس خوبی به شوهر خیانتکار خود بدهد. طاووس و گاو حیوانات مقدس معبد هرا هستند.Ares
Ares خدای جنگ
آرس (Ares)
آرس پسر زئوس و هرا و خدای جنگ است. او فردی رشید و زیبا اما بسیار قسی القلب و خونخوار بوده است خواهرش اریس Eris الهه نزاع و کشمکش، یار جدایی ناپذیر او بود. آرس زمانی خوشحال میشد که صدای چکاچک شمشیرها را بشنود، در این زمان او کلاه خود درخشانش را بر سر میگذاشت و سوار بر ارابه جنگ به قلب میدان جنگ میرفت و کاری به برنده و بازنده نداشت، فقط به دنبال خونریزی بود. کسانی که همواره همراه او بودند درد، اضطراب، قحطی و گمنامی بودند. هرا و زئوس هردو به آرس بیعلاقه بودند و او بیشتر توسط اهالی تراسیا Thracia که مردمی وحشی و خشن بودند پرستیده میشد. کرکس و سگ جانورانی بودند که در کنار این خدا تصویر میشدند.

Athena
Athena الهه شهر، صنایع دستی و کشاورزی
آتنا (Athena)
آتنا، الهه باکره، دختر زئوس است و مادری ندارد، زیرا به صورت زنی کامل و سراپا پوشیده در زره و اسلحه از پیشانی زئوس خارج شده است. علی رغم اینکه او در نبرد شجاع و خشن بوده اما زنی جنگجو به شمار نمی آمده زیرا نبردهای او همه برای دفاع از حریم خانه و شهر در مقابل دشمنان بوده است. آتنا الهه شهر، صنایع دستی و کشاورزی است. او برای تربیت و رام کردن اسب، افسار را اختراع کرد و از دیگر نو آوریهای او میتوان به ساختن ترومپت، فلوت، دیگ، شن کش، گاوآهن، کشتی و ارابه اشاره کرد. او تجسم دانایی، منطق و پاکی بوده و فرزند محبوب زئوس به شمار می آمده است. به همین خاطر اجازه داشت تا از اسلحه پدرش- صاعقه- استفاده کند. شهر محبوب او آتن، درخت مورد علاقه اش زیتون پرنده او جغد بوده اند. (ادامه دارد ...)
سه شنبه یکم آبان ۱۳۸۶-22:16 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

خدایان و اساطیر یونان باستان - ۱
Hera
هرا، خدای مادر
در زمانهای بسیار دور، انسان ناشناخته ها و وقایع طبیعی مانند باران، صاعقه، گرما و سرما، شب و روز، تغییر فصل، مرگ و زندگی و مانند اینها را زاییده قدرت خدایانی میدانست که بر زمین و موجودات آن حکومت میکردند.از نظر آنها این خدایان نه تنها به خودی خود در انجام بعضی امور و وقایع دست داشتند بلکه مناسبات و روابط بین آنها هم در سرنوشت انسانها تاثیر مستقیم داشت. خدایان باستان در تمام جوامع بشری وجود داشته اند و هیاتی انسانی با نیروی مافوق بشری داشته اند، آنها جاودان بودند و میتوانستند با انسانهای عادی وصلت کرده و بچهدار شوند، فرزندان این خدایان "نیمه خدا" بودند و با وجود داشتن قدرت مافوق بشری، میرا بودند.

خدایان و داستانهای اساطیری در ابتدا به منظور توضیح اسرار زندگی به کار میرفتند اما به تدریج نبرد موجودات افسانه ای و ماجراهای پر آب و تاب قهرمانان چنان شیرین و جذاب شد که با وجود پیشرفت علم و حضور پیامبران موحد، اساطیر باقی ماندند و در تمام هنرها حضور بارزی یافتند.

در این میان اساطیر یونان به دلیل تکیه فراوان ادبیات باستان یونان و بعد ادبیات مدرن جهان بر آنها و همچنین ساده تر بودن نامهای خدایان به گوش آشنا تر است.از طرفی نباید از تاثیر فراوان فیلمهایی که با تکیه بر اسطوره های یونان تهیه شده است غافل شویم. به همین دلیل معرفی خدایان اساطیری را با معرفی مختصر خدایان المپ (The Olympians) آغاز میکنیم.

خدایان المپ یا المپ نشینان
این خدایان 12 تن بودند که پس از سرنگونی تایتانها (Titans خدایان اولیه) به حکومت پرداختند. کوه المپ محل نبرد تایتانها با خدایان دوازده گانه بود و بعدها هم به عنوان محل زندگی خدایان از آن نام برده شد. تمام المپ نشینان به نوعی با یکدیگر نسبت داشتند و بنا به شرایط زمانه هر از گاهی یک یا چند تن از آنها بیشتر مورد توجه قرار میگرفت. برای مثال اگر در زندگی واقعی، همسر حاکم یا شخص قدرتمند منطقه از شخصیت قوی یا خانواده مهمتری بود، خدایان زن و به خصوص هرا (Hera) که خدای مادر بود مورد توجه میگرفت. اگر جنگی در میان بود، معبد خدای جنگ بیشتر مورد توجه قرار میگرفت.

Zeus
سنگ برجسته زئوس به همراه همسرش هرا
زئوس (Zeus)
زئوس فرزند کرونوس (Cronus)، تایتان بزرگ، بود. او پدرش را سرنگون کرد و بر سر حکومت با برادرانش پوزئیدون (Poseidon) و هادس (Hades) قرعه کشی کردند، زئوس در نتیجه این قرعه کشی به نام بزرگ خدایان شناخته شد، او فرمانروای آسمان و باران و اسلحه اش آذرخش است که آنرا به سمت کسی که او را ناخشنود کرده ، پرتاب میکرده است. یکی از مواردی که او را بسیار خشمگین میکرد دروغگویی و پیمان شکنی بوده است. زئوس هرا (Hera) را به همسری گرفت اما به خاطر داشتن ماجراهای عشقی فراوان شهرت داشته است.

Poseidon
پوزئیدون خدای دریا
پوزئیدون Poseidon
پوزئیدون برادر زئوس است و در قرعه کشی که پس از سرنگونی پدرشان انجام شد، دریا را به دست آورد و به نام خدای دریا شناخته میشود. دریانوردان و ماهیگیران از پرستندگان او به شمار می روند. پوزئیدون با آمفی تریت Amphitrite که نوه اوسیانوس Oceanus تایتان آبهای به هم پیوسته جهان، ازدواج کرد. اسلحه او یک نیزه سه شاخه است، که میتواند جهان را بلرزاند و هر چیزی را درهم بشکند. او پس از زئوس قدرتمندترین خدا است و طبیعتی ستیزه جو و حریص دارد، به همین برای به دست آوردن شهرهای خدایان دیگر، با آنها درگیر میشده است.

Hades
هادس خدار مردگان
هادس Hades
هادس، در قرعه کشی با برادرانش، بدترین سهم را برنده شد و آن جهان زیرزمین یا دنیای مردگان است. از آنجایی که رعایای هادس را مردگان تشکیل میدادند، او به کسانی که موجب افزایش جمعیت سرزمینش میشدند بسیار علاقه داشت. مانند ارینی ها Erinnyes یا خشم و ناامیدی، که کارشان تعقیب گناهکاران و سوق دادن آنها به سمت خودکشی بود. هادس به دلیل حکومت بر زیرزمین، صاحب معادن زیرزمینی هم بود و خدای پروت هم به شمار می رفت. همسر او پرسفونه بود که توسط هادس ربوده شده بود. هادس خدای جهان مردگان بود اما خدای مرگ نبود، تاناتوس Thanatos خدای مرگ بود. (ادامه دارد ...)


سه شنبه یکم آبان ۱۳۸۶-22:15 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

حکمیت تاریخ در باره کوروش
cyrus the great
آرامگاه کوروش کبیر در پاسارگاد
کوروش پس از تاسیس یک حکومت بزرگ، شامل ممالک متمدن و نیرومند شرق نزدیک و میانه، و تامین حیثیت و افتخاری بزرگ برای خود و اعقاب خویش، در سال 520 قبل از میلاد پس از 70 سال عمر در کمال عزت و نیکنامی درگذشت. تقریبا" تمام مورخان و سیاحان و خاورشناسان از این مرد به نیکی یاد کرده اند.

هرودوت کوروش را پدری مهربان و رئوف می داند که برای رفاه مردم کار می کرد. وی می نویسد : "کوروش پادشاهی بود ساده، جفا کش، بسیار عالی همت، شجاع و در فنون جنگ ماهر، که ایالت کوچک فارس را یک مملکت بزرگ نمود. مهربان بود و با رعایا سلکوک مشفقانه و پدرانه می نمود. بخشنده، خوشمزاج و مودب بود و از حالت رعیت آگاهی داشت."

در جایی دیگر او را آقای تمام آسیا می خواند و می نویسد : "هنگام پادشاهی کوروش و کمبوجیه قانونی راجع به باج و مالیات وضع نگردیده بود، بلکه مردمان هدایا می آوردند. تحمیل باج و مالیات در زمان داریوش معمول گردید، لذا پارسیان می گفتند که داریوش تاجر، کمبوجیه آقا و کوروش پدر بود. اولین را به آن جهت که سود طلب بود، دومین را چون سختگیر و با نخوت بود و سومین (کوروش) را به واسطه اینکه ملایم و رئوف بود و همیشه خیر و خوبی ملت را هدف قرار می داد، پدر می خواندند."

گزنفون می نویسد : "او سطوت و رعب خود را در تمام روی زمین انتشار داد، بطوری که همه را مات و مبهوت ساخت. حتی یکنفر هم جرات نداشت که از حکم او سرپیچی کند و نیز توانست دل مردمان را طوری برخود کند که همه میخواستند جز اراده او، کسی بر آنها حکومت نکند."

همین مورخ در مطلبی دیگر می آورد که : "کوروش خوش قیافه، خوش اندام، جوینده دانش، بلند همت، با محبت و رحیم بود. شداید و رنج ها را متحمل می شد و حاضر بود با مشکلات مقابله کند ... کوروش دوست عالم انسانیت و طالب حکمت و قوی الاراده، راست و درست بود ... باید اذعان نمود که کوروش تنها یک فاتح چیره دست نبود، بلکه رهبری خردمند و واقع بین بود و برای ملت خود پدری مهربان و گرانمایه به شمار می رفت."

ریچار فرای معتقد است که : "یک صفت دوران حکومت کوروش همانا اشتیاق به فراخوی ها و سنت های مردم فرودست و فرمانبر شاهنشاهی و سپاسداری دین و رسم های ایشان و میل به آفریدن یک شاهنشاهی آمیخته و بی تعصب بود. صفت دیگرش ادامه سازمانها و سنت های شاهان گذشته یعنی مادها بود. با این تفاوت که فقط کوروش جانشین استیاک گشته بود. چرا که بیگانگان شاهنشاهی هخامنشیان را همان شاهنشاهی مادی و پارسی می دانستند."

همچنین خاورشناسان بسیار دیگری راجع به کوروش نظر داده اند که بیان همه آنها خارج از حوصله این مطلب است. در اینجا به یک نکته مهم می پردازیم و آن اینکه مولانا ابولکلام آزاد، ضمن تفسیر چند آیه از سوره کهف معتقد است که ذولقرنین در آیات قرآنی اشاره به همان کوروش هخامنشی است.

نکته جالب دیگر آنکه در آرامگاه کوروش کبیر این عبارت نوشته شده است : "ای انسان هر که باشی و از هر کجا که بیایی، زیرا که می دانم خواهی آمد، من کوروش هستم که برای پارسیان این دولت وسیع را بنا کردم. پس بدین مشتی خاک که تن من را می پوشاند رشک مبر

پلوتارک از دیگر مورخین در این باره می نویسد که : "اسکندر پس از حمله و خواند این جملات بسیار متاثر شد و چون دید که درب آرامگاه کوروش را گشوده اند و تمام اشیاء گرانبهایی را که با او دفن شده است ربوده اند، دستور داد تا مرتکب را بکشند."


از کتاب تاریخ اجتماعی ایران، تالیف مرتضی راوندی


سه شنبه یکم آبان ۱۳۸۶-22:12 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

چرتکه
Abacus
چرتکه ابزاری برای محاسبه چهار عمل اصلی
چرتکه (Abacus) وسیله محاسبه ای قدیمی است که هنوز در بسیاری از کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار میگیرد.

ساختار چرتکه
یک چرتکه استاندارد برای انجام چهار عمل اصلی ریاضی مورد استفاده قرار میگیرد و میتوان از آن برای محاسبه ریشه دوم و سوم اعداد نیز استفاده کرد. چرتکه از یک قاب اصلی تشکیل شده است که چندین میله عمودی در آن جاسازی شده و در هر یک از این میله ها تعدادی مهره چوبی وجود دارند که به بالا و پایین حرکت میکنند. یک میله افقی فضای داخل قاب را به دو قسمت تقسیم میکند که به نام ردیف بالا و ردیف پایین شناخته میشوند.

اجزا و شیوه محاسبه
چرتکه را برای استفاده بر روی سطح صافی مانند میز یا روی پا قرار میدهند و تمام مهره های بالا و پایین را به سمت مخالف میله افقی حرکت میدهند.

ارزش مهره ها : ارزش عددی هر مهره در ردیف بالا 5 و در ردیف پایینی معادل 1 است. هنگامی که مهره ها به سمت میله افقی حرکت داده شوند در واقع شمرده شده اند.

شمارش: هنگامی که 5 مهره در ردیف پایینی شمرده شود، نتیجه به ردیف بالا منتقل میشود. هنگامی که تمام مهره های بالا و پایین یک ستون شمرده شدند،نتیجه آن یعنی (10) به نزدیکترین ستون سمت چپ آن منتقل میشود.

آخرین ستون سمت راست، ستون یکان است، ستون بعدی دهگان، بعدی صدگان و الی آخر. محاسبات اعشاری به این ترتیب انجام میشود که فاصله بین دو ستون به عنوان ممیز تعیین میشود و تمام ستونهای سمت راست این فاصله اعداد اعشار و ستونهای سمت چپ اعداد صحیح را نشان میدهند.

چرتکه در زمان ما
امروزه مغازه داران آسیایی همچنان از چرتکه برای محاسبات خود استفاده میکنند و استفاده از چرتکه در بسیاری از مدارس خاور دور تدریس میشود.برای آموزش محاسبات ریاضی به کودکان نابینا هم از چرتکه استفاده میشود و این بهترین وسیله جایگزین برای کاغذ و مداد است. علاوه بر آن در بسیاری از مدارس عادی نیز به جای ماشین حساب و یا انجام محاسبات روی کاغذ، از چرتکه استفاده میکنند و روش استفاده آنرا به دانش آموزان تعلیم میدهند.


سه شنبه یکم آبان ۱۳۸۶-22:10 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

جیمز وات (James Watt)
James Watt
James Watt
جیمز وات (1819-1736)، مهندس و مخترع اسکاتلندی است که به خاطر اصلاح و به سازی موتور بخار شهرت دارد. وی در 19 ژانویه 1736 در گرینوک اسکاتلند متولد شد و از سن 19 سالگی به کار ساختن ابزارهای اندازه گیری و محاسباتی ریاضی مشغول بود و خیلی زود به انجام اصلاحاتی در موتورهای بخار علاقمند شد. این موتورها که توسط مهندسین انگلیسی توماس ساوری Thomas Savery و توماس نیوکامن Thomas Newcomen در آن زمان برای پمپ کردن آب از معادن به کار میرفت.

وات توجه خود را بر خواص بخار ، بخصوص به نسبت بین چگالی آن با دما و فشار متمرکز کرد. او یک فضای مخصوص متراکم کردن برای موتور بخار طراحی کرد که تا حد زیادی از به هدر رفتن بخار در سیلندرها جلوگیری میکرد و خاصیت مکش را تقویت میکرد.

اختراعات و اصلاحات
اولین اختراع وات در سال 1769 ثبت شد که شامل این قطعه و اصلاحات دیگر او برای موتور ساخت نیوکامن بود. این اصلاحات شامل سیستم steam-jacketing یا سیلندرهای دولایه، روغنکاری و عایق کاری سیلندر برای رسیدن به درجات بالای دما و حداکثر بازدهی بود.

در این زمان وات شریک مخترع انگلیسی جان روباک (John Roebuck) بود که در واقع سرمایه گذار تحقیقات وات بود. در1775، تولید کننده انگلیسی ماتیو بولتون، که صاحب کارخانه مهندسی سوهو (Soho Engineering Works) در بیرمنگام (Birmingham) بود، توجه روباک را به کار تولید جلب کرد، در نتیجه روباک و وات دست به تولید موتورهای بخار زدند. وات به کار تحقیق و ثبت اختراعات مهم دیگری نیز پرداخت که موتورهای دوار (rotary engine) برای راه اندازی دستگاههای مختلف، موتور دوطرفه (double-action) که در آن بخار به طور متناوب به هردو انتهای سیلندر وارد میشود و همچنین فشارسنج بخار، که کارش اندازه گیری میزان فشار بخار در موتور است، از آن جمله اند. او در سال 1800 از شرکت استعفا داد و پس از آن مام وقت خود را به کار تحقیق اختصاص داد.

یک توضیح
این که جیمز وات مخترع اصلی موتور بخار است، یک تصور غلط است و دلیل به وجود آمدن آن، اختصاص داشتن بخش بزرگ دستاوردهای او در باره مسائل بنیادی موتور بخار بوده است. دستگاه گریز از مرکز کنترل سرعت، که او در سال 1788 اختراع کرد و به طور خودکار سرعت موتور را تنظیم میکند، یک مورد بسیار جالب توجه در جهان فنی امروز است.

واحد الکتریکی "وات" به افتخار این مخترع برگزیده شده است. وات در عین حال یک مهندس شهرسازی مشهور نیز بود و مسیر چندین کانال را مساحی و نقشه برداری کرده بود. او در سال 1767 یک قطعه الصاقی اختراع کرد که تلسکوپ را به وسیله اندازه گیری مسافت تبدیل میکرد. اصطلاح اسب بخار horsepower نیز از وات به جا مانده است. او در 19 اگوست 1819، در هیت فیلد Heathfield انگلستان درگذشت.


سه شنبه یکم آبان ۱۳۸۶-22:9 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

جولیوس سزار
Julius Caesar
مجسمه جولیوس سزار
جولیوس سزار (Julius Caesar) در سال 100 قبل از میلاد در چنین روزهایی (12 یا 13 جولای) هنگامی که دولت روم دچار یکی از پر هرج و مرج ترین دوران موجودیت خود بود، بدنیا آمد. او یکی از مشهورترین چهره های نظامی و فرمانروایان امپراتوری روم بود که از 59 قبل از میلاد به مدت 15 سال فرماندهی ارتش روم برای غلبه بر دشمنان خارجی را بر عهده داشت.

در سال 45 قبل از میلاد به علت موفقیت هایش در ارتش و نیز سابقه رفتاری لقب دیکتاتور روم به وی داده شد این در حالی بود که پدر او به جولیوس سزار بزرگ مشهور بود. اما دیری نپایید که توسط هم رزم خود مارکوس جونیوس بروتوس (Marcus Junius Brutus) و همکاری مجلس سنا در سال 44 قبل از میلاد کشته شد. در بزرگی و شهرت این مرد همین کافی است که ویلیام شکسپیر (William Shakespeare) زندگی او را در نمایشنامه ای بنام جولیوس سزار به رشته تحریر در آورده است.

کلوپاترای هفتم (Cleopatra VII) آخرین فرعون مصر در سال 69 قبل از میلاد در اسکندریه پایتخت وقت مصر بدنیا آمد. او در سن 18 سالگی هنگامی که در زیبایی شهره عام وخاص بود به عنوان فرعون مصر برگزیده شد. در جریان تاخت و تازهای روم به مصر، کلوپاترا برای حفظ کشورش طرح دوستی خود با سزار را ریخت که در نهایت منجر به ازدواج و تولد فرزند از او شد. اما پس از مرگ کلوپاترا، تا مدتها مصر زیر سلطه امپراتوری روم قرار گرفت.

سزار اولین امپراتور روم بود که به بریتانیا تاخت و تاز کرد و توانست تاثیر امپراتوری روم را بر کشوری چون فرانسه برای همیشه جاودانه سازد. پس از کشته شدن سزار، با وجود آنکه مردم دل خوشی از این دیکتاتور نداشتند، همگی از نبود او احساس دلتنگی میکردند. سزار مردی قوی و فوق العاده وفادار به کشورش بود که بیشتر به دلیل حسادت اطرافیان کشته شد. پس از مرگش مردم برای او مقبره با شکوهی ساختند و تا به امروز او را به عنوان یک فرد بزرگ که دستاوردهای بسیاری برای روم به ارمغان آورد مورد ستایش قرار می دهند.


سه شنبه یکم آبان ۱۳۸۶-22:4 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

جورچین یا پازل (Puzzle)
puzzle
از نمونه پازلهای Spilsbury Jigsaw
سال 1760 میلادی بود و فردی بنام John Spilsbury در شهر لندن مشغول فعالیت های نقشه کشی و حکاکی. وی پس از ترسیم یک نقشه از جهان بر روی چوب، توسط اره مویی برشهایی بر روی نقشه در حد فاصل مرزهای کشور ها ایجاد کرد، بطوری که هر قطعه شامل نقشه یک کشور بود. حاصل کار یک سرگمی آموزنده بود که بعنوان یک ابزار کمک آموزشی در رشته جغرافیا به کودکان انگلیسی کمک میکرد.

تا مدت ها ایده بریدن و چیدن تصاویر بعنوان روش و ابزاری کارآمد برای آموزش کودکان انگلستان مورد استفاده قرار می گرفت. اوایل قرن بیستم با اختراع تخته سه لایی و مقوا تولید پازل آسان شده و محصولات تولید شده به تمامی دنیا راه یافت.

امروزه ایجاد برش میان قطعات پازل توسط تیغه های بسیار تیز و بزرگ صورت می گیرد و سرعت و دقت در ایجاد برشها بسیار بهبود یافته است. در سالهای 1900 با تولید پازلهای مقوایی تولید کنندگان توانستند هزینه تولید را کاهش دهند بطوری که بهای پازل به 25 سنت کاهش یافت. روند استفاده از مقوا در تولید پازل در سالهای پس از جنگ جهانی دوم بدلیل کم شدن چوب، و افزایش بهای آن گسترش یافت.

دوران طلایی پازل از سالهای 1920 با تولید پازلهایی با مناظری زیبا از طبیعت و یا کپی آثار نقاشان بزرگ توسط کمپانی های انگلیسی و آمریکایی آغلز شد. این شرکتها انواع متنوعی از پازل تولید کردند.

puzzle
یک قطعه پازل
در طراحی و تولید پازل رویکردهای متفاوتی وجود داشت، که تا امروز نیز ادامه دارد. از جمله می توان به تولید پازلهای سخت و بغرنج برای گروههای سنی بزرگسال اشاره نمود. رویکرد دیگر استفاده از پازل جهت مصارف تبلیغاتی است. تولید کنندگان و فروشندگان محصولات مختلف با اهدا پازلهایی از نشانه یا محصولات کمپانی خود به کودکان می توانستند نام و محصولات خود را در ذهن مصرف کننده، حک نمایند.

تولید کنند گان به تولید پازلهایی با قطعات کوچک بسیار زیاد، حتی تا 200,000 قطعه نیز پرداختند. این پازلها که عموما می بایست توسط کار تیمی به پایان برسند ساعتها و روزهای لذت بخشی را برای شرکت کنندگان به ارمغان می آورند. امروزه چیدن پازلهای بزرگ یکی از روشهای موثر در کاهش استرس و افسردگی است.

مصارف آموزشی پازلها همچون گذشته ادامه دارد و استفاده از پازلهایی با طرح کشورها و یا استانهای آنها در آموزش جغرافیا بسیار موثر است. از پازل ها در آموزش حروف و جمله سازی نیز در سنین کودکی استفاده می گردد.

پازلها می توانند ساعاتی خوش و آموزنده تر از بسیاری شو های تلوزیونی و بازی های کامپیوتری فراهم آوردند و اعضای خانواده یا دوستان را برای ساعاتی متمادی دور هم گرد آورند. چیدن قطعات پازل همچون پر کردن جداول متقاطع کلمات در افراد ایجاد عادت نموده که البته عادتی خوشایند و سالم است.سه شنبه یکم آبان ۱۳۸۶-22:3 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته

جایگاه آتش در یونان و روم باستان
Acropolis
آکروپلیس - یونان
مردم یونان و روم باستان اندیشه های خرافی بسیاری داشتند، در کتاب 'تمدن پیشین' در اینباره اینگونه می خوانیم :

"هر یک از مردم یونانی و روم را در خانواده پرستشگاهی بود و بر آن پرستشگاه اندک آتشی میان خاکستر می درخشید. صاحبخانه موظف بود که آن آتش را شب و روز روشن نگاه دارد. هر شب اخگرها خاکستر می افشاندند که تا بامداد نمیرد و بامدادان نخستین کار، تیز کردن آتش بود.

آن آتش خاموش نمی شد مگر زمانی که تمام افراد خانواده هلاک شده باشند ... این آتش در نظر آنان مقام خدایی داشت، چنانکه آنرا می پرستیدند و دعا می کردند که انسان را از نعمتهای سه گانه سلامتی، توانگری و نیکبختی که آرزوی دیرینه بشر است برخوردادر سازد."

همچنین در قسمتی از کتاب 'تاریخ کهن ترین ملل باستانی پیش از اسلام' راجع به مضمون یکی از دعاهای این مردم می خوانیم :

"ای آتش جاودان زیبا که پیوسته روشنی و روزی ما از خوان نعمت توست، سعادت و خوبی از ما دریغ مدار، هدایای ما را به نیکی بپذیر و در عوض با صحبت و نیکبختی ما را شیرین کام ساز."

در قسمت دیگری از همین کتاب ذکر راجع به صحبت مادری بهنگام مرگ می خوانیم :

"معبود من ... نظر و لطف مراقبت از کودکان بی مادر من دریغ مدار، پسرم را زنی مهربان ده و عمری دراز به سعادت و کامروایی بسر برند."


سه شنبه یکم آبان ۱۳۸۶-22:3 |   | امير كريمخاني  | گروه  |لینک به نوشته